Szolnok-Fehérvár döntő a kosárkupában

2013. 03. 31.

Jól kezdte a Morgen Ferdinánd Magyar Kupa mérkőzést az ASE, azonban a második negyedet nagyon megnyomta az Alba, és megfordította az állást. A második félidőben helyenként jól játszva őrizte az előnyét a 17 lepattanóval többet szerző vendégcsapat, és bejutott a vasárnapi fináléba.
A második elődöntőben a címvédő Szolnoki Olaj KK ellenfele a Pécsi VSK PANNONPOWER volt. A baranyaiak az első negyedben nagyon jól tartották magukat, utána azonban kijött a két csapat közötti óriási különbség, végül simán, 36 ponttal, 97-61 arányban nyertek a szolnokiak, így ők lesznek az Alba Fehérvár ellenfelei a vasárnap 20:30-tól kezdődő fináléban.

Atomerőmű SE - Alba Fehérvár

Hazai pályán még veretlen az ASE! Ezt suttogták egymásnak a paksi drukkerek a kezdés előtt, és hát miért pont most szakadna meg a sorozat? Zo Williams a társakkal együtt készült a mérkőzésre, látszólag sérülésektől mentesen, ami visszaemlékezve a Szolnok ellni mérkőzésre, mindenképp jó jel. Mármint paksi szempontból. Az már kevésbé, hogy az ellenfél a teljes gőzzel robogó Alba Fehérvár, ahol Dzunics mester ismét 110 százalékra fűtötte a kazánokat, és újra megpróbálja bekormányozni a fehérvári gárdát a célba. Remek az Alba, szinte nincs gyenge pontjuk, otthon és idegenben egyaránt szépen és eredményesen játszanak. Remek elődöntőre volt tehát kilátás, lássuk, hogy alakult a mérkőzés!

A vendégek hozták el a labdát a feldobásnál, ám sem Jones, sem a túloldalon Tóth Ádám nem tudott betalálni. Az első kosár végül hazaiaké lett, Vojvoda Dávid tette be faulttal együtt a ziccert, ám a plusz büntető kimaradt. Nem bánkódhatott sokáig a közönség, nem sokkal később ugyanis javított az ASE legjobbja, és a helyére küldött egy triplát, majd egy Hollis kosár után a következő két támadásból Kámán még kettőt! Időt is kért a vendégcsapat, amelyet követően Jones helyett a korábban sokáig kezdőként szereplő Szabó kapott lehetőséget. Meg is tört a piros-kékek lendülete, gyorsan dobott négy pontot az Alba, amellyel feljöttek ötre. Sőt, egy újabb jó védekezés után Hollis ismét betalált, és máris csak három volt a hazai előny. Ekkor Zo Williams törte meg a csendet, igaz ugyan, hogy csak egy büntetővel, ám azt követte még gyors öt pont, és máris újra megnyugtató volt a hazai előny. Fél percen belül Vojvoda és Keller is megkapta a második faultját, így mindketten mehettek a padra, hogy fújjanak egyet. Remek iramú mérkőzést láthattak a nézők, amelyen most az Alba percei következtek. A magas szekció, azaz Szabó, Jonés és Hollis feleltek a pontokért, 6-0-ás sorozatukkal pedig ismét csak négy volt közte. Remekül szedte a támadópattanókat az Alba, aminek köszönhetően hiába maradtak ki a helyzeteik, rendre kaptak második-harmadik esélyt a javításra. Észrevette ezt Schmidt Béla is, aki előbb időt kért, majd beküldte Tóth Ádám helyére Steven Idletet , aki rögtön egy szép zsákolással jelentkezett! Pörögtek az események, záporoztak a kosarak, amelyek közöl az utolsó Moore révén született meg, a dudaszó pillanatában! 26-21

A második negyed kezdete is a vendégeké volt, előbb Jones, majd Supola és Szabó is eredményes volt, az előny pedig máris a kék-fehérek kezében volt! A Fehérvár elkezdte a szokásos sokpasszos, rohanós játékát játszani, amelyben talán a legjobbak az egész országban. Nyilvánvaló volt, hogyha az ASE ebben a műfajban akar megmérkőzni a vendégekkel, akkor vesztésre van ítélve. Schmidt Béla ismét időt kért, és visszahozta Kámánt, hátha vele egy kicsit nyugodtabban kezdenek el játszani fiai. Visszajött Vojvoda is, ám a fehérvári triplák maradtak! Moore, majd Hollis is betalált a vonalon túlról, az Alba előny pedig ha lassan is, de hízott. Idlet tartotta a lelket a hazaiakban ebben a szakaszban, több támadólepattanót is sikerrel tett vissza. Vojvoda is elkezdett bemelegedni, egy triplát, két büntetőt majd egy középtávolit is értékesített, az állás pedig egyenlő volt. Tóth Ádám próbálta szerelni Keller Ákost, nem sok sikerrel, így jöhettek a büntetők, Keller pedig nem hibázott. Úgy, ahogy nem sokkal később Moore sem, ezúttal a vonalon belülről, igaz nem sokkal, ám attól még kettőt ért. Ismét a saját játékát kezdte játszani az Alba, és szép lassan növelte a távolságot. Aztán beállt az örökifjú Bódi, és szokásához híven nem tétlenkedett, hanem beszórt egy gyönyörű triplát. A végére még belefért egy-egy ziccer Vojvodától és Moore-tól, ám a lényegen ez nem változtatott: Nagyon megnyerte ezt a negyedet az Alba Fehérvár! 41-48

Több elrontott támadást követően Zo Williams törte meg a második félidő gólcsendjét, miután bemutatott egyet a védjegyének számító betörések közül. A következő támadásól Körtlyési büntetőzhetett, eredményesen. Majd jött a túloldalon a tarthatatlannak bizonyuló Damian Hollis, és ő is beszórt két szabaddobást. Araszolgatott az ASE, araszolgatott, de mindig volt annyi a vendégcsapatban, hogy maradjon az előnyből. Gyűrték egymást a felek, Körtélyesi labdát lopott, Bódi csak faultolni tudta, újabb büntetők következtek. A paksiak Körtéje ezúttal sem hibázott, a különbség pedig már csak egy pont volt! Dzunics mester időt is kért, hogy megállítsa a paksi sorozatot, ám kis híján nem sikerült a dolog, Vojova ugyanis egy betörés után centikkel hibázta el a ziccert, a sport istenei pedig bosszút álltak! Jones gól jó plusz büntetővel felelt a kihagyott helyzetre, majd Hollis szórt egy újabb triplát, és megint megnyugtató volt a fehérvári előny. Vojvoda kosárra kosárral felelt, élmény volt nézni a két játékos csatáját! Bódi Ferenc szólt bele a dobópárbajba egy újabb triplával, ezzel ismét nyolc volt a fehérvári előny, amin ugyan Williams még faragott ugyan kettőt, ám az álmoskönyvek szerint hátránnyal nekimenni az utolsó negyednek nem jó ómen. 59-65

Az utolsó felvonást Moore nyitotta meg egy szép középtávolival, majd ugyanő adott egy gyönyörű léppasszt Smith-nek, aki hazai pályákon ritkán látható mozdulattal húzta a gyűrűbe a játékszert! Parádézott az Alba, időnként szemet gyönyörködtető volt a játékuk. Az ASE viszont igazi jó iparos csapatként küzdött és hajtott, és sehogy sem akart leszakadni riválisától. Zo Williams elkezdett ébredezni, két támadáson belül két faultot harcolt ki, az elsőért járó büntetőket pedig be is dobta, ám a triplát szóró Szabó Zsolt, valamint a szenzációsan játszó Damian Hollis újabb kosarával még növelni is tudta a differenciát a bajnoki listavezető. Vojova Jászberény elleni "védőre rávezetős - tripladobós" mutatványa ezúttal nem jött be, Kovács Ákos pedig csak egy büntetőjét dobta be, így az előny kitartott. Az ASE ekkor magasabb sebességi fokozatra kapcsolt, több labdát is szerzett, ám a kulcspillanatokban rendre megremegtek a kezek, a felzárkózási hadművelet pedig megtorpant hat pontnál. A játékvezetők két véleményes faultot is ráfújtak 20 másodpercen belül a hazai csapatra, amellyel a szakadék szélére lökték a piros-kékeket. Moore köszönte szépen, és értékesítette a büntetőit, Schmidt Béla pedig az utolsó szalmaszálba kapaszkodva időt kért, hátha lehet még tenni valamit. Ismét elrontotta a támadást az ASE, a védekezést azonban nem, így újra nekifuthattak. Zo Williams 2+1-es akciója a helyén volt, ám a végét már nem rontotta el az Alba, és előnyét megőrizve bejutott a fináléba! 75-82

Pécsi VSK PANNONPOWER - Szolnoki Olaj KK

Báder Márton sérülése ellenére is csak az egyik négyest nevezte Neno Asceric, a szolnokiak trénere, a kimaradó a lett Ernests Kalve lett. Az első negyed legelején úgy tűnt, hogy könnyed mérkőzés lesz ez a címvédő számára, hiszen két támadás alatt két gyors kosárral indított az Olaj.

A Pécs az első perc után kezdett éledezni, és a támadásban pontatlanná váló Szolnokot megbüntette a sok könnyelmű passz és eladott labda után, meglepetésre a negyedik percben már az esélytelennek tartott baranyaiak vezettek (6-5). Nem sok minden változott a nyolcadik perc végéig. Mindkét oldal kitűnően dobott távolról, és egyik oldal sem védekezett túl acélosan a periméteren állókkal szemben, ennek köszönhetően egál volt az állás nyolc perc játékot követően (16-16). A negyed hátralévő két perce sikeredett igazán egyoldalúra. A dudaszó pillanatában Halász Ákos ugyan értékesített egy triplát, de előtte nyolc szolnoki pont érkezett megválaszolatlanul, így öt ponttal vezetett a Szolnok az első negyedet követően (24-19).

A második negyed első két percében megpróbáltak kapaszkodni a pécsiek, Todd Hendley két büntetőjével három pontra zárkóztak a 12. percben (24-27), itt azonban jött egy 10-0-ás futás az Olajtól, így azonnal megnőtt a távolság a két fél között (24-37) a 15. percben kezdetén. A 17. perc kezdetén még mindig nem volt túl nagy a pécsiek lemaradása (31-42), a negyed végére viszont megint elfáradtak, 14-2-t futott a szolnoki együttes - gyakorlatilag a triplavonalon túlról mindenki betalált, aki rá is emelte a dobást, Horváth Ákos már öt hármasnál járt az első félidő végén -, így 23 pont volt a differencia a nagyszünetben (33-56), gyakorlatilag eldőlt a találkozó lényegi része.

A harmadik negyed elején három triplának - James Florence kettőt vállalt -, illetve Szabó Miklós két kosarának köszönhetően még egy 10-est rakott rá a különbségre az Adria Ligát is megjárt szolnoki gárda, a 24. perc végére így már 34 ponttal vezetett az Olaj, kezdett edzőmeccs jelleget ölteni a találkozó a két csapat közti tetemes tudásbeli különbséget is nézve. A címvédőnek minden bejött ezen az estén, Luka Markovics kosarával már több mint kétszer annyi pontjuk volt, mint a pécsieknek (37-75), Horváth újabb triplája után pedig a közte 40 is (37-78) - 10 perccel a vége előtt 35 volt a különbség a Szolnok javára (43-78).

A negyedik negyed - de gyakorlatilag a teljes második félidő - már csak arról szólt, hogy minél hamarabb essen túl a két együttes ezen az összecsapáson. A pécsiek próbálkoztak, de erejükből nem sok mindenre futotta, az Olaj fél gőzzel is simán, 36 ponttal, 97-61 arányban nyert, így ők csapnak össze az Alba Fehérvár gárdájával a döntőben, míg a paksiak ellenfele a Pécs lesz a bronzmeccsen.

Morgen Ferdinánd Magyar Kupa, elődöntők

Atomerőmű SE - Alba Fehérvár 75-82 (26-21, 15-27,18-17,16-17), Vezette: Cziffra, Kapitány, Ádám
ASE: Williams 15/3, Levy 4, Vojvoda 25/9, Kámán 8/6, Tóth 5. Csere: Kovács 6/3, Körtélyesi 4, Idlet 8, Kerpel-Fronius -.
Fehérvár: Moore 16/6, Smith 6, Hollis 24/6, Jones 9, Keller 8. Csere: Szabó 9/3 , Supola 2, Juhos 2, Bódi 6/6.

Pécsi VSK PANNONPOWER - Szolnoki Olaj KK 61-97 (19-24, 14-32, 10-22, 18-19)
Pécsi VSK PANNONPOWER: Loesing 18/3, Csabay 8/6, Horváth G. 4, Nagy 4/3, Tóth N. 2. Csere: Bíró 5/3, Hendley 12, Halász 3/3, Csernák 2, Tóth M. 3/3.
Szolnoki Olaj KK: Florence 6/6, Horváth 21/21, Sehovics 3/3, Bell 9/3, Trepák 11/9. Csere: Simon -, Szabó 11, Gay 14/9, Németh 6/6, Fodor 11/6, Markovics 5/3, Mándoki -.