Több mint egy tucat magyar érmet várnak az Universiadéról a szakmai vezetők

Több mint egy tucat magyar érmet várnak az Universiadéról a szakmai vezetők

2015. 06. 10.
Megosztás

Alig egy hónap múlva, július 3-án kezdődik a 2015-ös Nyári Universiadé a dél-koreai Gwangjuban. Az egyetemi sport legnagyobb nemzetközi eseményén - amelyet sokan az olimpia előcsarnokaként emlegetnek - 150-160 ország 10-12 ezer résztvevője várható. A magyarok 13 sportágban mintegy 200-an állnak rajthoz.

A csapat tagjai között lesznek olimpikonok, világ- és Európa-bajnoki érmes versenyzők. A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) tájékoztatása szerint a szakmai vezetők a magyar csapattól 13-15 érem megszerzését remélik.

A 2015-ös Universiadén 21 sportág került a programba. A magyarok az asztalitenisz, atlétika, evezés, golf, judo, kézilabda, kosárlabda, műugrás, sportlövészet, taekwondo, torna, vívás és vízilabda sportágakban állnak rajthoz.

A magyar csapat tagja lesz többek között a cseljabinszki taekwondo világbajnokságon nemrég bronzérmet szerző és ezzel a sportág első női magyar érmének birtokosa, Kotsis Edina, aki Eb-aranyérmet és Universiade-bronzérmet is nyert már korábban. Résztvevő lesz a műugró Kormos Villő Eb-bronzérmes, a sportlövőktől Babicz Sára vb-ezüstérmes, Universiade-4., egyetemi vb-bronzérmes helyezett sportoló, vagy a judos Gorjanácz Zsolt és Vér Gábor, akik junior vb-n szereztek korábban bronzérmet. Érdemes lesz azonban odafigyelni az atlétáknál nemrégiben olimpiai kvalifikációt szerző Helebrandt Mátéra is, valamint az evezősöknél a Simon Béla – Juhász Adrián kormányos nélküli kettes teljesítményére, akik idén az Eb-n ötödik helyet, de emellett tavaly egyetemi vb-aranyérmeket is szerzetek. Jó eredmények várhatóak a férfi kézilabda csapattól, valamint Gondos Flórától, az ifjúsági Eb ezüstérmes műugrótól is. Sikersportágaink képviselői is hozhatnak kimagasló eredményt, hiszen a vívók között sok ifjúsági és junior versenyen jeleskedő sportolót találhatunk, emellett a múlt héten a felkészülését megkezdő magyar férfi vízilabda-válogatottal vívott edzőmeccsen 2 gólos (5:3) győzelmet arató férfi Universiade vízilabdacsapatban (sőt a hölgyek csapatában is) szép számmal akadnak játékosok a két évvel ezelőtti Universiadé-győztes csapat képviselői közül is.

Az Universiadé az olimpiai játékok után a világ legnagyobb sporteseménye, amely lehetőséget ad az ötkarikás játékok előtti kvalifikáció elnyerésére, illetve közvetlenül a vb-t, Eb-t megelőző, vagy követő megmérettetésre.


Háttér:

2010-ben a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) Végrehajtó Bizottságának döntése értelmében a hat induló közül Gwangju pályázata fölényesen nyerte el a 2015. évi Nyári Universiade megrendezésének jogát. A város az elmúlt években több rangos nemzetközi sporteseménynek adott otthont. A sportági versenyek megrendezésére és edzéslehetőségek biztosítására összesen 68 sportlétesítmény (ebből mindössze 3 újépítésű, kifejezetten az Universiade kiszolgálására épült) áll hadrendbe nyárra. A rendezvényekhez, illetve a Nyári Universiadéhoz kapcsolódó létesítmény- és infrastruktúra fejlesztések nem titkolt célja, hogy Gwangju rövid időn belül Dél-Korea „sport-fővárosává” váljon. A 13.700 fő elszállásolására és teljes körű kiszolgálására alkalmas Universiade Falu lakásait a rendezvényt követően értékesítik, ezért természetbarát városrészben alakítják ki őket.

A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU), 1959-ben rendezte meg az első Universiadét, amelynek lebonyolítási rendje azóta sem változott. Magyarország több nemzetközi egyetemi sportrendezvény házigazdája is volt már: 1935-ben Budapesten szervezték meg a VI. Nemzetközi Egyetemi Nyári Játékokat, 1949-ben és 1954-ben Világdiák Játékoknak, 1965-ben pedig a IV. Nyári Universiadénak adott otthont Budapest.

A magyar egyetemi élsport nemzetközileg is elismert magas színvonalát a 2013. évi Nyári Universiadén elért eredmények (4 arany, 2 ezüst, 9 bronz, 18. hely az éremtáblán) és a 2014. évben rendezett 13 egyetemi világbajnokságokon (ahol Magyarország képviseltette magát) a magyar sportoló fiatalok által megszerzett 29 érem (13 arany-, 8 ezüst és 8 bronzéremmel) is erősíti. Egy évvel a Rio de Janeiroi Olimpia előtt bizakodásra ad okot az is, hogy már a 2012. évi sikeres londoni szereplés során is, aranyérmeseink mindegyike, ezüst- és bronzérmeseink többsége aktív egyetemi, főiskolai hallgató volt, vagy jelenleg is az.

(MEFS)