Szocsi 2014: Hírek, eredmények

2014. 02. 19.

A férfi jégkorong tornán kialakult a negyeddöntő mezőnye. Kiesett a tavalyi vb-döntős Svájc. A nők befejezték az alsóházi helyosztókat. Curlingben a brit férfiak nyerték a playoff találkozót.
A női kettes bobok versenyén két forduló után az amerikaiak első számú egysége vezet a kanadaiak első és az amerikaiak második egysége előtt.

JÉGKORONG

Férfiak

Lettország bosszút állt a Svájctól a csoportkörben elszenvedett vereségén, és a negyeddöntőbe jutásért vívott találkozón 3–1-re legyőzte a tavalyi világbajnokság döntősét. A baltiak ellenfele a nyolc között Kanada lesz. Az alsó ág másik keddi mérkőzésén a torna két, csalódást keltő csapatának mérkőzésén Csehország 5–3-ra nyert a későn ébredő Szlovákia ellen, és készülhet az Egyesült Államok elleni folytatásra.

Oroszország nehéz mérkőzésen 4–0-ra legyőzte Norvégiát a szocsi téli olimpia férfi jégkorongtornájának negyeddöntőbe jutásért vívott mérkőzésén. A házigazda a negyeddöntőben Finnországgal találkozik. A szlovén válogatott 4–0-s győzelmet aratott Ausztria felett, így szintén bejutott a negyeddöntőbe, amelyben Svédország lesz az ellenfele. Lettország bosszút állt a Svájctól a csoportkörben elszenvedett veresége miatt, és 3–1-re legyőzte a tavalyi világbajnokság döntősét. A baltiak ellenfele a nyolc között Kanada lesz. Az alsó ág másik keddi mérkőzésén a torna két, csalódást keltő csapatának mérkőzésén Csehország 5–3-ra nyert a későn ébredő Szlovákia ellen, és készülhet az Egyesült Államok elleni folytatásra.

SZLOVÉNIA–AUSZTRIA

A szlovénok a 6. percben szerezték meg a vezetést emberelőnyből, Anze Kopitar lövése épphogy átcsorgott Mathias Lange kapuson. Az osztrákok kaptak két emberelőnyt is, ám nem tudtak vele élni, sőt a másodikból gólt kaptak: Jan Urbas iramodott meg, szólója végén pedig óriási gólt lőtt a rövid fölső sarokba.
A második harmad elején Sabahudin Kovacevic megszerezte a harmadik szlovén gólt, majd a végén még Jan Mursak is betalált, a végeredmény 4–0 lett.

CSEHORSZÁG–SZLOVÉNIA

A csoportkörben a csehek és a szlovákok is kudarcot vallottak, összesen egy győzelmük volt (Csehország Lettország ellen nyert). A nagy kérdés az volt, melyik csapat tud felpörögni a kieséses szakaszra.

A cseheknek sikerült, az első harmadban fél perc alatt két gólt szereztek. A tornán eddig 12 emberelőnyös helyzetből csak egyet értékesítő válogatott 15 másodperccel Martín Marincin kiküldése után vezetést szerzett: Jakub Vorácek előkészítése után Ales Hemsky talált a kapuba.

Fél perc múlva ismét a kapuijából szedte ki a korongot Jan Laco, akinek kapuvasáról Tomás Plekanec jobb oldali lövése után éppen Roman Cervenka elé pattant a korong, és tisztán lőhetett a kapuba. Az első harmadhajrájában David Krejcí magas távoli bombája utat talált a szlovák kapuba, és úgy tűnt, az oroszok ellen 65 percig tökéletesen védekező szlovákok számára nincs visszaút.Hát még akkor, amikor Andrej Sekerá eladta a korongot, Cervenka pedig a szólója végén Lacót megkerülve a negyediket is bevágta.

A szlovákok végül elkezdtek játszani, a harmad vége előtt Sekerá a hibáját javítva asszisztált (a kapu mögött álló Michál Handzuson keresztül) Marián Hossa szépítő góljának. A szlovák csapat lendületbe jött a góltól, a harmadik harmadban másfél perc alatt felzárkózott egy gólra.

Előbb egy Handzus-lövés után Ondrej Pacvelecről kipattanó korongot lőtt a hálóba Hossa, majd Milan Bartovic pazar passza után Tomás Surovy lőtte be a harmadikat közelről.

Elképesztő lendülettel jöttek tovább a szlovákok, de az egyenlítő gólt a 3. harmad 15 lövéséből nem tudták megszerezni. A végén lehozták Lacót, amit Plekanec kihasznált, és a cseh csapat készülhet az Egyesült Államok ellen. A szlovákokat legfeljebb az vigasztalhatja, hogy négy vereséggel záruló olimpiai tornájuk utolsó 20 percében legalább jobbak voltak az ellenfelüknél.

LETTORSZÁG–SVÁJC

A csoportkörben is találkozott a két együttes, akkor a lettek Edgars Maslakskis kapus bravúrjainak köszönhetően nyolc másodperc híján kihúzták a meccset, de egy öngól szívszaggató vereséget eredményezett. Az olimpiai rangsorolós rendszer miatt a kieséses szakasz első fordulójában is összecsaptak, és a lettek ezúttal tettek róla, hogy a svájciak egyetlen gólja ne döntse el a meccset.

A 128 és fél percet kapott gól nélkül végigvédő Jonas Hiller sorozatátt Oskars Bartulis lövése szakította meg, majd Lauris Darzins bombája után már kettővel vezetett Lettország a tavalyi vb döntőse ellen. A második harmadban Martin Plüss lövése (egy a 33-ból a lett kapus ellen) utat talált Masalskis kapujába, de a torna eddigi legnagyobb meglepetése Lettországé lett – Darzins biztosította be üres kapuba lőtt koronggal.

SZOCSI 2014, FÉRFI JÉGKORONGTORNA

RÁJÁTSZÁS A NEGYEDDÖNTŐBE JUTÁSÉRT

Oroszország–Norvégia 4–0 (0–0, 2–0, 2–0)
G: Radulov (24:12; 58:53), Kovalcsuk (37:11), Tyerescsenko (59:20)

Szlovénia–Ausztria 4–0 (2–0, 1–0, 1–0)
G: Kopitar (5:29), Urbas (11:57), Kovacevic (23:21), Mursak (57:02)

Lettország–Svájc 3–1 (2–0, 0–1, 1–0)
G: Bartulis (8:38), Darzins (11:19; 59:00), ill. Plüss (35:01)

Csehország–Szlovákia 5–3 (3–0, 1–1, 1–2)
G: Hemsky (6:53), Cervenka (7:22; 35:41), Krejcí (17:03), Plekanec (59:21), ill. Marián Hossa (38:57, 47:20), Surovy (48:51)

NŐK

A női helyosztókon a németek nehezen, míg a finnek könnyedén szerezték meg a győzelmet.

7. helyért: Németország-Japán 3-2 (1-1, 2-0, 0-1)
5. helyért: Finnország-Oroszország 4-0 (0-0, 2-0, 2-0)

BOBSPORT

NŐK

A tengerentúli egységek játszották a főszerepet a kettes bobok versenyében. Az amerikai egyes egység kormányosa, a vancuveri bronzérmes Elena Meyers, társával Lauryn Williamssal 0.23 másodperc előnyt szerzett két futam alapján az olimpiai címvédő kanadai Kaillie Humphries, Heather Moyse duóval szemben. A harmadik helyen álló amerikai második egység Jamie Greubel, Aja Evans is jelentős előnyben áll az őket követő európai csapatokkal szemben.
A 3. és 4. futamot szerdán rendezik.

Állás 2 futam után:
1.Elana MEYERS, Lauryn WILLIAMS (amerikai 1) 1:54.89, 2.Kaillie HUMPHRIES, Heather MOYSE (kanadai1) +0.23, 3.Jamie GREUBEL, Aja EVANS (amerikai 2) +0.56, 4.Elfje WILLEMSEN, Hanna Emilie MARIEN (belga 1) +1.05, 5.Sandra KIRIASIS, Franziska FRITZ (német 1) +1.14, 6.Esme KAMPHUIS, Judith VIS (holland 1) +1.15

CURLING

FÉRFIAK

Norvégia és Nagy-Britannia curling csapata küzdött a playoff találkozón az elődöntő még szabad negyedik helyéért. A nyolcadik END-ig mindig a norvégok szereztek előnyt, hol egy, hol két kővel, de a briteknek sikerült a hátrányt kiegyenlíteni.
A kilencedik END ismét a norvégoké volt. A befejező END-ben a britek két követ is bejuttattak a kör közelébe, így ők jutottak a négy közé, ahol a svédekkel találkoznak.
Az elődöntőket a férfiak és nők mezőnyében is szerdán rendezik.