Szocsi 2014: Svájc legyőzte a házigazdákat, s bejutott az elődöntőbe

2014. 02. 16.

Szombaton eldőlt a női jégkorong torna elődöntőinek párosítása, a férfi tornán büntetők döntöttek az amerikai-orosz összecsapáson, curlingben újabb fordulókat rendeztek a férfiak és nők számára.

JÉGKORONG

Nők:
Svájc legyőzte a házigazdát, jöhet Kanada

A skandináv rangadón a svédek a harmadik harmadban fordítottak a finnek ellen, s jutottak be az elődöntőbe.
A svédek után a svájciak jutottak be az elődöntőbe a kanadaiak és az amerikaiak mellé.
A legjobb négy közé kerülésért rendezett második szombati mérkőzésen a svájciak két góllal bizonyultak jobbnak az oroszoknál.

Eredmény, nők, az elődöntőbe jutásért:
Svájc-Oroszország 2-0 (1-0, 0-0, 1-0)
Svédország-Finnország 4-2 (0-0, 0-1, 4-1)

Vasárnap az 5-8. helyért Németország-Finnország és Japán-Oroszország mérkőzést rendeznek, hétfőn pedig az elődöntőre kerül sor Egyesül Államok-Svédország, illetve Kanada-Svájc párosításban.

Férfiak

A CSOPORT

EGYESÜLT ÁLLAMOK - OROSZORSZÁG

A hat büntetőjéből négyet értékesítő T. J. Oshie-nek köszönhetően az Egyesült Államok jégkorong-válogatottja szétlövésben legyőzte Oroszországot a szocsi olimpia hokitornájának csoportmeccsén. A két csapat az olimpiai hokitorna eddigi legjobb meccsét játszotta, 1–0-ra az oroszok, 2–1-re az amerikaiak vezettek. A hajrában Fjodor Tjutyin bombája után az oroszok már azt hihették, megvan a meccs, de kiderült, hogy korábban elmozdult a kapu, ezért nem volt érvényes a gól. Svájc a Lettország elleni 1–0-s győzelem és a Svédországtól elszenvedett 1–0-s vereség után újabb egygólos mérkőzést játszott, ezúttal Csehország ellen nyert 1–0-ra. A svédek a harmadik meccsüket is megnyerték, így százszázalékosan zárták a csoportkört.

Bár az első harmad nem hozott gólt, a meccsre nem lehetett panasz, pörgős, kemény hoki jellemezte a játékot az ilyenkor szokásos összezördülésekkel megfűszerezve. Az oroszok némi fölényben voltak, de Jonathan Quick jól tartotta az amerikaiakat, több szép védést is bemutatott, miközben a hazaiak emberelőnyben játszottak.

A harmad végén Patrick Kane révén veszélyeztettek először igazán az amerikaiak, azt a lélektani előnyt azonban nem tudták kihasználni, hogy a második játékrészre másfél percnyi fórra mentek ki. Ellenben az oroszok aktivitása a harmad közepén góllá érett: Alekszandr Radulov és Andrej Markov előkészítése után Pavel Dacjuk lépett ki, és Quick lepkés kesztyűje mellett a kapuvas segítségével megszerezte a vezetést a hazaiaknak. Némi videózás után kiderült, hogy a korong valóban áthaladt a gólvonalon.

Felpörgette az iramot a Team USA, James van Riemsdyk már közel járt hozzá, hogy bevegye Szergej Bobrovszkij kapuját, de az orosz védelem nagy nehézségek árán menteni tudott, Radulov kiállítását ugyanakkor kihasználták az amerikaiak. Van Riemsdyk kapu előtt keresztbe érkező korongja Cam Fowler korcsolyájáról a kapu felé pattant, de az ütővel sikerült még belekapnia a védőnek, így az újabb „videózós" találattal egyenlő lett az állás. Döntetlenről fordultak a felek az utolsó harmadra.

Az oroszok kezdték jobban az utolsó húsz percet, ha el is találták a kaput, Quick azonban résen volt. Aztán újabb Radulov-kiállítás és újabb amerikai gól következett, Kane keresztpassza után Joe Pavelski találta meg a rést Bobrovszkij és a kapuvas között. A csarnok elcsendesedett, de három perc és egy kihagyott hatalmas Phil Kessel-helyzet után visszatért a szbornaja reménye. Dustin Brown ment a büntetőpadra, az előny 18. másodpercében pedig a korong Pavel Dacjuk lapos lövése után az elé álló Radulovtól semmit sem látó Quick alatt a kapuba suhant.
Két perc sem telt el, amikor Fjodor Tjutyin a kék vonalról, a palánk mellől a kapuba lőtt. A bombagólt videón nézték újra, s bár tisztán látszott, hogy a korong a belső hálótartó vasról jött vissza, mégsem adták meg, mert a kapu bal része egy korábbi játék során két centiméterrel elmozdult a helyéről.
Négy és fél perc maradt hátra. Másfél perccel a vége előtt Jevgenyij Medvegyevet kiküldték két percre, ám az amerikaiak nem tudták kihasználni a fórt, jöhetett a hosszabbítás. Ebben Kane előtt adódott a legnagyobb lehetőség, de ziccerben kiugorva nem tudta ellőni a korongot Bobrovszkij lába között.

Jöhetett a szétlövés. T. J. Oshie kezdett, belőtte, míg Jevgenyij Malkin lövését Quick mellé ütötte. Van Riemsdyk lövését Bobrovszkij hárította, a túloldalon az orosz kapitány, Dacjuk is sikertelen volt. Pavelski türelemjátéka sem hozott sikert, Ilja Kovalcsuk (a képen) viszont a lehető legegyszerűbb megoldással (húzogatás nélkül lőtt) egyenlített. A „hirtelen halálban" a két gólszerző kezdett, Kovalcsuk és Oshie is kihagyta, aztán Dacjuk korongja becsúszott a kapuba. Az amerikaiak maradtak Oshie-nál, belőtte, ment tovább. A hatodik párban Kovalcsuk belőtte, Oshie pedig 3/4-re alakította a mérlegét.
Dacjuk hibája után Oshie jött, és Bobrovszkij megint beletette az ütőjét. A nyolcadik pár következett, Kovalcsuk tévesztése után a negyedik gólját szerző Oshie pontot tett a meccs végére.
T. J. Oshie hat kísérletéből négyet értékesített a szétlövésben

A vereségben annyi vigasz lehet az oroszok számára, hogy legalább pontot szereztek a csoport rangadóján, amivel nagy lépést tettek afelé, hogy a legjobb csoportmásodikok legyenek, és egyenes ágon jussanak a negyeddöntőbe. Azt is meg lehet említeni, hogy az amerikaiak négy éve Vancouverben a csoportkörben legyőzték Kanadát is, de aztán a fináléban alulmaradtak a házigazdával szemben…

SZLOVÁKIA–SZLOVÉNIA

Az első két harmadban nem született találat, pedig lőttek kapura becsülettel a játékosok (19–19), azonban még az emberelőnyös szituációkban sem tudtak túljárni a kapusok eszén.
A záró harmadban aztán Szlovénia hat perc leforgása alatt ütött három gólt, amivel el is döntötte a két pont sorsát. Az első gólt Rok Ticar szerezte emberelőnyből, majd Tomaz Razingar és a Los Angeles Kings Stanley-kupa-győztes játékosa, Anze Kopitar is eredményes tudott lenni.
A szlovákoknak 18 másodperccel a vége előtt legalább a szépítő gólt sikerült megszerezniük, Tomás Jurco volt eredményes emberelőnyből, de ez már tényleg csak az eredmény kozmetikázására volt jó. Fontos megemlíteni, hogy Szlovénia első győzelmét aratta a téli olimpiák történetében.

C-CSOPORT

A C-csoportban már a 2. forduló után eldőlt, hogy Svédország csoportgyőztesként továbbjut, s bár Lettország ellen meg kellett izzadnia a győzelemért, végül százszázalékos mérleggel zárta a csoportkört, és erőnyerőként várja a nyolcaddöntőt, hogy kiderüljön, kivel kell összecsapnia a négy közé jutásért.

A letteknek egyáltalán nem kell szégyenkezniük, hiszen harmadik csoportellenfelüket is megszorongatták, sőt 2–1-re még vezettek is a világbajnok ellen, és tíz perccel a vége előtt csupán egy gól volt a hátrányuk. Mivel pont nélkül zárták a csoportkört, a nyolc közé kerülésért várhatóan nagyágyúval kell összecsapniuk.

Érdekes, hogy több mint kétszer annyi gólt szereztek a lettek, mint a svájciak, mégis hattal kevesebb ponttal büszkélkedhetnek, Svájcnak ugyanis a harmadik meccsén is egyetlen gól született. S ami a legfontosabb, szombaton is az alpesiek szerezték azt az egy gólt, és a tavalyi vb-negyeddöntő után újra felülkerekedtek a cseheken.
A győztes találatot Simon Bodemann szerezte az első harmadban, miközben Jonas Hiller kapus 26 lövést hárítva második shutoutját jegyezte. A svájciak is 26-szor lőttek kapura. A csehek csak a meccs előtt örülhettek, Jaromír Jágr 42. születésnapja alkalmából csokitortát kapott a jégen, és 10 ezer ember tapsolta felállva.
A meccs végén a svájciak érdemeltek tapsot. Végleg megérkeztek az elitcsapatok közé.

TÉLI OLIMPIA, SZOCSI 2014
FÉRFI JÉGKORONGTORNA

A-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Egyesült Államok–Oroszország 3–2 (0–0, 1–1, 1–1, 0–0, 1–0) – szétlövéssel
G: Fowler (36:34), Pavelski (49:27), Oshie (65:00 – győztes büntető), ill. Dacjuk (29:15; 52:44)

Szlovákia–Szlovénia 1–3 (0–0, 0–0, 1–3)
G: Jurco (59:42), ill. Ticar (43:23), Razingar (48:59), Kopitar (49:22)
AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA. 1. Egyesült Államok 5, 2. Oroszország 4, 3. Szlovénia 3, 4. Szlovákia 0

C-CSOPORT, 3. FORDULÓ
Svédország–Lettország 5–3 (1–1, 3–1, 1–1)
G: Berglund (15:50), Karlsson (22:45), Alfredsson (36:14), J. Ericsson (38:47), Edler (52:20), ill. Darzins (18:48), Sprukts (21:22), Girgensons (41:28)

Svájc–Csehország 1–0 (1–0, 0–0, 0–0)
G: Bodemann (14:10)

A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 1. Svédország 9, 2. Svájc 6, 3.Csehország 3, 4.Lettország 0

CURLING

A férfiak mezőnyében tovább tart az élen a versenyfutás Kína és Svédország válogatottja között. Kína szabadnapos volt, a svédek biztosan verték a sereghajtóü németeket. Kialakulni látszik a négyek mezőnye is. Kanada legyőzte Nagy-Britanniát, így a juharlevelesek és a britek 5-5 győzelemmel követik a két éllovast.
A nőknél két fordulót rendeztek. Kanada mindkét fordulóban győzött, s továbbra is veretlen.