Téli olimpikonok anno: Sebestyén Júlia műkorcsolyázó

2014. 01. 16.

A volt téli olimpikonokat bemutató sorozatunk következő szereplője a nyolcszoros felnőtt magyar bajnok Sebestyén Júlia, műkorcsolyázó. Ő volt az első magyar nő, aki Európa-bajnokságot tudott nyerni ebben a sportágban, továbbá négy olimpiai szereplést is kivívott magának, ami rajta kívül csak Sonja Henie-nek sikerült.

Júlia, bár már nem versenyez, a mai magyar műkorcsolya elképzelhetetlen nélküle: egyesületet alapított és a jelenlegi, magyar szervezésű Európa-bajnokságon is aktívan közreműködik.

A sportolónő rendkívül mozgékony kislány volt, ezért szülei három évesen elvitték egy nyitott pályára korcsolyázni, hogy gyermekük le tudja vezetni a felesleges energiát. Nem telt el sok idő, amikor kiválasztották, hamar meglátták benne a tehetséget.

Sebestyén Júlia négy téli olimpián is részt vett. „Minden sportoló álma egy olimpia! Naganoban mindössze 17 éves voltam, ráadásul ez volt az első világversenyem. Csodálattal néztem a kedvenc sportolóimat és természetesen fotózkodtam is velük” – kezdi a visszaemlékezést. Minden olimpiára szívesen emlékszik vissza: volt, hogy a síelők világbajnoka mellett ebédelhetett a faluban és az egyik záróünnepségen nem más, mint Albert, a monacói herceg haladt el mellette.

Amikor arról kérdeztük, hogy mire a legbüszkébb versenyzői múltjából, akkor a 2002-es olimpiát emelte ki, mikor rövidprogramja után a 6. helyen állt, így a legjobbak között az utolsó fordulóban is jégre léphetett. A vancouveri olimpiát is a legszebb élményei között tartja számon, ahol a kanadai teltházas közönség, korábbi sikerei miatt már név szerint ismerte. Ezen a versenyen ő vihette a magyar zászlót, ami szintén óriási élmény egy sportoló számára.

A 2004-es budapesti rendezésű Európa-bajnokság is mérföldkő a sportolónő életében. 1995-ben indult először Eb-n, mindössze 14 évesen, ahol a 14. helyet szerezte meg. A közel 10 év alatt minden versenyen jobb és jobb lett, és hosszú éveken át mindig csak egy pici hiányzott a dobogóhoz. 2003-ban végre, megtörve az orosz hegemóniát, megcsípte a 3. helyezést és világkupagyőztes is lett, ami rengeteg önbizalmat adott neki. Majd 2004-ben, teltház előtt megszerezte Magyarországnak az első műkorcsolya Európa-bajnoki címet. „A gyakorlat alatt csupán a feladatra tudtam koncentrálni, csak a végpóz után érzékeltem, hogy tombol a teltházas közönség” – magyarázta.

Ma már azonban legfőképpen tanítványaira koncentrál, illetve technikai specialistaként gyakran zsűrizik, és mindig örül, ha találkozik volt társaival. Nagyon büszke versenyzőire, akik közül sokan magyar bajnokok és nemzetközi szinten is megállják a helyüket. A tavalyi, téli, brassói Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon is edzőként vett részt, továbbá tanítványával, Borojov Alexanderrel kijutottak a junior világbajnokságra. Véleménye szerint szorgalommal és sok-sok munkával ezek a gyerekek előtt igazán szép karrier áll.

A volt olimpikon a 2014-es hazai Európa-bajnokságon több tisztségben is közreműködik: két társával készítették a megnyitó koreográfiáját, ahol több mint 50 gyerek szerepelt, továbbá az MTV kommentátorának is segít.

Nagy sajnálatára idén nem tud személyesen ellátogatni Szocsiba, de természetesen TV-ben követi az eseményeket és otthonról szurkol a versenyzőknek.

(Bartus Evelin, Foto: Sebestyenjulia.atw.hu)