Szilágyi Áron ezüstéremmel kezdte az olimpiai kvalifikációs sorozatot

2019. 04. 29.

Vívásban az olimpiai kvalifikáció első versenyén a kardozó Szilágyi Áron a 2., Pusztai Liza a 6. helyen végzett. Triatlonban Bicsák Bence 6. lett a világbajnoki sorozat bermudai állomásán. Megkezdődött a Bajnokok Sorozata elnevezésű úszóverseny, ahol Hosszú Katinka 400m gyorson úszott olimpiai A szintet. A Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt duó a vegyespáros-világbajnokságon a 9. helyével kivívta a jogot a jövő évi olimpiai kvalifikációs vb-n való indulásra a nemzetnek. Öt kínai aranyéremmel zárult a budapesti asztalitenisz-világbajnokság. Sportlövőink értékes helyezésekkel tértek haza a pekingi olimpiai kvalifikációs világkupáról. Babos Timea 20. WTA tornagyőzelmét gyűjtötte be párosban. Rajtol a tollaslabdázók olimpiai kvalifikációja is. Hétvégi összefoglaló...

Vívás. Szöulban rajtolt az egy évig tartó olimpiai kvalifikációs pontgyűjtő sorozat a vívók számára. Elsőként a férfi és női kardozók egyéni Grand Prix-viadalát rendezték meg a koreai fővárosban. Az egyéni világbajnok Szatmári András kisebb sérülése miatt maradt távol a versenytől. A kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron kitűnően kezdte a kvalifikációs ciklust. Áron „ázsiai ágon” jutott el a legjobb tizenhatig, kétséget sem hagyó vívással. Előbb a koreai Szungot 15:7-re, majd a kínai Vangot 15:9-re verte. A nyolcaddöntőben az iráni Pakdaman igencsak megszorongatta a magyar vívót, ám végül 15:14-re összejött a győzelem. A negyeddöntőben a legjobb olaszt, Curatolit látszólag szoros asszóban, 15:12-re verte. Az elődöntőben egy régi nagy rivális, a világbajnok koreai Kim Junghvan következett. Egy rendkívül magas színvonalú csörtében 15:13-ra győzött, és ezzel bejutott a fináléba a magyar vívó. Újabb koreai rivális következett, és egy újabb nagyon magas színvonalú asszó. A befejezés a 22 esztendősen a világranglista második helyén álló Oh Szanguknak sikerült, 15:14-re nyert. Áron ezzel egy remek ezüstéremmel kezdte az olimpiai kvalifikációt. A másik, 62-es főtáblára jutó magyar, Decsi Tamás is szépen teljesített, aki a legjobb 32 között megszorongatta a jelenleg legmagasabban jegyzett orosz kardozót, Ibragimovot, 12:15 lett a vége.

Férfi kardozóink következő állomása a májusi, madridi egyéni és csapat világkupa-verseny lesz. Ott még nagyobb lesz a tét, elvégre megkezdődik az olimpiai csapatkvalifikáció.

Egy nappal korábban a nők versenyén Pusztai Liza a nyolcaddöntőig menetelt, ahol a végső győztes ukrán Harlan búcsúztatta. Líza a hatodik helyen fejezte be a versenyt. A másik magyar, Márton Anna mindössze egyetlen asszót vívott Ázsiában. Kiemelt világbajnoki bronzérmesünk a 64 között a bolgár Ilijevával került szembe, és 13-15 arányú vereséggel korán búcsúzott a GP-viadaltól.

Triatlon. A világbajnoki sorozatba számító olimpiai kvalifikációs bermudai versenyen az 53 főt számláló mezőnyben Bicsák Bence alig fél perces hátránnyal a győztestől az előkelő 6. helyen ért a célba. Tóth Tamás a 33., Faldum Gábor a 39. helyen végzett. A hölgyeknél Kovács Zsófia 33. lett.

Úszás. Kínában kezdődött a Bajnokok Sorozata elnevezésű úszóviadal. Az első állomáson, Kantonban Hosszú Katinka szombaton történelmi győzelmet aratott, ugyanis ő nyerte az új sorozat első versenyszámát, a 400 méter gyorsot (4:05.16). Idejével teljesítette ezen a távon is az olimpiai A szintet. A 29 éves klasszis emellett 200 méter pillangón (2:11.95) gyűjtött be egy bronzérmet, míg 200 méter gyorson (2:02.56) és 100 méter háton (1:02.99) negyedik lett. A háromszoros olimpiai bajnok vasárnap előbb 200 méter háton (2:09.05), majd 200 méter vegyesen (2:08.72) csapott elsőként a célba.

A sorozatnak három állomása van, a kínai viadal után május 11-12-én a budapesti Duna Arénában ugranak medencébe a legjobbak, majd május 31-én és június 1-jén az egyesült államokbeli Indianapolisban mérik össze tudásukat 50 méteres medencében.

Curling. A nyolcaddöntő jelentette a végállomást a norvégiai Stavengerben a Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt páros számára a vegyespáros-világbajnokságon. A magyar duó veretlenül zárta az élen a csoportküzdelmeket, de a nyolcaddöntőben a japánok elleni 9-4-es vereség a torna végét jelentette a magyar bajnok páros számára. Az olimpiai kvalifikáció szempontjából igazán fontos események jövőre Kanadában kezdődnek, ahol alanyi jogon indulhat majd egy magyar páros – az, amelyik decemberben megnyeri az országos bajnokságot.

Asztalitenisz. Befejeződött a budapesti asztalitenisz világbajnokság. Az öt aranyérem mindegyikét a kínaiak gyűjtötték be. A magyarok közül három páros, Ecseki Nándor, Szudi Ádám, Madarász Dóra, Pergel Szandra és Szudi Ádám, Pergel Szandra a legjobb 16-ig menetelt. Egyesben négy férfi és három női játékosunk jutott a selejtezőből a főtáblára. A két kapitány, Bátorfi Zoltán és Aranyosi Péter elégedettek voltak a magyarok teljesítményével.

Sportlövészet. A pekingi olimpiai kvalifikációs világkupán nem sikerült újabb kvótát szerezni lövőinknek a tokiói olimpiára. Ugyanakkor Major Veronika, Sidi Péter és Péni István döntős helyezést ért el. Közülük a pisztolyos Major 25m-en ezüst, 10m-en bronzérmet szerzett. Péni a puska összetett szám negyedik helyén végzett. Sidi közel állt ahhoz, hogy légpuskával olimpiai kvótát szerezzen, végül a szám hatodik helyén végzett. Előbbi két sportolónk már korábban megszerezte az indulási jogot a nemzetnek a tokiói olimpiára.

Tenisz. Legnagyobb esélyeshez méltóan szerepelt Babos Tímea és Kristina Mladenovic az isztambuli WTA-torna páros versenyszámában. Az 1. kiemelt magyar, francia kettős a döntőben 6-1 6-0-ra nyert a fináléban. Ezzel Timi 20. WTA-tornagyőzelmét ünnepelhette párosban és a harmadikat Mladenovic-csal. A budapesti ATP-tornán Balázs Attila egészen a negyeddöntőig menetelt, ahol a francia Herbert búcsúztatta. A tornát a világranglista 55. helyezettje az olasz Matteo Berrettini nyerte.

Fucsovics Márton egy helyet javítva a 35. a férfi teniszezők legfrissebb világranglistáján. A budapesti tornán kitünően szereplő Balázs 27 helyet előrébb lépve 219. a ranglistán. A nőknél Babos Tímea kilenc helyet javítva a 133. helyen áll.

Tollaslabda. A sportágban is elrajtolt az olimpiai kvalifikációs időszak. A 2019. április 29. és 2020. április 26. között zajló kvalifikációs időszak végén a ranglista első 16-16 helyezettje kap egyesben kvótát, de nemzetenként maximum 2-2 tollaslabdázó. A lista 17. helyétől nemzetenként 1-1 játékossal és a japán indulóval töltik fel 38-asra a két mezőnyt.

A 16-os főtáblákkal lebonyolítandó párosokban ugyanez az első 8 párra igaz, közülük indulhat nemzetenként maximum 2-2, a 9. helytől lefelé pedig 1-1, és a két egyesben a nemzetközi szövetség is odaítél a kontinensek jelenléte alapján 3-3 szabadkártyát úgy, hogy valamennyi földrész képviselhesse magát.