Szilágyi Áron ezüstérmes a budapesti kard GP-n

Szilágyi Áron ezüstérmes a budapesti kard GP-n

2014. 03. 09.
Megosztás

Magas színvonalú és rendkívül izgalmas verseny után lett ezüstérmes Szilágyi Áron a Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard Grand Prix versenyen. Olimpiai bajnokunk, Somlai Béla tanítványa kétszer is szoros meccsen győzött, a harmadikon már nem sikerült. Az ezüstérem így is bravúros.

Benépesült a MOM Sportközpont vasárnap délelőtt. A Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard Grand Prix 64-es tábláját rendeztük az új, elegáns, minden igényt kielégítő helyszínen. Öt magyar jutott el idáig, és a sorsolást látva nyilvánvaló volt, hogy a 32 közé maximum négyen kerülhetnek be. Szilágyi Áron ugyanis Gáll Csabával került össze, és utóbbinak búcsúznia kellett. A másik három magyar viszont vette az akadályt, így négyen folytathatták a versenyt.

Az újabb kör már megfelezte a mieinket. Szatmári András és Decsi Tamás búcsúzott, ugyanakkor mindketten izgalmas, szoros meccsen szenvedtek vereséget, későbbi finalistától. A nyolcaddöntő már arról határozott, hogy kik léphetnek pástra a WestEnd City Centerben, ahol a nyolcas finálét rendeztük. Előbb Gémesi Csanád lépett pástra, és a londoni olimpia ezüstérmesétől, Occhiuzzitól kapott ki. Így az utolsó remény Szilágyi Áronban volt. Nos, a koreai csapat olimpiai aranyérmes Won igencsak megnehezítette a dolgát. Három tussal is vezetett, és felsejlett, hogy idén a WestEnd City Centerben nem vívhat magyar, elvégre ez nem jött létre februárban női párbajtőrben és a női tőrben sem.

13:13 után vezetett először Áron, azaz a legjobbkor. És ezt követően már gyönyörűen bevágta a döntőt érő tust, és megtörte ezzel az eddigi “WestEnd-es magyar átkot”.

A nyolcas döntő a Mini Westend Kupával kezdődött, a gyermek korosztály bemutató versenyét a KVSE-s Baaken Mátyás nyerte a szigetszentmiklósi Noseda Szabolcs előtt, megelőzve nagykanizsai és MTK-s riválisukat. Az érmeseknek a díjakat két korábbi világnagyság, Gerevich Pál és Marót Péter adta át.

Aztán jöttek a nagyok, klasszisok csörtéivel kezdődött a finálé - és ahogy azt sejteni lehetett, a WestEnd City Center minilelátója szűknek bizonyult, az emeleti állóhelyekről figyelték közel ezren az elegáns környezetben rendezett döntőt. Hogy mekkora mezőny is gyűlt össze, azt jól jellemezte, hogy az első két asszó vesztese az aktuális Európa-bajnok román Dolniceanu, illetve a budapesti világbajnok orosz Resetnyikov volt…

De bennünket leginkább a negyedik negyeddöntő érdekelt, ahol a mi “nagy nevünk”, Szilágyi Áron következett. Mi tagadás, nem állt messze attól, hogy ő is a búcsúzó klasszisok sorát szaporítsa. De szerencsére - pontosabban ennek nincs köze a szerencséhez… - nem így történt! Somlai Béla tanítványa, a Vasas kardozója nem mindennapi izgalmak után 15:14-re győzött az olasz Berrével szemben, és ezzel érmes lett.

A folytatásban Áron megkímélte a nagyérdeműt az újabb izgalmaktól. A szintén itáliai Samelét nemes egyszerűséggel leiskolázta (15:7), és ezzel magyar-koreai aranycsata következett, mivel a másik ágon Kim némi meglepetésre még Áronnál is nagyobb különbséggel (15:5) győzte le a londoni ezüstérmes Occhiuzzit.

A döntő előtt újabb köszöntések következtek. Csampa Zsolt elnök több mint öt évtizedes vívómesteri pályafutásáért nyújtott át elismerést Horvát Sz. Tibornak, aki a mai napig a sportágban dolgozik, és mindent megtesz azért, hogy a katonai akadémiai vívás a régi időkhöz hasonlóan gyökeret eresszen hazánkban. Eztán pedig egy korábbi világklasszisunkat búcsúztattuk a legmegfelelőbb alkalommal. A verseny egyik névadója, a csodálatos Gerevich Aladár felejthetetlen fia, Gerevich György egyik nagyszerű tanítványa volt ugyanis Nemcsik Zsolt. A Vasas korábbi világbajnok és egyéni olimpiai ezüstérmes vívója a nyáron akasztotta szögre a kardját, további pályafutásához ez úton is kívánunk neki sok-sok sikert!

Jöhetett záróakkordként a “Le grand finale”, a nagydöntő. Sokáig úgy tűnt, hogy idehaza is megnyeri első nagy aranyérmét Áron. Szoros elő félidő után ugyanis 13:10-re elhúzott Kimmel szemben. Csakhogy a koreai tapodtat sem mozdult hátra, és piócaként tapadt, egyenlíteni tudott. Ekkor egy remek Szilágyi-parádot követően a riposzt előtt szerencsétlenül beakadt az ázsiai pengéje Áron kezébe, így ellenünk jelzett a fránya gép. Miként az utolsó tusnál is, ami azt jelentette, hogy a koreai Kim győzött a Gerevich-Kovács-Kárpáti Grand Prix-n, míg a valóban fényesen csillogó ezüst Szilágyi Áronnak jutott.

Az érmeket a szövetség elnöke társaságában két korábbi extraklasszis kardozó, Szabó Bence a MOB főtitkára és Nébald György EMMI főosztályvezető adta át, míg a különdíjakat Prosits Attila, a WestEnd Zrt. ügyvezetője, valamint Kovács Tamás és Marót Péter nyújtotta át Áronnak, és mesterének, Somlai Bélának.

Főszereplőnk pedig búcsúzóul rá jellemző módon válaszolt arra a kérdésünkre, mely szerint aláírta volna-e előre vasárnap reggel a második helyezést.

“Dehogy írtam volna alá, mindig nyerni akarok! Annak azért örülök, hogy a nyolcad- és a negyeddöntőben sikerült megnyernem két rendkívül kiélezett asszót. Meg annak is, hogy a többi meccsem viszonylag simán alakult. A döntőt viszont sajnálom, a koreai lerázhatatlan volt, csak jött, jött és jött.“

Eredmények. Gerevich-Kovács-Kárpáti férfi kard egyéni Grand Prix, 128 induló.
A legjobb 64 között: Gémesi-Nuccio (olasz) 15:5, Szatmári-Limbach (német) 15:12, Decsi-Pillet (francia) 15:14, Szilágyi-Gáll 15:11.
A legjobb 32 között: Szatmári-Rousset (francia) 13:15, Gémesi-Miracco (olasz) 15:12, Decsi-Samele (olasz) 11:15, Szilágyi-Pundyk (ukrán) 15:6.
Nyolcaddöntő: Gémesi-Occhiuzzi (olasz) 11:15, Szilágyi-Won (koreai) 15:13.
Negyeddöntő: Szilágyi-Berre (olasz) 15:14, Kim (koreai) - Dolniceanu (román) 15-12, Occhiuzzi (olasz) - Reshetnikov (orosz) 15-5, Samele (olasz) - Rousset (francia) 15-13
Elődöntő: Szilágyi-Samele 15:7, Kim - Occhiuzzi 15-4
Döntő: Szilágyi-Kim 13:15.
Végeredmény: 1. Kim (Korea), 2. Szilágyi Áron, 3. Samele és Occhiuzzi (mindkettő Olaszország), 5. Dolniceanu (Románia), 6. Reshetnikov (Oroszország), 7. Berrè (Olaszország), 8. Rousset (Franciaország),…10. Gémesi Csanád, …23. Decsi Tamás, …31. Szatmári András, …63. Gáll Csaba

(Forrás: hunfencing.hu, fotók: Kozma János)