Szocsi 2014: Hírek, eredmények

2014. 02. 14.

Curlingben már a hatodik fordulónál tartanak; japán vezetés férfi műkorcsolyában; a női jégkorongozók az elődöntőért küzdenek; a férfiaknál Kanada, Oroszország, az Egyesült Államok és Finnország győzelme; skeletonban brit hölgy az élen; Morgensternnek ijesztő a sánc; baleset a bobosok edzésén

CURLING - Újabb kanadai győzelem a női tornán

A kanadai válogatott az ötödik mérkőzését is megnyerte a szocsi téli olimpia női curlingtornáján: csütörtökön a svájci együttesnél bizonyult jobbnak.

Az állás:
1. Kanada 5 győzelem/0 vereség, 2. Svédország 4/1, 3. Svájc 3/2, 4. Kína, Japán, Koreai Köztársaság és Nagy-Britannia 2/2, 8. Oroszország 2/3, 9. Egyesült Államok 1/4, 10. Dánia 0/5

A tíz csapatból az első négy jut az elődöntőbe.

Férfiak:

6 forduló
Kanada-Dánia 7-6
Nagy-Britannia-Egyesült Államok 5-3
Svájc-Oroszország 6-7
Norvégia-Svédország 4-5

Az állás: 1.Kína 4/0, 2.Nagy-Britannia és Svédország 4/1, 4.Norvégia 3/1, 5.Kanada 3/2, 6.Dánia 2/3, 7.Egyesült Államok 1/3, 8.Oroszország és Svájc 1/4, 10.Németország 0/4

MŰKORCSOLYA - Japán vezetés férfi műkorcsolyában

Véget ért a férfi műkorcsolyázók egyéni versenyének rövid programja a Szocsiban zajló téli olimpián. Ezt követően a japán Hanju Juzuru áll az élen, a kanadai Patrick Chan és a spanyol Javier Fernández előtt.

Az orosz Jevgenyij Pljuscsenko sajnálatos visszalépése után huszonkilencen mutathatták be gyakorlatukat, a nagymenők közül elsőként a két évvel ezelőtti vb-bronzérmes Hanju lépett jégre, s 101.45-ös pontszámával igencsak magasra tette a mércét. A kétszeres Európa-bajnok Fernández ugyan tizenöt pontos hátránnyal is át tudta venni a második helyet, de csak addig, míg az elmúlt három világbajnokság győztese, Chan nem következett, aki 97.52-t érdemelt ki a pontozóktól. Ezzel ugyan ő is csak a második helyre volt jó, de mindössze négypontos hátrányban van az éllovas japánnal szemben, ami bőven ledolgozható a pénteki kűrben.
Ők ketten viszont kiemelkedtek a többiek közül, az más kérdés, hogy Fernández mögött elég sűrű volt a mezőny, hiszen még a 13. helyen álló cseh Tomás Vernernek is kevesebb mint hat pont a hátránya a spanyolhoz képest. Így aztán bár az aranycsata csak kétszemélyes lesz, a bronzért óriási harc várható.

Pénteken már csak huszonöten mutathatják be kűrjüket, s utolsóként, de kvalifikálni tudta magát a csíkszeredai születésű Kelemen Zoltán is, aki a sílövő Tófalvi Éva és a sífutó Sára Tímea után a huszonnégy tagú román küldöttség harmadik magyar származású versenyzője. A 27 éves műkorcsolyázó 60.41 pontot kapott rövid programjára, s több mint 40 pontos hátrányban van az éllovas japánnal szemben.

Szocsi 2014
MŰKORCSOLYA, FÉRFIAK, ÁLLÁS A RÖVID PROGRAM UTÁN
1.Yuzuru HANYU (japán) 101.45, 2.Patrick CHAN (kanadai) 97.52, 3.Javier FERNANDEZ (spanyol) 86.98, 4.Daisuke TAKAHASHI (japán) 86.40, 5.Peter LIEBERS (német) 86.04, 6.Jason BROWN (amerkai) 86.00

JÉGKORONG - Csoportelső oroszok

Nők:

Annyiban nem volt tétje a Svédország–Oroszország női jégkorongmérkőzésnek a szocsi téli olimpián, hogy mindkét együttes már korábban bejutott a negyeddöntőbe. Az eredmény kizárólag a kvartett első és második helyéről határozott.
Nos, az első két csoportmeccsen gólt sem kapó svédeknek az oroszok hármat ütöttek, miközben csak egyet kaptak, így a B-jelű négyes első helyén a házigazda végzett, és készülhet a Svájc elleni szombati összecsapásra. A svédek a finnek ellen mérik össze tudásukat ugyanezen a napon.
Az utolsó két helyen végző Németország és Japán a 5–8. helyért zajló ágon folytathatja. Ellenfeleik az elődöntőért vívott párharcok vesztesei lesznek.

TÉLI OLIMPIA, SZOCSI 2014

Női hokitorna. Selejtezőkör, B-csoport
Svédország–Oroszország 1–3 (0–1, 1–1, 0–1)
Gólütő: Anna Sukina (8:38, 0–1), Aljona Homics (29:20, 0–2), Pernilla Wimberg (38:58, 1–2), Jekatyerina Szmolenceva (58:07, 1–3)

2. negyeddöntő: Finnország–Svédország

Az 1. negyeddöntő győztese Kanadával mérkőzik az elődöntőben, a vesztese Németországgal meccsel az 5–8. helyért.
A 2. negyeddöntő győztese az Egyesült Államokkal mérkőzik az elődöntőben, a vesztese Japánnal meccsel az 5–8. helyért.

Férfiak:

Kanada és Norvégia, közte kettő

A norvég jégkorong-válogatott kétgólos (3–1) vereséget szenvedett a címvédő Kanadától a szocsi téli olimpiai csoportkörének első fordulójában.
A nem túl meggyőző erőbedobással küzdő Kanada mezőnyfölénye egészen elképesztő volt – bár a kapura lövések garmadával már adós maradt –, ám a szívós norvég védelem sokáig áthatolhatatlannak bizonyult. Olykor merész ellenakciókat is vezetett Norvégia.
A második harmadban aztán nem volt pardon: góllá érett a kanadai mezőnyfölény. A 27. percben Shea Weber zúzott be egyet közel a harmadvonalhoz, majd a 36. percben Jamie Benn érkezett jókor a hosszún, bár utóbbi találatához némi szerencse is kellett. Lars Haugen norvég kapus igyekezett átérni a rövidről, de kezéről a vasra, onnan a kapuba pattant a korong. Norvégia emberelőnyben sem jelentett veszélyt, az idő múlásával egyre könnyebben szereltek a juharlevelesek, akiknek harmadában ritka vendég volt a korong.
Gyors gólváltással indult a záró felvonás: előbb a fórjukra – a második játékrész végéről húzódott át – a szünetben rápihenő norvégok szépítettek, Patrick Thoresen góljához 22 mp kellett, majd bő egy perc kellett a már kiegészülő kanadaiaknak ahhoz, hogy ismét kettő legyen az előnyük. Azzal, hogy látótávolságon kívülre kerültek a kanadaiak, nagyjából meg is elégedtek, még emberelőnyben sem strapálták magukat annyira, hogy még nagyobb legyen a különbség. Haugen 35 védett lövéssel és 92.11 százalékos hatékonysággal zárt.

Az osztrákok már 24 másodperc után elhibáztak egy ziccert, majd Michael Grabner révén 36 másodperc után a vezetést is megszerezték – igaz, örömük öt percig sem tartott, mert Mikael Granlund egalizált. Thomas Hundertpfund a 10. percben megint az osztrákokat juttatta előnyhöz, erre a találatra Sami Lepistö válaszolt. A kiváló első harmad végén aztán megrogytak az osztrákok, előbb Olli Maatta lőtt irgalmatlanul nagy gólt, majd nyolc másodperccel ezután Jarkko Immonen 4–2-re módosította az eredményt.
Az osztrákok megtörtek, Jussi Jokinen és Petri Kontiola góljaival a második harmad után már 6–2 volt a finn fór. Grabner második találatát közvetlen közelről megszerezve még szépített, góljára azonban Immonen válaszolt. Grabner az 55. percre aztán egy remek góllal eljutott a mesterhármasig, de nem tudták megnyerni a harmadot az osztrákok, mert Granlund másfél perccel a vége előtt beállította a 8–4-es végeredményt. A finnek 52 lövést eresztettek meg a mérkőzésen!

FÉRFI JÉGKORONGTORNA
B-CSOPORT
Kanada–Norvégia 3–1 (0–0, 2–0, 1–1)
Gólszerző: Weber (26:20), Benn (35:19)., Doughty (41:47.), ill. Thoresen (40:22)

Finnország–Ausztria 8–4 (4–2, 2–0, 2–2)
Gólszerző: M. Granlund (05:15, 58:25), Lepistö (11:23), Maatta (19:25), Immonen (19:33, 51:25), J. Jokinen (21:43), Kontiola (32:10), ill. Grabner (00:36, 41:29, 54:22), Hundertpfund (9:19)

A-CSOPORT
Oroszország–Szlovénia 5–2 (2–0, 1–2, 2–0)
Szlovákia–Egyesült Államok 1–7 (0–1, 1–6, 0–0)

SKELETON - Mindkét futamban brit elsőség

Két futaomt rendeztek a nők skeleton versenyén.
Az első futamban a brit Elizabeth Yarnold pályacsúccsal ért a célba. A második futamban is ő bizonyult a legjobbnak, s így 0.44 század előnnyel vezet az amerikai és orosz hölgyek előtt.
Bajnokot pénteken avatnak további két futam befejeztével.
Pénteken a férfiak is megkezdik versenyüket két futammal.

Állás 2 futam alapján:
1.Elizabeth YARNOLD (brit) 1:56.89, 2.Noelle PIKUS-PACE (amerikai) +0.44, 3.Elena NIKITINA (orosz) +0.55, 4.Katie UHLAENDER (amerikai) +0.69, 5.Olga POTYLITSINA (orosz) +0.86, 6.Maria ORLOVA (orosz) +1.10

SÍUGRÁS - Morgensternnek ijesztő a sánc durva bukásai után

A háromszoros olimpiai bajnok síugró világklasszis, Thomas Morgenstern sajtótájékoztatóján elismerte: súlyos bukásai után igencsak ijesztő számára a Rosza Hutor-i sánc.

„A domb ereje és hossza természetesen nagyon ijesztő, pláne úgy, hogy mi zajlik le közben a fejemben... De boldog és büszke vagyok, hogy jól ugrottam” – mondta a nagysánc edzésein 17. és 24. helyig jutó Morgenstern, aki decemberben és januárban is óriásit bukott.
„Thomas már nem 18 vagy 20 éves, az ifjak nem félnek, nem gondolnak a balesetekre. Ő már idősebb, és már a balesetei előtt beszélgettünk a síugrás biztonsági kérdéseiről” – csatlakozott Morgensternhez az osztrák síugrók szövetségi edzője, Alexander Pointner.

BOB - Elütötte az előfutó bob a pályamunkást

Baleset történt a szocsi téli olimpián, a Krasznaja Poljana-i bobpályán: az előfutó bob az AP hírügynökség jelentése szerint elütött egy pályamunkást. A baleset a célzónában történt.
A munkást azonnal kórházba szállították, ahol meg is kellett operálni, a beavatkozás a hírek szerint jól sikerült. A kettes bobok hivatalos edzése a baleset miatt 35 perc késéssel kezdődhetett csak el.
Az előkészítő-előfutó bob az edzések, illetve a versenyek előtt megy végig a pályán, hogy annak állapotát felmérje, és ilyen esetekben mindenkit figyelmeztetnek a veszélyre.