Szocsi 2014: Kiesett az orosz hokicsapat, svéd-finn elődöntő

2014. 02. 19.

Meglepetésre hazai jégen kikapott a finnektől, a 3-1-es szerdai negyeddöntős vereséggel pedig kiesett az orosz férfi jégkorong-válogatott a szocsi téli olimpián.

A hazaiak már a harmadik percben vezetést szereztek, Kovalcsuk emberelőnyből bombázott kíméletlenül a léc alá. A finneket azonban nem törte meg a korai gól és Aaltonen révén a 10. percben egyenlítettek, majd a hatodik olimpiáján szereplő Teemu Selänne találatával nem sokkal a szünet előtt a vezetést is megszerezték.

A második játékrészben egyetlen gól esett, itt a 43 esztendős Selänne gólpasszt jegyzett. Az Anaheim Ducks sztárjának ez volt a 41. olimpiai pontja pályafutása során.

A befejező húsz percben görcsösen próbálkoztak az oroszok, de hatékonyság híján egyre inkább erőlködés jelleget öltött a játékuk, és nemhogy egyenlíteniük, de még szépíteniük sem sikerült. Így aztán meglepetésre az oroszok búcsúztak, s a finnek folytathatják a legjobb négy között.

Jégkorong, negyeddöntő:
Finnország-Oroszország 3-1 (2-1, 1-0, 0-0)
Gólszerzők: Aaltonen (10.), Selänne (18.), Granlund (26.), illetve Kovalcsuk (3.)

Elsőként a svéd férfi jégkorong-válogatott jutott be a téli olimpiai torna elődöntőjébe, miután 5–0-ra legyőzte Szlovéniát. A szlovén válogatott két harmadig szépen tartotta magát, majd összeroppant. Svédország a finn–orosz negyeddöntő győztesével találkozik az elődöntőben.
A végig aktívabb és sokkal többet lövő svédek a 19. percben Jan Mursak kiállítását kihasználva szerezték meg a vezetést: egy hatalmas erejű lövés a kapu mögötti palánkról a kapu elé vágódott vissza, Alexander Steen jókor volt jó helyen, és éles szögből bevette Robert Kristan kapuját.
A második harmadban a szlovénoknak több lehetősége is volt az egyenlítésre, Henrik Lundqvistnak egy ízben remek dupla védést bemutatva kellett tartania a minimális svéd fórt. A svédek ugyan sokkal többet kísérleteztek (26:11 volt a lövésarány), de nem tudtak betalálni, így továbbra is nyílt volt a meccs.
A svéd válogatott azonban a harmadik harmadban már nem kért az izgalmakból, Daniel Sedin a 42. percben megszerezte a „háromkoronások” második gólját. Egy emberhátrány kivédekezése után Loui Eriksson szerezte meg a harmadikat, majd egy kihagyott svéd előny után Carl Hagelin is betalált, aztán gyorsan duplázott is. Szlovénia két harmadig jól tartotta magát, ám a harmadikban összeomlott, a svéd gépezet pedig bedarálta. A 19 védést bemutató Henrik Lindqvist a torna során másodszor hozott kapott gól nélkül mérkőzést.

A svéd válogatott az elődöntőben az oroszokat verő finnekkel találkoznak.
Svédország-Szlovénia 5-0 (1-0, 0-0, 4-0)
Gólszerzők: Steen (19.), D. Sedin (42.), Eriksson (49.), Hagelin (52., 57.)

(Forrés: MTI/NSO)