Svéd búcsú az EB-től, az ukránok még reménykedhetnek

2012. 06. 16.

A francia válogatott két góllal legyőzte a társházigazda ukránokat a D-csoport 2. fordulójában.

Első nekifutásra öt percig sem tartott az Ukrajna-Franciaország mérkőzés a D-csoportban, mert akkora zivatar csapott le Doneckre, azon belül is a Donbassz Arena környékére, hogy Björn Kuipers játékvezető hamar megelégelte a sistergő istennyilákat, a felhőszakadást, és lefújta a meccset.
Egy óra elteltével – és azt követően, hogy az eső elállt – folytatódott a játék, és a körülményekhez – és a nedves talajhoz – képest meglehetős színvonalon.

Az első félidőben még aránylag tartotta magát a svédek ellen győzelemmel rajtoló Ukrajna – csupán 54:46 volt a labdabirtoklási arány az egyik házigazda javára -, ekkor még Sevcsenkónak is volt egy lehetősége, amit remek jobblábas bombával fejezett be, de Lloris védett.

Szünet után aztán három perc alatt lerendezte a meccset Franciaország. Előbb Ménez, a mezőny – szerintünk – legjobbja jobbról cselezett befelé, ballal ütemtelenül ráhúzta, Huszev lába alatt elsuhant a labda, és a bal sarokba vágódott. 0-1.
Alig három perccel később a negyedrészt vietnámi származású Cabaye kapott eurós labdát az ezúttal az előkészítésben jeleskedő Benzemától, megint Huszevet ültette hintába, majd a bal sarokba lőtt. 0-2.
Aztán Cabaye még egy kapufát durrantott – a bal oldali félfára bombázta a labdát -, a vége pedig csöndes unalomba fulladt, hiszen az ukránok még vásárolni sem tudtak volna gólt, nem hogy rúgni…
Persze még semmi sem veszett el a házigazda számára, amely három ponttal áll, a franciák négynél járnak.

Az angol válogatott hihetetlenül fordulatos mérkőzésen 3-2-re verte a svédeket a D-csoport 2. fordulójában. Ibrahimovicék ezzel kiestek.
Egy darabig úgy tűnt, újabb francia-angol kaliberű, unalmas mérkőzést láthatunk a két csapattól, aztán a második félidő szerencsére focit is hozott. Nem is akármilyet! Kétségkívül az Eb-egyik legjobbja kerekedett a Svédország-Anglia összecsapásból, amit egy elképesztő góllal végül a háromoroszlánosok nyertek.

A másik csoportmérkőzést félbeszakító vihar okozta csúszás miatt jó tizenöt perces késéssel kezdődött a találkozó, amelynek első húsz percét tökéletesen lefedik a "nem történt semmi" szavak. De mivel a futball a taktikáról is szól, így jó indulattal mondjuk azt, hogy Anglia szándékosan altatta Svédországot azért, hogy a 23. percben Gerrard hajszálpontos, 35-40 méteres passza után Carroll egy fejessel vezetést szerezzen (0-1). A tipikus brit gól érezetően feldobta kicsit a félidő további részét, bár azért túlzás lenne azt mondani, hogy elkényeztették volna a nézőket a futballisták.

Ami a második félidőben következett, arra valószínűleg nem sokan számítottak, mintha teljesen más csapatok futottak volna ki a gyepre. Az egész mérkőzésen visszafogottan teljesítő Ibrahimovic rossz szabadrúgásával kezdődött minden. Ez ugyanis a sorfalba vágódott, amin a svéd óriás annyira felbosszantotta magát, hogy kapásból visszabikázta a labdát a kapu elé. Szerencséjére a lövés passznak jobb volt, és Mellberg kissé kabarészerű mozdulatok után, kis angol segítséggel végül összehozta az egyenlítést! Sőt, a visszavonulására készülő hátvéd könnyen nemzeti hőssé is válhatott volna, hiszen tíz perc elteltével egy fejessel megszerezte a vezetést csapatának (2-1)!

De az angolok nem törtek össze! Roy Hodgson pályára küldte az Arsenal csillagát, Walcottot, aki nem sokkal később egy távoli (igaz megpattanó) bombával ismét egalizálta az eredményt (2-2). Az ezt követő 15 percben mindkét félnek megvoltak a maga lehetőségei, és egy kis szerencsével a svédek is megszerezhették volna a vezetést. Nem tették, mivel előbb Welbeck kért szót, aki Walcott megindulása után a visszatett labdát fordulásból, sarokkal irányította az érthetően meglepett Isaksson mellett a hálóba (2-3)! A gól érezhetően padlóra küldte Erik Hamrén gárdáját, amely a hátralévő kis időben már nem is tudott felállni onnan.

Anglia tétmeccsen először verte meg Svédországot, aminek folytán a két forduló után nulla pontos északiak már egészen biztosan kiestek csoportjukból.

Eredmények:

Európa-bajnokság, D-csoport

Ukrajna-Franciaország 0-2 (0-0), Doneck, Donbassz Arena, 50 000 néző, V.: Björn Kuipers (Sander van Roekel, Erwin Zeinstra – mind holland)
Ukrajna: Pjatov – Huszev, Mihalik, Hacseridi, Szelin – Konopljanka, Nazarenko, Timoscsuk, Jarmolenko – Sevcsenko, Voronyin
Franciaország: Lloris – Debuchy, Rami, Mexés, Clichy – Cabaye, A. Diarra – Ménez, Nasri, Ribéry – Benzema
Gólszerzők: Ménez (53.), Cabaye (56.)

Svédország-Anglia 2-3 (0-1), Kijev, Olympic Stadium, 60 000 néző. V.: Damir Skomina (szlovén)
Svédország: Isaksson - O. Mellberg, Granqvist (Lustig 66.), M. Olsson, J. Olsson - R. Elm (Wilhelmson 81.), S. Larsson, A. Svensson, Källström - Ibrahimovic, Elmander (Rosenberg 79.)
Anglia: Hart - G. Johnson, A. Cole, Terry, Lescott - Gerrard, Young, Milner (Walcott 61.), Parker - Carroll, Welbeck (Oxlade-Chamberlain 90.).
Gólszerző: Mellberg (49., 59.), ill. Carroll (23.), Walcott (64.), Welbeck (78.)
A csoport állása: 1.Franciaország 3-1 4, 2. Anglia 4-3 4, 3. Ukrajna 2-3 3, 4. Svédország 3-5 0

A szombati program:

Csehország - Lengyelország 20:45
Görögország - Oroszország 20:45

A csoport állása:
1.Oroszország 5-2 4, 2.Csehország 3-5 3, 3.Lengyelország 2-2 2, 4.Görögország 2-3 1

(Forrás: nb1.hu)