Dráma: ötméteresekkel kikaptak férfi pólósaink Montenegrótól

Tokyo 202020 – nem tévedés, 20 érem a Tokyo 2020 játékokról

2021. 08. 11.

Olyan eredménysort jegyezhet Tokióban a Magyar Olimpiai Csapat, amire negyedszázada, az atlantai olimpia óta nem volt példa. A 20 medálon 9 sportág osztozhat. A 32. nyári játékok mellé néhány magyar vonatkozású sporttörténeti pillanat is beírta magát az almanachba. A Magyar Olimpiai Bizottság szerdán sajtótájékoztató keretében értékeli a Magyar Olimpiai Csapat tokiói szereplését.

A számok nyelvén

A tokiói olimpiára 23 sportág 27 szakágában 175 sportolónkat (93 nő és 82 férfi) nevezte a Magyar Olimpiai Bizottság, közülük 46 fő lett érmes, összesen 70-en pontszerzők (több helyezés esetében minden sportoló egyszer számolva). 9 sportág szerzett érmet, összesen 12 – 42 versenyszámban – lett pontszerző (1-6. helyezés). 6 arany-, 7-7 ezüst- és bronzérem a magyar éremmérleg; továbbá tíz 4., kilenc 5. és három 6. helyezést szereztek a magyarock. A 20 érem mellé további 22 pontszerző helyezés társul. Az olimpiai aranyérmeink száma 183-ra, medáljaink összessége 502-ről 522-re bővült. A 125 esztendős magyar olimpiai mozgalmunk 302 főből álló bajnoki közössége – 6 új bajnokunkkal – immár 308 főt számlál. A nemzetek közötti éremtáblán a 15. helyen zártunk 20 éremmel (6 arany, 7 ezüst, 7 bronz); a dobogósok: 1. Egyesült Államok (39, 41, 33), 2. Kína (38, 32, 18), 3. a házigazda Japán (27, 14, 17). 20-nál több érmet olimpián Atlantában szereztünk 1996-ban, akkor 21-et (7 arany, 4 ezüst, 10 bronz). Igen színes a paletta a sportágak és az eredményesség tekintetében is. Tokióban a nők és a férfiak egyaránt szép számmal voltak az érem/pontszerzők között. A nemek tekintetében aranyérmekből 5 a férfiakhoz, 1 a nőkhöz köthető; ezüstöknél 6 férfi, 1 nő; ha a bronzokat nézzük 4 férfi és 3 női medál a mérleg. Ezüstben és bronzban mindenképp előrelépés az éremszám Rióhoz és Londonhoz képest, valamint a 4. és 5. helyezések száma is több, mint az előző két olimpián volt. Tokióban 93 ország szerzett érmet, 120 nemzet pedig pontszerző lett. Európában az éremtábla 7. helyét foglaljuk el. Londonban 21 sportág 24 szakágában állt rajthoz magyar versenyző az ötkarikás játékokon. Rióban 20 sportág 22 szakágában szerepelt magyar induló, míg Tokióban 23 sportág 27 szakágában képviselték hazánkat a sportolóink. Rióhoz és Londonhoz képest 3 olyan sportágban (taekwondo, ritmikus gimnasztika, íjászat) is sikerült kvótát szerezni, amelyekben az előző két olimpián nem volt magyar résztvevő, valamint az újonnan bevezetett 5 sportág egyikében (karate) is képviselve voltunk. A tokiói olimpián elért eredmények alapján – az újkori játékok eredményességét figyelembe véve –, a lakosság létszámára vetítve Magyarország lett a világ legsikeresebb sportnemzete, ha az egymillió főre jutó aranyérmek számát nézzük.

Sporttörténelmet írtunk

Bronzérmes lett mindkét vízilabdacsapatunk. A nők (2000 óta szerepel a programban) 2004 óta vesznek részt a játékokon, minden esetben pontszerzőként zártak; a férfiaknak 2008 óta ez az első érmük. Kozák Danuta a négyessel aratott győzelmével írt sporttörténelmet, hiszen immár hatszoros olimpiai bajnokként a legeredményesebb magyar kajakozó, ezzel együtt a legeredményesebb magyar női olimpikon, a 7-szeres bajnok Gerevich Aladár után a második a rangsorban. A kajak-kenusok mindemellett sportágukban megnyerték az éremtábla első helyét is 3 arany-, 2 ezüst- és 1 bronzéremmel. A kardvívó Szilágyi Áron három olimpián egymás után az egyéni számban aranyérmet nyert. Finn dingiben Berecz Zsombor – a medálfutamot megnyerve – ezüstérmet nyert, ami a magyar vitorlássport legjobb olimpiai eredményének számít (előzőleg a Detre testvérek bronzérmesek lettek). Tokióban, a sportág őshazájában debütált a karate, amelynek magyar indulója, Hárspataki Gábor bronzéremmel gazdagította a dicsőségfalat. Krausz Gergely lett ez első férfi tollaslabdázó, aki olimpián pályára lépett. A hegyikerekes Vas Kata Blanka 4. helyezése minden idők legjobb magyar olimpiai kerékpáros eredménye. Mohamed Aida vívó hetedik olimpiai részvételével írt sporttörténelmet. Az újkori játékok történetében először fordult elő, hogy a megnyitón egy férfi és egy női versenyző vitte a nemzeti zászlót, a megtiszteltetésben Mohamed Aida vívó és Cseh László úszó részesült.

Érdekességek

Birkózásban a Lőrincz testvérpár szállította az érmeket: Tamás arany-, Viktor ezüstérmes lett. Tamás sportolói pályafutását zárta az arannyal. A kajakos Csipes Tamara a négyessel arany-, egyéniben ezüstérmet nyert, és mint korábbi olimpiai bajnok túlszárnyalta edző-édesapja, Csipes Ferenc olimpiai elsőségét. Taekwondós és ritmikus gimnasztikázó hosszú idő után szerepelt újra az olimpián a magyar csapat tagjaként. A csapat rangidőse az asztaliteniszező Fazekas Mária (1975), majd Mohamed Aida (1976), a legfiatalabb sportoló a két döntős úszó Veres Laura (2005) és Mihályvári-Farkas Viktória (2003). A magyar sportolók átlagéletkora Londonban 26,1 év, Rióban 27,2 év, Tokióban 27,1 év. Két csapatsportágban előzőleg – utoljára – Sydneyben nyertünk érmet (férfi vízilabda-válogatott 1. hely, női kézilabda-válogatott 2. hely).

Az éremtábla itt található.

A tokiói nyári olimpia magyar érmesei és pontszerzői:

Arany (6):
Szilágyi Áron (férfi kard egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 200 m pillangó)
Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Lőrincz Tamás (birkózás, kötöttfogás, 77 kg)
Tótka Sándor (kajak-kenu, K-1 200 m)
Kozák Danuta, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-4 500 m)

Ezüst (7):
Siklósi Gergely (férfi párbajtőr egyéni)
Milák Kristóf (úszás, 100 m pillangó)
Varga Ádám (kajak-kenu, K-1 1000 m)
Berecz Zsombor (vitorlázás, Finn dingi)
Lőrincz Viktor (birkózás, kötöttfogás, 87 kg)
Rasovszky Kristóf (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csipes Tamara (kajak-kenu, K-1 500 m)

Bronz (7):
férfi kardcsapat (Szilágyi Áron, Decsi Tamás, Szatmári András, Gémesi Csanád)
Tóth Krisztián (judo, 90 kg)
Kozák Danuta, Bodonyi Dóra (kajak-kenu, K-2 500 m)
Kovács Sarolta (öttusa)
Hárspataki Gábor (karate, 75 kg)
női vízilabda-válogatott (Gangl Edina, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Gyöngyössy Anikó, Illés Anna, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Magyari Alda, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szücs Gabriella, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda)
férfi vízilabda-válogatott (Angyal Dániel, Hárai Balázs, Erdélyi Balázs, Hosnyánszky Norbert, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Mezei Tamás, Nagy Viktor, Pásztor Mátyás, Varga Dénes, Vámos Márton, Vogel Soma, Zalánki Gergő)

4. hely (10):
Verrasztó Dávid (úszás, 400 m vegyes)
Márton Anna (női kard egyéni)
Vas Kata Blanka (hegyikerékpár)
Kenderesi Tamás (úszás, 200 m pillangó)
Kapás Boglárka (úszás, 200 m pillangó)
Csipes Tamara, Medveczky Erika (kajak-kenu, K-2 500 m)
Olasz Anna (nyíltvízi úszás, 10 km)
Csizmadia Kolos (kajak-kenu, K-1 200 m)
Kozák Danuta (kajak-kenu, K-1 500 m)
Nádas Bence, Kopasz Bálint (kajak-kenu, K-2 1000 m)

5. hely (9):
Salim Omar (taekwondó, 58 kg)
Hosszú Katinka (úszás, 400 m vegyes)
Péni István (légpuska)
Pupp Réka (judo, 52 kg)
férfi 4x100 méteres gyorsváltó (Milák Kristóf, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd, Németh Nándor)