Sors Tamás ezüst-, Pap Bianka bronzérmes a paralimpián

2016. 09. 12.

A riói paralimpia vasárnapi napján az uszók két érmet is nyertek. Sors Tamás szoros csatában nagyszerű versenyzéssel a második helyen ért célba az SM9 kategória 200 méteres vegyes számban. A nők hasonló távú SM10 kategóriájában Pap Bianka a harmadik helyen ért a célba, második érmét szerezve.

ÚSZÁS

A vasárnapi versenynap délelőttjén hét magyar úszó próbálkozott az előfutamokban, közülük négy Illés Fanni (100m mell), Sors Tamás, Tóth Tamás és Pap Bianka (200m vegyes) jutott az esti döntőbe.
Női 100 méter mellen az S5-ös sérültségi kategóriában a pályafutása hetedik paralimpiáján szereplő Ráczkó Gitta a 12. helyen végzett a 100m mell időelőfutamában. Kétszáz méter vegyesen a nőknél Konkoly Zsófia 2:45.76 perc alatt teljesítette a távot, így 14. lett. Engelhardt Katalin (S4) - aki barátnőjéhez, Ráczkó Gittához hasonlóan hetedszer szerepel paralimpián - 2:22.16 perces idővel 11. lett 100 méter mellen.

A 200m vegyes SM9 kategória fináléjában a két magyar versenyző, Sors Tamás és Tóth Tamás egymás mellett úszott a döntőben.
Sors nagyszerűen kezdett pillangón, ami a specialitása, 50 méternél elsőként fordult, majd háton is tartotta az előnyét. Százötven méternél aztán már Morlacchi volt az élen, s bár Sors támadta az utolsó hosszon, nem sikerült befognia és másodikként csapott a célba. Tóth Tamás gyakorlatilag végig a negyedik helyen haladt.

"Nagy meglepetés ez az ezüst, még fel sem fogtam - mondta fülig érő szájjal a 24 éves pécsi Sors Tamás. - A pillangót nem tudom visszafogni, az mindig olyan, hogy megindulok és megyek, háton arra kellett figyelnem, hogy ne lassuljak le, amire hajlamos vagyok, mellen figyeltem a többiekre, gyorson pedig bekapcsoltam a lábamat, amennyire tudtam." Tóth azt mondta: a reggeli előfutam után látta, hogy számára ez a negyedik hely lehet a realitás, s mivel a fináléban nem történt semmi váratlan, ezt sikerült is megszereznie. Sors és Tóth is jobb időt úszott a fináléban, mint a délelőtti időfutamban.

Az S10-es sérültségi kategóriában Pap Bianka a 200 méteres vegyesúszásban jól kezdett, az 50 méter pillangó után hatodikként fordult, majd jött kedvence, a hát, amelyen feljött a negyedik helyre. Mellen aztán tovább javított, már az élcsoport tagja volt, s az utolsó hosszra harmadikként fordult. Gyorson is remekül tempózott, s a jutalma egy újabb érem lett.

"Hihetetlen számomra, hogy már két érmet szereztem, próbálom felfogni, de szerintem ez nem mostanában fog sikerülni - nyilatkozott szerényen a szigetvári születésű Pap Bianka. - A reggeli futamomat kicsit elrontottam, mert nagyon fáradt voltam, a tegnapi verseny után alig tudtam aludni. Estére azonban edzőm, Szabó Álmos, a masszőrünk és a társaim segítségével sikerült összeszednem magam. Az egyes pályán mentem, amit surranópályának is hívnak, erről már többen nyertek olimpiai aranyat. Bár én sem látom a többieket, nem is figyeltem rájuk, ők sem láttak engem." Hozzátette: 2:31.46 perces eredménye új egyéni csúcs.

Az S5-ös sérültségi kategóriában versenyző Illés Fanni ötödik helyen végzett 100 méteres mellúszásban.

Eredmények, úszás, férfi 200 m vegyes (S9), paralimpiai bajnok: Federico Morlacchi (Olaszország) 2:16.72, 2. SORS TAMÁS 2:17.33, 3. Timothy Disken (Ausztrália) 2:17.72, 4. TÓTH TAMÁS 2:19.40;
női 200 m vegyes (S10), paralimpiai bajnok: Sophie Pascoe (Új-Zéland) 2:24.90, 2. Aurelia Rivard (Kanada) 2:30.03, 3. PAP BIANKA 2:31.46;
női 100 m mell (S5), paralimpiai bajnok: Jelizaveta Meresko (Ukrajna) 1:41.63, 2. Viktoria Savcova (Ukrajna) 1:42.14, 3. Szung Ling-ling (Kína) 1:45.21, ...5. ILLÉS FANNI 1:48.14.

ASZTALITENISZ

A három asztalhoz állt asztaliteniszezőnk közül Csonka András bejutott a férfi egyes SM8 kategória fináléjába. A balkezes Csonka András az első helyen kiemelt ukrán játékost elbúcsúztató kínai Je Csao-csun ellen lépett asztalhoz, akivel remek első játszmát vívott, a vége 22-20 lett a 27 éves magyar játékos javára. A játszmanyerés megnyugtatta Csonkát, aki a folytatásban irányította a játékot, s két szoros szettet nyerve 3-0-ra diadalmaskodott.

„Éreztem, hogy jól megy a játék és fejben is rendben vagyok" - mondta az MTI-nek. „Tavaly játszottam ezzel a fiúval kétszer is, és emlékeztem, hogy milyen taktika vált be ellene. A második szettől kicsit hátrébb álltam és droppolgattam vissza a labdákat, ez bejött. A harmadik szettben 4-0-ra vezettem, ekkor időt kértek, s utána kicsit passzív lettem, de aztán szerencsére magamra találtam".

Pálos és az első paralimpiáján szereplő Major egy időben kezdett a Riocentro 3-as Pavilonban, előbbi ellenfele a belga Florian van Acker, utóbbié a brit Rob Davies volt.

Major Endre (SM1) a világranglistát vezető brit játékos ellen 0-2 után "ébredt", sikerült szépítenie, sőt, esélye volt az egyenlítésre is, de végül 3-1-re alulmaradt. „Én már annak nagyon örülök, hogy itt lehetek, és ilyen tehetséges játékosok ellen szerepelhetek. A nyolcas mezőnyünkből bárki nyerhetett volna, attól függ, ki milyen stílusú ellenfelet kap, mennyire fekszik neki. Nekem a bronzmeccsen majd egy koreai riválisom lesz, meglátjuk" - nyilatkozott Major.

Aranyosi Péter edző az MTI-nek hozzátette: a szerván múlt a mérkőzés, Davies nagyon jól variálta az adogatásait, ezzel a magyar játékos nem nagyon tudott mit kezdeni.

Pálos Péter (SM11) rendkívül színvonalas mérkőzést vívott a nála 13 évvel fiatalabb, 18 éves van Ackerrel, hosszú labdamenetek jellemezték a csatát. Az első szett viszonylag gyorsan a riválisé lett, a második és harmadik játszma azonban szoros küzdelmet hozott, végig fej fej mellett haladtak a játékosok. Van Acker végül 3-0-ra nyert 37 perc alatt úgy, hogy a második és harmadik szettet egyaránt 14-12-re hozta. „A két évvel ezelőtti térdműtétem óta nem vagyok százszázalékos, idén is több sérülés hátráltatott. Ezt azért éreztem, a labdameneteken belüli 15. ütésváltás után már nagyon nem esett jól a játék" - mondta az MTI-nek az enyhén értelmi fogyatékos kategória londoni bajnoka. „A térdműtétem előtt szinte mindig megvertem ezt a játékost, azóta viszont többször is kikaptam tőle, ahogy most is. Jobb híján jöhet a bronzmérkőzés."

Csonka András kedden, magyar idő szerint 15.45-től játszhat majd az aranyéremért egy újabb kínai, Csao Suaj ellen - korábban őt is verte már meg.
Pálos hétfőn, Major pedig kedden játszhat majd a bronzmérkőzésen.

KEREKESSZÉKES TENISZ

A kerekesszékes teniszező, Németh Roland befejezte szereplését Rióban, mivel a második fordulóban, a 32 között két játszmában kikapott a jóval esélyesebb francia Michael Jeremiasztól. A 25 éves magyar játékos - akinek az volt a célja, hogy legalább egy kört sikerrel vegyen, s ez össze is jött - 6:1, 6:2-re kapott ki a rekkenő hőségben, tűző napsütésben rendezett mérkőzésen.

PÁLYAKERÉKPÁROZÁS

A kerékpáros Butu Arnold Csaba a 12 nevező közül 11. lett a pályaversenyek 1000 méteres időfutam számában. A 47 éves, székelyudvarhelyi születésű látássérült versenyző (B2-es kategória) pilótájával, Garamszegi Lászlóval később még az országúti versenyekben is indul Rióban. A látássérült kerekesek egy úgynevezett guide-dal versenyeznek, utóbbi ül elöl, irányítja a tandemkerékpárt, a hátul ülő versenyző pedig diktálja a tempót.

EVEZÉS

Az evezős Lőrincz Krisztina 11. helyen fejezte be a riói paralimpiát. A Csepel 35 éves evezőse - aki végzettsége szerint matematika-fizika-francia szakos tanár - az AS kategória egypár versenyének B döntőjében szállt vízre utolsó pályáján, s argentin riválisát megelőzve ötödik helyen ért célba. A magyar sportoló 2005-ös autóbalesete után kényszerült kerekesszékbe, azóta több sportágat is kipróbált, például az alpesi síelést és sílövészetet, ez utóbbi kiegészítő sportágaként kezdett el néhány éve evezni.

SPORTLÖVÉSZET

A sportlövő Gurisatti Gyula pedig 18. lett a sportpisztoly vegyes számban. Gurisatti az alapverseny első 30 lövésében 280 kört ért el, majd a gyors szakaszban 271-ig jutott, így 551 körrel zárt. A nyolcas döntőhöz legalább 566 körre volt szükség.

(MOB-MTI, fotók: MOB/Szalmás Péter)