Sífutás, északi sízés: norvég tripla a kuusamói háromnaposon

2013. 12. 02.

A finnországi Kuusamóban a férfiak és a nők szabad stílusú 15, illetve 10 km-es viadalával folytatódott a sífutók világkupa-sorozata.

A győzelmet előbbieknél a norvég Martin Johnsrud Sundby, utóbbiaknál pedig honfitársnője, Marit Björgen szerezte meg. A két számot hendikepes indítással rendezték, azaz az előző két nap eredményeit összeadva, azok időkülönbségével rajtoltak a versenyzők.

A nőknél természetesen elsőként az előző két napi versenyt megnyerő lengyel Justyna Kowalczyk startolt, mögötte 27 másodperccel Marit Björgen, míg az ugyancsak norvég Therese Johaug és a svéd Charlotte Kalla nagyjából ennek a duplájával. Az üldöző hármas azonban féltávig ledolgozta az elsősorban klasszikus stílusban erős lengyel előnyét. A végén ő le is szakadt, s így még a dobogóra sem fért fel az összesítésben, míg a hajrát Björgen bírta a legjobban és nyolc tizedmásodperccel megelőzte Kallát, Johaug hátránya pedig 1.3 másodperc lett.

A férfiaknál a norvég Eldar Rönning állt az élen összetettben, ám ő nem állt rajthoz, így az orosz Dmitrij Dzsaparov és egy másik norvég, Pal Golberg indult elsőként, majd következett a szombati versenyt megnyerő cseh Lukás Bauer, de még az összetett vk-címvédő, most tizenharmadikként nekirugaszkodó norvég Petter Northugnak is csak fél perc volt a hátránya. Össze is állt az élen egy tizenhárom tagú boly, amely egészen a végéig együtt maradt. Másfél kilométerrel a vége előtt az orosz Alekszandr Legkov robbantott, s vele csak Martin Johnsrud Sundby és az orosz Makszim Viljegzsanyin tudta tartani a lépést. A hajrát a norvég bírta a legjobban és ő ért először célba.

Sífutó-vk, Kuusamo (Finnország)

FÉRFI 15 KM (SZABAD STÍLUS): 1. Martin Johnsrud Sundby (norvég) 36:50.6, 2. Makszim Viljegzsanyin (orosz) +0.1, 3. Alekszandr Legkov (orosz) +0.6

AZ ÖSSZETETT VILÁGKUPA ÁLLÁSA:
1. Martin Johnsrud Sundby (norvég) 255, 2. Makszim Vljegzsanyin (orosz) 220, 3. Alekszandr Legkov (orosz) 183

NŐI 10 KM (SZABAD STÍLUS): 1. Marit Björgen (norvég) 27:28.1, 2. Charlotte Kalla (svéd) +0.8, 3. Therese Johaug (norvég)+1.3

1. Marit Björgen (norvég) 309, 2. Charlotte Kalla (svéd) 261, 3. Therese Johaug (norvég) 220

Északi összetett-vk: norvég siker a kuusamói csapatversenyen

A finnországi Kuusamóban az északiösszetett-versenyzők világkupa-sorozata vasárnapi csapatviadalát a Havard Klemetsen, Magnus Krog, Mikko Kokslien, Jörgen Grabak összeállítású norvégok nyerték meg a németek és a japánok előtt.

Már a síugrást is az egyik legjobb futónak számító norvégok nyerték, így 28 másodperces előnnyel indulhattak neki a 4x5 km-es sífutásnak a japánok előtt. A harmadik oroszok hátránya 42, a fő riválisnak számító németeké 48, az osztrákoké 66, a franciáké 88 másodperc volt.
Björn Kircheisen azonban be tudta fogni a norvégok első emberét, Klemetsent, így izgalmassá vált a verseny. A második embereknél azonban Krogh 10 másodpercet vert Manuel Faisstra, míg a francia Jason Lamy-Chappuis beérte a japánokat és feljött a harmadik helyre.

A mezőny legjobb sífutója, Kokslien aztán megduplázta az előnyt Johannes Rydzekkel szemben, viszont a japán Nagai visszavette a harmadik pozíciót Francois Braud-tól. A záróembereknél a szombati győztes német Eric Frenzel ment az ott második Grabak ellen, de a különbség tovább nőtt, s végül az összetett vk-címvédő is beletörődött a második helybe, a harmadikra pedig Vatabe Akito hozta be a japánokat, már több mint kétperces lemaradással.