Szocsi 2014: Knoch és Liu Shaolin továbbjutott, Béres kiesett (nyilatkozatokkal)

Szocsi 2014: Knoch 12., Liu Shaolin 18. 500 méteren, két orosz és egy koreai arany

2014. 02. 21.

Az orosz Viktor An győzelmével befejeződtek a rövidpályás gyorskorcsolyázók 500 méteres küzdelmei Szocsiban. Az olimpiai játékokon a magyar Knoch Viktor 12., Liu Shaolin Sándor a 18. helyen zárta a versenyt.

Knoch Viktor a pénteki negyeddöntőben búcsúzött, a kizárásoknak köszönhetően végül a 12. helyen végezett. Az 500 méteres versenyszám másik magyar indulója, Liu Shaolin Sándor az előfutamok alkalmával kiesett, ő 18. lett.

A már magyar érdekeltség nélküli három döntő közül az a férfiak 500 méteres versenye az orosz Viktor An győzelmével ért véget. Az orosz mögött a kínai Vu Ta-csing és a kanadai Charle Cournoyer végzett még a dobogón. An történelmet írt.

Viktor Annak ez volt pályafutása ötödik olimpiai bajnoki címe, ezzel minden idők legeredményesebb rövid pályás gyorkorcsolyázó olimpikonja lett. Torinóban még dél-koreaiként szerzett három aranyérmet. Szocsiban 1000 méteren is győzött. An az egyetlen, aki minden számban (500 m, 1000 m, 1500m és 5000 m váltó) nyert már olimpiai aranyat.

Csak ázsiaiak fértek fel a dobogóra női rövid pályás gyorskorcsolyában 1000 méteren a szocsi téli olimpián. A győzelmet az előző olimpia bronzérmese, a dél-koreai Pak Szeung Hi szerezte meg.

Európainak esélye sem volt megnyerni ezt a számot, mert a négy résztvevővel megrendezett döntőbe két dél-koreai, egy kínai és egy amerikai jutott be. A legjobb európai a nagy pályás gyorskorcsolyában is induló, s ott 1500 méteren aranyérmes Jorien Ter Mors lett.
Ebben a számban indult Heidum Bernadett is, akit az előfutamok során kizártak.

Oroszország nyerte a rövidpályás gyorskorcsolya utolsó olimpia aranyérmét a férfiak 5000 méteres váltóversenyét. A csapat tagja, Viktor An pályafutása hatodik aranyérmét szerezte meg.

An ezzel már összesen hat aranynál tart pályafutása során, a sportág legeredményesebb versenyzője lett. Torinóban még dél-koreai színekben lett első három alkalommal. Itt, Szocsiban is három aranyérmet gyűjtött össze (a váltó mellett 500 és 1000 m-en), továbbá egy bronzérmet is szerzett.

An az olimpiai érmek számában (8) utolérte a sportág amerikai legendáját, Apollo Anton Ohnót (neki két aranya van).

TÉLI OLIMPIA, SZOCSI 2014
Rövid pályás gyorskorcsolya.

Férfi 500 méter

• Olimpiai-bajnok: Viktor An (Oroszország)