Szatmári András ötödik a Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard világkupa-versenyen

2017. 12. 03.

Hat magyar kezdte meg reggel a Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard világkupa-verseny 64-es főtábláját a győri Audi Arénában. A legmesszebbre az idei világbajnok Szatmári András jutott, aki az ötödik helyet szerezte meg. A kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron a legjobb 32 között búcsúzott.

Az első kör magyar szempontból kifejezetten jól sikerült. Igaz, Gémesi Huba kikapott a világranglistát vezető koreai Gu Bongiltől (8:15), de a további öt magyar egyaránt győztesen távozott a pástról. Világbajnoki ezüstérmes kardcsapatunk (Szatmári András, Szilágyi Áron, Gémesi Csanád, Decsi Tamás) valamennyi tagja győzött, de a legnagyobb fegyvertényt a 21 éves Péch Miklós “követte el”, aki 15:9-re verte az olasz válogatott Berrét.

A következő körben a 16 közé jutásért egyedül Szatmári vette sikerrel az akadályt a román Európa-bajnok Dolniceanu legyőzésével. Decsi Tamást a német Wagnerrel, Gémesi Csanádot a francia Lambert, Péch Miklóst a kanadai Gordon búcsúztatta. A 32-es tábla utolsó körében a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áronnak nem ment igazán a koreai Hvanggal szemben, 8:14-ről 11:14-re még feljött, de tovább nem tudott zárkózni. Így egyedül a világbajnok Szatmári maradt versenyben. A Vasas 24 éves sztárja a nyolcaddöntőben az iráni Pakdamant is legyőzte.

Gerevich Pál és Kamuti Jenő

A nyolcas döntőre sorra érkeztek a korábbi olimpiák bajnokai. Ott volt két olimpiai és világbajnok női tőröző klasszisunk, Sákovicsné Dömölky Lídia és Rejtő Ildikó, továbbá az ötszörös világbajnok Gerevich Pál, a verseny egyik névadójának, hazánk legeredményesebb olimpikonjának, a hétszeres olimpiai bajnok Gerevich Aladárnak a fia. Csampa Zsolt, a szövetség elnöke sorra köszöntötte őket. De kijutott a köszöntésből Szatmári Andrásnak is, akinek köszönhetően 27 év után nyert ismét egyéni vb-aranyat magyar kardozó.

Ezen a viadalon a fiatal magyar kardvívónak nem sikerült az éremszerzés, mivel a nyolc között ellenfele a francia Anstett a negyeddöntő első felében 8:3-ra elhúzott, és a szünet után csak a felzárkózás sikerült, a fordítás nem (11:15). Szatmári András ezzel az ötödik helyen zárt, ami szép eredmény, még akkor is, ha mestere, Gárdos Gábor nem volt maradéktalanul elégedett. “Ment már ennél sokkal jobban is a vívás Andrisnak. Természetesen hazai páston nagyon akart, ezúttal ez az ötödik helyhez volt elég. Mindenesetre soha rosszabbat…”

A döntő előtt Csampa Zsolt Kossuth-kardot adott át Kamuti Jenőnek, a legendás tőrözőnek és sportdiplomatának, aki idén ünnepelte nyolcvanadik születésnapját. Valamint díjat adott át legidősebb kardvívó olimpiai bajnokunknak, az Amerikában és Győrben élő, 84 éves Hámori Jenőnek (a képen), aki az 1956-os, melbourne-i olimpián csapattársa volt a verseny három névadójának, Gerevich Aladárnak, Kovács Pálnak és Kárpáti Rudolfnak.

“Nagyon élvezetes a mai kardvívás, amelyben a mieink ismét kimagasló szerepet töltenek be, aminek igazán örülök. Ez a verseny is magas színvonalú, és a környezet is nagyon elegáns. Hogy velem mi tőrténik mostanában? Csöndes, de boldog nyugdíjas éveimet élem. A nyarat többnyire itthon, Magyarországon, közelebbről Győrben töltöm, most valamivel tovább maradok, januárban megyek vissza New Orleans-be.” - mesélte Hámori Jenő.

A verseny döntőjét a 2013-as budapesti világbajnokság egyéni aranyérmese, az orosz Resetnyikov és a tavalyi győri GKK-aranyérmes, Oh Sanguk vívta, utóbbi győzött, ezzel 21 évesen megvédte címét.