Szocsi 2014: Hírek, eredmények

2014. 02. 17.

A férfi jégkorong tornán befejződött a csoportkör; curlingben mindkét nem küzdelmeiben a svéd és kanadai gárda már továbbjutott; hazai egység vezeti a kettes bobok mezőnyét 2 futam után; jégtáncban a világbajnok nyerte a rövid táncot az olimpiai-bajnok duó előtt.

JÉGKORONG

FÉRFIAK

Az olimpia férfi jégkorong tornáján befejeződött a csoportkör. Egyetlen csapat sem esett ki, de a legjobb négy gárda már a negyeddöntőbe került. A többiek a kieséses szakaszban a rájátszásban küzdenek a nyolc közé jutásért.

A harmadik csoportkör fordulóban Kanada hosszabbítás után 2–1-re győzött Finnország ellen a B-csoportban. A védő, Drew Doughty duplájával nyerő kanadaiak ezzel megnyerték Finnország, Ausztria és Norvégia előtt a B-csoportot, kivívva a pihenési lehetőséget – hisz ezzel már negyeddöntősök. Az eredmény egyben azt jelenti, hogy az Egyesült Államok mögött az A-csoport 2. helyére szoruló házigazda Oroszország nem tudott közvetlenül továbblépni, a negyeddöntőbe az Egyesült Államok, Kanada, Finnország és Svédország jutott be.

A finn–kanadai jégkorongrangadó első harmada után a finnek leginkább kapusuk, Tuukka Rask vállát veregethették, hogy (többnyire) távol tartotta a juharleveles veszedelmet. A kanadaiak egyértelműen fölényben voltak, és megérdemelten szerezték meg a vezetést is. A 13. percben Jarkko Immonen kapott kétperces büntetést, a kanadaiak Drew Doughtyra játszották ki a fórt, aki 13:44 után megszerezte a vezetést az észak-amerikaiaknak.

A kétgólos hátrányt is alig úszták meg a finnek, de a mérkőzés egyik legjobb jelenetéből ők jöttek ki jól: Jay Bouwmeester lőtte be a korongot a finn kapu mellé, Jonathan Toews összeszedte azt, majd a kapu mögül, estében, finn bekkel a hátán húzta bravúros mozdulattal a korongot a kapu irányába. Kis híján be is jött a megoldás, de Rask óriási reflexszel összekaparta a korongot.

A második harmad eleje további kanadai fölényt hozott, ám ez nem vezetett újabb gólra. A finnek sokáig csak „moziztak”, csúnya hibákat követtek el támadásépítésben, ziccert pedig képtelenek voltak kidolgozni – hogy aztán a harmad végére elkapják a fonalat, és egyenlítsenek. A 38. percben Ossi Väänänen teljesen egyedül lőhetett középről, a kék vonalról, a kapu előtt harcoló Tuomo Ruutu beleért a korongba, becsapva Price-ot. A finneknek még a fordításra is volt esélyük, de a csúcssebességre pörgött csapatok végül 1–1-gyel fejezték be a harmadot.
A folytatásban Rask keserítette a kanadaiakat egy-két szép védéssel, a csapatok nagy iramú, kevés megszakítással tarkított csatába bocsátkoztak. A rendkívül élvezetes harmad hajrájában a finnek számon kérhettek Ruutu eltüntetése miatt egy kiállítást, az utolsó ziccer pedig Kanada előtt adódott, ám Marc-Édouard Vlasic nem tudta kihasználni azt fél perccel a rendes játékidő vége előtt. Maradt az 1–1, jöhetett a hosszabbítás.

A ráadásban előbb Salo révén a finnek szerezhették volna meg a győztes gólt, ám Carey Price óriásit védett. A meccsben tartást Drew Doughty köszönte meg, a kanadai bekk a bal oldalról vállalt el egy lövést, miután nem talált társat egy passzhoz, és meg is lepte a meccset 23 védéssel záró Raskot. Doughty duplája kanadai győzelmet ért, az ellenfelüket 25:14-re „túllövő” észak-amerikaiak valamivel többet tettek a sikerért egy mozgalmas mérkőzésen.

Az Egyesült Államok veretlenül, csoportelsőként jutott tovább, miután 5–1-re legyőzte Szlovéniát.
A szombaton az oroszokat lebirkózó amerikaiak gyorsan döntöttek: Phil Kessel már hatvannégy másodperc után felavatta Luka Gracnart, majd ugyanő az 5. percben megduplázta az előnyt. Kessel a 32. percben már a klasszikus mesterhármasát ünnepelhette, a további gólszerzést társaira hagyta: Ryan McDonagh révén egy perc múlva jött a negyedik is, majd a záró harmadban David Backes is beköszönt. Az amerikaiak kapusa, Ryan Miller a végén még bosszankodhatott, mert kinézett neki a shutout, ám Marcel Rodman 18 másodperccel a vége előtt felavatta, így az Egyesült Államok 5–1-re győzött.

Gyors kétgólos osztrák vezetés után norvég gól a második harmadban, majd levegőben lógott az egyenlítés. Itt annyiban változott a helyzet, hogy a vége előtt másfél perccel azért csak begyötörtek még egyet a „sógorok", így ők nyerték az addig „pontatlanok" csatáját.

TÉLI OLIMPIA, SZOCSI 2014

FÉRFI JÉGKORONGTORNA

A CSOPORTKÖR VÉGEREDMÉNYE

FÉRFI JÉGKORONG, A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Szlovénia–Egyesült Államok 1–5 (0–2, 0–2, 1–1)
G: Rodman (59:42), ill. Kessel (1:04, 4:33, 31:05), McDonagh (32:17), Backes (43:26)
Oroszország-Szlovákia 1-0 (0-0, 0-0, 0-0, 0-0, 1-0)
G:Radulov
A-CSOPORT: 1.Egyesült Államok 8, 2.Oroszország 6, 3.Szlovénia 3, 4.Szlovákia 1

B-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Finnország–Kanada 1–2 (0–1, 1–0, 0–0, 0–1) – hosszabbítás után
G: Ruutu (38:00), ill. Doughty (13:44, 62:32)

Ausztria–Norvégia 3–1 (2–0, 0–1, 1–0)
G: Grabner (4:27), Raffl (6:52), Grabner (58:23), ill. Skroder (28:05)
B-CSOPORT: 1.Kanada 8, 2.Finnország 7, 3.Ausztria 3, 4.Norvégia 0

A C-CSOPORT: 1.Svédország 9, 2.Svájc 6, 3.Csehország 3, 4.Lettország 0

A szocsi téli olimpia férfi jégkorongtornáján a 3. forduló lezárultával kialakult a negyeddöntő és a rájátszás párosítása.
A három csoportelső (Egyesült Államok, Kanada, Svédország) és a legjobb csoportmásodikként továbbjutó Finnország már a negyeddöntő tagja, a többi nyolc csapat a rájátszásban vív plusz egy mérkőzést. A felső ágra került Svédország, Finnország és Oroszország, az alsóra Kanada, az Egyesült Államok, Svájc és az egymással várhatóan nagy presztízscsatát vívó Csehország és Szlovákia.

NŐK

A nők jégkorong tornáján az alsóházi helyosztókat rendezték meg vasárnap az 5-8. helyért.
A papírformának megfelelően, de a vártnál nehezebben győzték le a finnek a német válogatottat.
Ugyan már az első harmad után 2–0-ra vezettek, de a második játékrész közepén a németek szépítettek, s a hátralévő több mint fél órában maradt az egygólos különbség.
Az oroszoknak nem okozott nagy gondot Japán biztos legyőzése.

NŐI JÉGKORONGTORNA,
AZ 5–8. HELYÉRT

Finnország–Németország 2–1 (2–0, 0–1, 0–0)
G: Hiirikoski (1:15), Karvinen (8:32), ill. Evers (28:59)

Oroszország-Japán 6-3

CURLING

A férfiak és nők selejtezői lassan a végéhez közeledik. Mindkét nem mezőnyében a kanadai és svéd válogatott már továbbjutott.

Németország-Dánia 3-6

Állás: 1.Svédország 8/1, 2.Kanada 7/2 (mindkettő már továbbjutott), 3.Kína 6/2, 4.Nagy-Britannia, Nirvégia 5/3, 6.Dánia 3/5, 7.Oroszország, Svájc, Egyesült Államok 2/6, 10.Németország 1/7

Nők

10 forduló
Egyesült Államok-Kanada 6-7
Svédország-Oroszország 5-4
Dánia-Korea 7-4
Japán-Svájc 9-7

Állás: 1.Kanada 8/0, 2.Svédország 6/2 (már továbbjutott), 3.Kína, Nagy-Britannia 4/3, 5.Svájc 4/4, 6.Japán 3/4, 7.Dánia, Oroszország 3/5, 9.Korea 2/5, 10. Egyesült Államok 1/7

BOBSPORT

A szánkósok és szkeletonosok után a bobsport képviselői vették birtokukba a jégteknőt.
Két futamot rendeztek a férfi kettes bobok számára. Az élen a hazai Zubkov, Voevoda duó áll 0.32 előnnyel Svájc 1 egysége előtt. Némileg meglepetés, hogy a legjobb német duó csak hetedik.
Az igen népszerű Jamaica 1 csapata az utolsó 30. helyről várja a folytatást.

Kettes bob, állás 2 futam után: 1.Alexander ZUBKOV, Alexey VOEVODA (orosz 1) 1:52.82, 2.Beat HEFTI, Alex BAUMANN (svájci 1) +0.32, 3. Steven HOLCOMB, Steven LANGTON (amerikai 1) +0.36, 4.Justin KRIPPS, Bryan BARNETT (kanadai 3) +0.44, 5.Alexander KASJANOV, Maxim BELUGIN (orosz 2) +0.47, 6. Oskars MELBARDIS, Daumants DREISKENS (lett 1) +0.48, 7.Francesco FRIEDRICH, Jannis BAECKER (német 1) +0.56,...30.Winston WATTS, Marvin DIXON (jamaicai 1) +4.41

MŰKORCSOLYA

JÉGTÁNC

Amerikai vezetés jégtáncban a rövidprogram után

Lebonyolították a jégtáncosok rövidprogramját az oroszországi Szocsiban zajló téli olimpián. Az élen a tavalyi világbajnok amerikai Meryl Davis, Charlie White páros áll, megelőzve a címvédő kanadai Tessa Virtue, Scott Moir, illetve az orosz Jelena Ilinyih, Nyikita Kacalapov duót.

A huszonnégy páros közül az ukrán, a török, a kínai és a japán duó lett az, amely nem mutathatja be hétfő este a kűrjét. Persze ennél sokkal érdekesebb volt a felsőház alakulása. A címvédő kanadai Tessa Virtue, Scott Moir páros 76.33 pontos gyakorlatával vezetett az utolsó csoport jégre lépése előtt.

A házigazda oroszok két jobbik duója közül Jelena Ilinyih és Nyikita Kacalapov három, Jekatyerina Bobrova és Dmitrij Szolovjev pedig hat ponttal kapott kevesebbet az éllovasoknál. A britek és a második számú kanadai páros csak a középmezőnyre volt jók, viszont a francia Nathalie Pechalat és Fabian Bourzat mindössze három és fél ponttal maradt el a kanadaiaktól, így a harmadik helyre kaptak besorolást.

Utolsóként a világbajnoki címvédő amerikai Meryl Davis és Charlie White lépett a jégre, akik ezúttal is kivívták a pontozók elismerését, s gyakorlatukat két és fél ponttal értékelték többre a kanadaiaknál, így ők várhatják előnyből a hétfőn, magyar idő szerint 16 órakor kezdődő szabadkorcsolyázást, ám a különbségek kicsik, így még sok izgalom várhat ránk.

Állás a rövidprogram után
1.DAVIS Meryl / WHITE Charlie (amerikai) 78.89, 2.VIRTUE Tessa / MOIR Scott (kanadai) 76.33, 3.ILINYKH Elena / KATSALAPOV Nikita (orosz) 73.04, 4.PECHALAT Nathalie / BOURZAT Fabian (francia) 72.78, 5.BOBROVA Ekaterina / SOLOVIEV Dmitri (orosz) 69.97, 6.CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca (olasz) 67.58

ALPESI SÍZÉS

Ivica Kostelic még egy szezont versenyez

A jövő évi világbajnokságig folytatja pályafutását Ivica Kostelic, a horvátok olimpiai ezüstérmes és világbajnok alpesi síelője.

„Még egy szezont versenyzek. Még egyet” – mondta vasárnap Szocsiban a sportoló, aki eddig négyszer volt második az olimpiai játékokon.

A 34 éves Kostelic 2006-ban, Torinóban kombinációban, négy éve, Vancouverben pedig kombinációban és műlesiklásban lett második, míg most, Szocsiban szintén kombinációban nyert ezüstöt.

Világbajnokságon egyszer jött neki össze a győzelem: 2003-ban, St. Moritzban műlesiklásban bizonyult a legjobbnak.

SÍAKROBATIKA

Münchenbe szállították a gerincműtéten átesett síakrobatát

Vasárnap Münchenbe szállították Marija Komisszarova orosz síakrobatát, akinek szombaton edzés közben eltört az egyik gerinccsigolyája a szocsi téli olimpián.

A 23 éves hazai sportolót - aki krosszban lett volna érdekelt - a baleset után azonnal a Krasznaja Poljana-i helyi olimpiai kórházba vitték, ahol hatórás műtét során fémlappal rögzítették a gerincét. Az orosz szövetség szombati tájékoztatása szerint a beavatkozás jól sikerült, a sportoló állapota pedig súlyos, de stabil volt.

Vitalij Mutko orosz sportminiszter vasárnap jelezte, hogy Komisszarovát egy ilyen esetekre specializálódott müncheni klinikára szállították, ahol újabb műtét vár rá.

A sízőt Vlagyimir Putyin orosz elnök még szombaton meglátogatta, Dmitrij Medvegyev miniszterelnök pedig levélben kívánt jobbulást neki.

(Forrás: NSO / MOB)