Szocsi 2014: Meglepetésre osztrák arany férfi lesiklásban

2014. 02. 09.

Nagy meglepetésre az osztrák Matthias Mayer nyerte vasárnap a férfi lesiklást a szocsi téli olimpián.

A 23 éves síző, aki eddig csupán szuperóriás-műlesiklásban állhatott kétszer dobogóra világkupafutamon, rendkívül szoros küzdelemben bizonyult a legjobbnak, mindössze hat, illetve tíz századdal előzve meg a szintén nem a legnagyobb esélyesek közé sorolt olasz Christof Innerhofert és norvég Kjetil Jansrudot.

A helyi idő szerint 11 órára tervezett rajt 15 percet csúszott, de így az első síző indulásáig megteltek a lelátók. Az első versenyzők beérkezése után egyértelművé vált, hogy a pálya középső szakasza nagyon technikás és ott fog eldőlni, hogy kié lesz az aranyérem. Elsőként a 28 esztendős Jansrud tudott a közel 3500 méter hosszú pálya minden részén kifejezetten jól síelni, bár az látszott, hogy az alsó szakaszon, amelyen már nincsenek nagy kanyarok, ennél fogva a gyorsaság a legfontosabb, ő is verhető, mert a sebessége a legjobbakéhoz viszonyítva nem volt elég nagy, a vezetést azonban így is átvette.

A 2045 méteres magasságból 11-es rajtszámmal indult Mayer kicsit lassabban kezdett a jelenlegi vk-szezonban kétszer dobogós Jansrudnál, aztán éppen a legnehezebbnek vélt részen volt a legjobb, így tízszázadnyi előnyt szerzett, amelyet a célig megőrzött.

Ekkor még kevesen gondolták, hogy nála gyorsabb már senki sem lesz, ugyanis a nagy esélyesek még egytől egyig a hegycsúcson voltak. Közülük Vancouver bronzérmese, az edzéseken remeklő amerikai Bode Miller nyitotta a sort. Megszokott agresszív stílusában vágott neki a pályának, szépen növelte az előnyét, de a technikás szakaszon nem bizonyult kifizetődőnek a túlzott kockáztatás, lecsúszott a helyes ívekről, volt, amikor a kapunak is nekisíelt, ami lesiklásban különösen nem szerencsés, mert sebességvesztéssel jár. A hibák miatt végül nyolcadik lett. A vk-sorozatban Wengenben győztes svájci Patrick Küng és a Lake Louisban leggyorsabb olasz Dominik Paris kifejezetten lassúnak bizonyult.

Ekkor jött a legnagyobb esélyesnek tartott, világbajnoki címvédő Aksel Lund Svindal. A négy éve, Vancouverben ezüstérmes, ötszörös világbajnok norvég síző a pálya felső szakaszán minimálisnak tekinthető hátrányt szedett össze (0.09 mp), de éppen az erősségének számító technikás részen ő is lecsúszott a helyes nyomvonalról, így hiába csökkentette 42 századosra hízott hátrányát a 970 méteren lévő célig, csak harmadiknak tudott bejönni.

A norvég zászlóvivő Svindal aztán a dobogóról is lecsúszott a 2011-ben lesiklásban vb-bronzérmes Innerhofer teljesítménye nyomán. A leggyorsabb számban négy vk-diadallal büszkélkedő olasz versenyző hihetetlen agresszivitással „támadta" a pályát, kezdetben fél másodpercnél is nagyobb előnye volt, száguldását látva a közönség azonnal fel is hördült. Az előnye azonban fokozatosan csökkent, az utolsó ellenőrzőpontnál már egyszázados hátránya volt, a célvonalon pedig hat századdal rosszabb idővel haladt át. Innerhofer először a hóba vetette magát örömében, de később - miután vélhetően megtudta, mekkora előnyről kapott ki - láthatóan elszomorodott.

Az alpesi sízők versenysorozata hétfőn a nők szuperkombinációjával folytatódik, melyben Miklós Edit és Berecz Anna is rajthoz áll.

Alpesi sí
Férfi lesiklás, olimpiai bajnok: Matthias MAYER (Ausztria) 2:06.23, 2.Christof INNERHOFER (Olaszország) +0.06, 3.Kjetil JANSRUD (Norvégia) +0.10, 4.Aksel Lund SVINDAL Aksel Lund (Norvégia) +0.29, 5.Travis GANONG (Egyesült Államok) +0.41, 6.Carlo JANKA (Svájc) +0.48