Síelés, északi számok, világkupa: lengyel, német és kettős norvég siker

2013. 12. 16.

Vasárnap három helyszínen folytatódtak az északi síszámok világkupa futamai.

Síugrás: Stoch nyert, Morgenstern bukott

A lengyel Kamil Stoch nyerte a síugrók világkupa-sorozatának Titisee-Neustadtban rendezett versenyét.
A mezőnyben egyedüliként a svájci Simon Ammann repült mindkétszer 140 méter fölé, de hiába szárnyalta túl három méterrel Stochot, jobb stíluspontszámaival utóbbi győzött.
A verseny első sorozatában hatalmasat bukott a háromszoros olimpiai és nyolcaszoros világbajnok Thomas Morgenstern, akit hordágyra fektetve nyakmerevítővel szállítottak kórházba.

1. Kamil Stoch (lengyel) 300,7 pont (142,5 m/138,5 m), 2. Simon Ammann (svájci) 292,9 (142,5/141,5), 3. Kaszaj Noriaki (japán) 292,0 (139,5/137,5)

A vk állása 6 verseny után (még 21 van hátra):
1. Gregor Schlierenzauer (osztrák) 298 pont, 2. Severin Freund (német) 256, 3. Takeucsi Taku (japán) 255

Északiösszetett-vk: Frenzel nem akadt legyőzőre Ramsauban

Az ausztriai Ramsauban folytatódott az északiösszetett-versenyzők világkupa-sorozata. A vasárnapi egyéni versenyt a német Eric Frenzel nyerte meg két norvég, Havard Klemetsen és Mikko Kokslien előtt.

A síugrást Klemetsen nyerte 96 és fél méteres ugrással, s így hét másodperccel előbb indulhatott neki a 10 kilométeres sífutásnak, mint a német Tobias Haug. Azonban az összetett világkupa címvédője, Frenzel is csak néhány másodpercre volt tőle, s az élmezőnyben toronymagasan ő a legjobb futó is.

Ahogyan az várható volt, gyorsan le is dolgozta hátrányát, ám ezúttal nem próbálta meg lerázni a többieket, hanem szépen bevártak még néhány versenyzőt. Ezt kihasználva többek között a japán Vatabe Akito is felzárkózott, s bár Frenzel az utolsó körben nagyobb iramra kapcsolt, a japán egy darabig tartani tudta vele a lépést.

A befutóra azonban elfáradt, így őt a többiek még utol tudták érni. Meglepő módon az üldözők közül Klemetsen lett a második, megelőzve a 32. helyről rajtoló honfitársát, a mezőny legjobb sífutójának tartott Kokslient.

Északiösszetett-vk, Ramsau (Ausztria)
GUNDERSEN-VERSENY: 1. Eric Frenzel (német) 21:52.4, 2. Havard Klemetsen (norvég) +5.3, 3. Mikko Kokslien (norvég) +5.6

AZ ÖSSZETETT VILÁGKUPA ÁLLÁSA:
1. Eric Frenzel (német) 326 pont, 2. Vatabe Akito (japán) 221, 3. Mikko Kokslien (norvég) 206

Sífutás: a norvégok taroltak a davosi sprintversenyeken, Szabó Milán a selejtezőben búcsúzott

A svájci Davosban a férfiak és a nők szabad stílusú sprintversenyével folytatódott a sífutók világkupa-sorozata. A győzelmet az előbbieknél a norvég Anders Glöersen, míg utóbbiaknál honfitársnője, Marit Björgen szerezte meg.

A hölgyek döntőjében óriási csatát vívott egymással az összetett világkupában vezető Björgen (a képen középen) és a sprint világkupa címvédője, az amerikai Kikkan Randall. A vége annyira szoros volt, hogy a célfotó is mindössze egy századmásodperces különbséget tudott kimutatni közöttük, de a harmadik helyezett német Denise Herrmann is mindössze egy negyed másodperccel szorult a dobogó harmadik fokára.

A férfiaknál viszont Glöersen gyakorlatilag rajt-cél győzelmet aratott, hiszen korán az élre állt, s végig vezetve, magabiztosan ért elsőként a célba. Mögötte a selejtezőt megnyerő finn Martti Jylhae lett a második, több mint fél másodperccel leszakadva, s az orosz Szergej Usztyugov a harmadik egy másodperccel. A versenyen indult a magyar Szabó Milán is, aki 95 induló közül a 90. helyet tudta elérni.

Sífutó-vk, Davos (Svájc)

FÉRFI SPRINT (SZABAD STÍLUS): 1. Anders Glöersen (norvég) 2:38.74, 2. Martti Jylhae (finn) +0.58, 3. Szergej Usztyugov (orosz) +1.00

1. Martin Johnsrud Sundby (norvég) 351 pont, 2. Maurice Magnificat (francia) 260, 3. Alekszandr Legkov (orosz) 252

NŐI SPRINT (SZABAD STÍLUS): 1. Marit Björgen (norvég) 2:57.60, 2. Kikkan Randall (amerikai) +0.01, 3. Denise Herrmann (német) +0.24

1. Marit Björgen (norvég) 569 pont, 2. Charlotte Kalla (svéd) 401, 3. Therese Johaug (norvég) 35

(Forrás: MTI, NSO)