Kanadát is legyőzte a hokivébé meglepetéscsapata

Szocsi 2014: Álomdöntő Kanada és az Egyesült Államok között

2014. 02. 18.

Két csapatsportban is befejeződtek a selejtezők, sőt a női jégkorongban már az elődöntőket játszották. A curling tornán pedig egy kivétellel ismertté vált az elődöntők mezőnye.

JÉGKORONG

NŐI ELŐDÖNTŐK

Az Egyesült Államok női jégkorong-válogatottja a négy évvel ezelőttihez hasonlóan legyőzte Svédországot az olimpiai torna elődöntőjében, így bejutott a fináléba, amelyben a Svájcot nehezen legyőző Kanada lesz az ellenfele.

KANADA–SVÁJC 3–1

Az első 20 percben nem sok kétséget hagyott afelől a Shannon Szabadossal a kapuban felálló kanadai női jégkorong-válogatott, hogy jobb Svájcnál. A nyitó harmadában óriási erődemonstrációt tartott. 11 és fél perc alatt 3–0-s vezetésre tett szert úgy, hogy a második és a harmadik gól között mindössze 23 másodperc telt el.

A svájciak időt kértek, de nem sokat használt. Bár egy kiállítással két percre emberelőnybe is kerültek, nem igazán veszélyeztették a címvédő kapuját. Az első 20 percet tehát a juharlevelesek 3–0-ra hozták.

Fél percig kettős előnybe kerültek a svájciak, amit ugyan nem tudtak kihasználni, csak amikor az első kanadai visszajött: öt a négy ellen végül begyömöszölték a szépítő gólt Jessica Lutz révén. Szabados feleslegesen jött ki, a kapuja mellett volt, amikor a korong a kapujába került.

A találat feltüzelte az esélytelenebb európaiakat, és egy kis izgalmat hozott az első harmad után lefutottnak tűnő összecsapásba. Bár Svájc 1–0-ra megnyerte ezt a játékrészt, a kapura lövésekben Kanada továbbra is óriási fölényben volt: 40 perc után 38–12.

A harmad közepén Meghan Agosta óriási lendülettel indult meg a svájciak kapuja felé. Egyetlen védő sem tudta megállítani, még a kapus Florence Schelling sem, aki Agosta lendületétől a koronggal együtt becsúszott a kapuba – a játékvezető nem adta meg a tényleg vitatható gólt.

Schelling egyébként egész végig nagyszerűen védett, rengeteg lövés akadt el benne, egyértelműen neki köszönhették a svájciak, hogy még volt esélyük a mérkőzés vége felé is.

Több gól már nem esett, így létrejött az álomdöntő, amelyet csütörtökön rendeznek Kanada és az Egyesült Államok között.

EGYESÜLT ÁLLAMOK–SVÉDORSZÁG 6–1

Fájóan egyoldalú volt a két csapat összecsapása az elődöntő első mérkőzésén. Az első harmadban nagyon hajtottak az amerikaiak, szinte ki sem engedték a harmadukból a svédeket. Sokáig csak a Team USA lőtt kapura, emberelőnyből a 10. próbálkozás meg is hozta az első gólt, Alex Carpenter volt a szerzője. Egy perc telt el, és jött az újabb találat, Kacey Bellamy távoli lökete kötött ki a bal alsóban. Phil Kessel húga, Amanda még az első harmadban begyötörte közelről a harmadikat, de az időkérésnek köszönhetően legalább egy kicsit stabilizálni tudták hátsó alakzatukat a sárga-kékek.

Az első svéd kapura lövést a 13. percben lehetett feljegyezni, 26 amerikai előzte meg, így igazából az volt a csoda, hogy a második harmad után „csak” 5–0-ra vezettek a tengerentúliak. A harmad elején Monique Lamoureux növelte a különbséget előnyből, majd Megan Bozek vette be a kaput.

A svédek kapust cseréltek, és a Valentina Wallner helyére érkező Kim Martin Hansson nagyszerű teljesítményt nyújtott. Az amerikaiak ki is engedtek az utolsó játékrészre, Anna Borgqvist szépíteni tudott. A tengerentúliak győzelme azonban így is fölényes lett, a 6–1-es végeredményt Brianna Decker állította be az 56. percben. A négy évvel ezelőtti, hasonló párosításban elszenvedett 9–1-es vereséghez képest a svédek így is „fejlődtek” három gólt.

TÉLI OLIMPIA, SZOCSI 2014
Női jégkorongtorna.
Elődöntők

Kanada–Svájc 3–1 (3–0, 0–1, 0–0)
G: Spooner (7:29), Spooner (11:10 – ee.), Daoust (11:33), ill. Lutz (25:14 – ee.)

Egyesült Államok–Svédország 6–1 (3–0, 2–0, 1–1)
G: Carpenter (6:10 – ee.), K. Bellamy (7:16), A. Kessel (11:19), Lamoureux (25.41 – ee.), Bozek (32:17), Decker (56:58), ill. Borgqvist (53:04)

CURLING

Curlingben kialakult az elődöntők mezőnye. Egyedül egy kérdés maradt nyított, melyik nemzet lesz a férfi elődöntő negyedik résztvevője. Ez kedden a Norvégia - Nagy-Británnia playoff mérkőzésen dől el.

Férfiak

12 forduló
Svájc-Egyesült Államok 6-3
Németország-Oroszország 6-8
Kína-Nagy-Britannia 6-5
Norvégia-Dánia 3-5
A selejtezők végeredménye: 1.Svédország 8/1, 2.Kanada 7/2, 3.Kína 7/2, 4.Norvégia és Nagy-Britannia 5/4, 6.Dánia 4/5, 7.Oroszország 3/6, 8.Svájc 3/6, 9.Egyesült Államok 2/7, 10.Németország 1/8

Az első három bejutott az elődöntőbe, Dánia és Nagy-Britannia playoff mérkőzést játszik az elődöntőbe jutásért