Szép búcsú a vb selejtezőktől

2014. 01. 06.

Győzelemmel zárta a vb-selejtezőket a magyar női röplabda-válogatott, a horvátországi Rovinjban zajló világbajnoki selejtező harmadik körében. Bár a franciák már 2:0-ra is vezettek, innen támadt fel poraiból válogatottunk, amely két szoros játszmában előbb kiegyenlített, majd a döntő szettben már parádézott.

A franciák elleni mérkőzés – amely már csak a presztízs miatt is fontos volt, hiszen a gallokkal egy csoportban szerepelünk a májusi Európa-bajnoki selejtezők során is – rémálomszerűen kezdődött. Ugyan az első játszmában még vezettünk 2:1-re, de 3:3 után jött egy tízpontos rossz sorozat, s ezzel gyakorlatilag el is úszott az első játszma (12:25).

A helyzet a második játszmában sem változott különösebben, a franciák villámgyorsan elhúztak négy ponttal, s ezen már a cserékkel sem sikerült csökkenteni, sőt kilenc is volt már a különbség. Valamennyire még a selejtezősorozat pontkirálynője, Sándor Renáta tartotta a mieinkben a lelket, aki hol ászt szervált, hol kíméletlenül lecsapta a feladott labdákat. Idővel már rendre rá játszották a figurákat, s a franciák már nagyon figyeltek rá, de így sem sikerült semlegesíteni. Így megint feljöttünk négyre, de ezzel el is lőttük a puskaporunkat (17:25).

Viszont valamennyire stabilizálódott a csapat játéka, s így a harmadik játszma elején el is mentünk két ponttal. Most jól működött a blokkunk is, de a szlovák játékvezető néhány vitatható ítélete miatt az első technikai szünetben így is a franciák vezettek eggyel. De Szakmáry Gréta és a feladó Kötél Zsanett ekkor felnőtt a feladathoz, és ismét sikerült fordítani. Na meg persze jöttek a „szokásos" Sándor-bombák, s a második technikai szünetben már mi mentünk kettővel. Szoros volt a meccs, de a mieink küzdöttek, hajtottak, ha kellett csúsztak-másztak, s két játszmalabdájuk is volt, amiből az elsőt ki is használták (25:22).

A mieink jól tartották magukat a negyedik játszmában is, még az is belefért, hogy három szervát is elrontottak, így is két pontos magyar vezetésnél vonultak technikai szünetre a csapatok. De vezettünk már hat ponttal is a második szünetben, sőt héttel is, de egy rövidzárlat és egyenlíteni tudtak a franciák. Így is volt két játszmalabdánk, s a másodikat egy hosszú szervának köszönhetően értékesítettük is (25:23).

A mindent eldöntő ötödik szett három magyar ponttal kezdődött, Sándor ekkor egész egyszerűen tarthatatlan volt, a franciák pedig szinte összeomlottak, s a térfélcserénél csak egy pontjuk volt. A végén 11 meccslabdája volt a csapatnak, s a másodikat értékesítve nyerték a meccset, ezzel pedig a gallokat megelőzve a harmadik helyen zárták a csoportot (15:4).

NŐI RÖPLABDA, VILÁGBAJNOKI-SELEJTEZŐ

Magyarország–Franciaország 3:2 (–12, –17, 22, 23, 4), Rovinj (Horvátország), 300 néző. Vezette: Schimpl (szlovák), Telo (albán).
Magyarország: SÁNDOR 23, CSENGERI 10, Dobi 4, SZAKMÁRY 18, SZÉLES 4, KÖTÉL ZS. 4. Cs: Lévai (liberó), Tálas, Vacsi, Pallag
Franciaország: KLOSTER 13, BAUER 11, Crousillat 5, JUPITER 13, Faesch 8, SCHLECK 16. Cs: Ortschitt (liberó), Rochelle, Orle, Fedele 3, Steux, Souply
MESTERMÉRLEG:
Hollósy László: A világelithez képest van lemaradásunk, amit otthon kevesen értenek meg, de ez a csapat ma csodát tett, hiszen egy Eb-nyolcadik válogatottat sikerült szívvel és lélekkel legyőzni. Ez kell, hogy erőt és hitet adjon mindenkinek.
Mauricio Motta Paes: Fiatal csapatom nagyon jól kezdte a meccset, de nem tudta tartani Sándor Renátát és ez végül visszaütött, a magyarokat meg felhozta. Az utolsó játszma történései előtt én is értetlenül állok.

A magyar válogatott az izraeli torna megnyerésével jutott ebbe a szakaszba, amelyben öt négyes csoportban zajlanak a küzdelmek. A vb-re az öt győztes, valamint a két legjobb második jutott ki.