Születésnaposokat is köszöntöttek a Magyar Vívás Napján

2017. 11. 27.

Szombaton az országos vívóbajnokság döntőivel együtt ünnepelték a Gerevich Aladár Sportcsarnokban a Magyar Vívás Napját. A lelátó az egyik oldalon szinte színültig telt a délutánból estébe nyúló program során.

Az eseményen megjelent Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke, aki köszöntötte az 55 éves Szőcs Zsuzsát, Abay Pétert, a 70 éves Szolnoki Máriát, Erdős Sándort, a 75 éves Schmitt Pált, a 80 éves Rejtő Ildikót, valamint a 85 éves Juhász Katalint és Kausz Istvánt, továbbá a kimagaslóan eredményes edzőket: az 55 éves Gárdos Gábort, a 60 éves Varga Józsefet és a 70 éves Nedeczky Györgyöt. Kulcsár Krisztián Zágrábból, az Európai Olimpiai Bizottság 46. közgyűléséről érkezett a vívóeseményre.

Ezután kezdődött a hat fegyvernem egyéni országos döntője, olimpiai bajnok, érmes sportolókkal.

Férfi tőrben az aranyérmet az első számú magyar férfi tőröző, Dósa Dániel nyerte magabiztosan.

Női párbajtőrben az olimpiai bajnok Szász-Kovács Emesét egy 15 éves tehetség, Büki Lili győzte le. A tatai ifjú hölgy végigverte a felnőtt válogatottat, Mihály Katát, Várnai Vivient, majd Emesét. Aztán kikapott egy kortársától, Borsody Emmától. A felnőtt országos bajnokság dobogósai kivétel nélkül 15 és 17 esztendő közöttiek voltak. Az aranyérmet a 16 éves békéscsabai tehetség, Dékány Kinga nyerte (Galli Zsolt tanítványa korábban Budai Dorinát verte), aki hosszabbításban győzte le a már említett Emmát, míg Lili mellett a másik bronzérmes Kardos Edina lett.

Női kardban a világranglista-első Márton Anna távollétében (éppen az ezért járó kitüntetést vette át a FIE kongresszusán) a dobogó valamennyi fokán BVSC-s vívó állt. Az aranyérmet megint csak egy 16 éves nyerte, a felnőtt Eb-bronzérmes Pusztai Liza.

Női tőrben fantasztikus döntőt láthattunk. Izgalmas, fordulatos találkozón a 19 esztendős Pásztor Flóra lett az aranyérmes, miután a hosszabbításban 15:14-re legyőzte az örökifjú olimpikon Knapek Edinát. Flóra korábban a szintén olimpikon Mohamed Aidát és Kreiss Fannit is legyőzte.

Férfi párbajtőrben újabb remek finálé következett. A 21 éves Bányai Zsombor és a 23 esztendős Berta Dániel rendkívül magas színvonalú, és a végsőkig kiélezett meccset vívott. 13:13-nál jöhetett a hirtelen halál, melyben Bányai értékes asszóban lett országos bajnok. A két bronzérmes az olimpiai érmes Rédli András és Siklósi Gergely lett.

Méltó zárása volt a napnak a férfi kard finálé: a csillagok háborúja. A regnáló egyéni világbajnok és a kétszeres egyéni olimpiai bajnok csatájában Szatmári András 15:8-ra győzte le Szilágyi Áront. A két ob-bronzérmes egyaránt vb-ezüstérmes (Gémesi Csanád, Iliász Nikolász), az ötödik helyezett pedig világbajnok (Decsi Tamás). Gárdos Gábor tanítványa a 24 évével a legidősebb aranyérmese az országos bajnokságnak.

(MOB-MVSZ, fotók: MVSZ)