Tóth Krisztián tovább növelte olimpiai kvalifikációs pontjait

2018. 12. 17.

A hétvégén a judós Tóth Krisztián a Mesterek Tornáján a második helyével szerzett értékes kvalifikációs pontokat az olimpiai részvételhez. Hosszú Katinka 4 aranyérmet nyert a rövidpályás úszó világbajnokságon. A FINA szavazásán 4 magyar az élen. A női kézilabda-válogatott rosszabb gólkülönbségével maradt le az elődöntőről. Háfra Noémi az Eb álomcsapatában. Hétvégi összefoglaló.

Judo. A 90 kilogrammos Tóth Krisztián ezüstérmet nyert az olimpiai kvalifikációs cselgáncs világkupa-sorozat évzáró versenyén, a kantoni Mesterek Tornáján. A Pénzügyőr SE 24 éves, világranglista-3. versenyzője orosz, cseh, majd holland riválissal szemben verekedte be magát a döntőbe, ahol ipponnal kikapott a spanyol színekben induló, világbajnok Nikoloz Sherazadishvilitől. Krisztián Kínában is igazolta klasszisát, s bár a világelsőséget nem sikerült megszereznie, de továbbra is ő a legmagasabban jegyzett magyar judós, várhatóan a világranglista második helyén zárja ezt az esztendőt. A viadalon további négy magyar is szerepelt: Cirjenics Miklós (100 kg, Atomerőmű SE, 8. a világranglistán), Pupp Réka (52 kg, Atomerőmű SE, 14.), Karakas Hedvig (57 kg, BHSE, 15.) és Gercsák Szabina (70 kg, DVTK-Miskolci JC, 18.) egyaránt első meccsén búcsúzott. A viadalra ugyancsak kijutott Csernoviczki Éva (48 kg, Ippon Judo Tatabánya, 8.) családi okok miatt nem utazott el Kínába.

A "mastersre" súlycsoportonként csak a legjobb 16 dzsúdóst hívták meg, a torna összdíjazása 294 ezer dollár (84,7 millió forint) volt, a résztvevők pedig csaknem a világbajnokságnak megfelelő ranglistapontot kaptak. A következő Grand Prix-versenyt 2019 január 24-én Tel Avivban rendezik.

Úszás. Befejeződött Hangcsouban a rövidpályás úszó-világbajnokság. Hosszú Katinka a keddi nyitónapon 400 méter vegyesen, szerdán 200 pillangón védte meg címét, valamint 100 méter háton lett második, pénteken 100 vegyesen, szombaton pedig 200 vegyesen nyert.

A vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) Hosszú Katinkát választotta az év legjobb női úszójának. A háromszoros olimpiai bajnok a rövidpályás világbajnokságot követő gálán vette át az elismerést. A pontversenybe az idei világkupa-sorozatban, illetve a most befejeződött vb-n nyújtott teljesítmény számított bele. Katinka a vk-ban a svéd Sarah Sjöström mögött az összetett pontverseny második helyén zárt, a világbajnokságon pedig négy aranyérmet (100, 200 és 400 méter vegyes, 200 méter pillangón) és egy ezüstérmet (100 méter hát) nyert. "Nagyon jó érzés, nem gondoltam volna, hogy idén sikerül" - jelentette ki. A 2019-es évvel kapcsolatban és a nagymedencés vb-re előretekintve azt mondta: "Szeretném ha ez az utolsó simítások éve lenne, és ne kellene utána már kapkodni. Jó lenne, ha a világbajnokságon már esetleg egyéni csúcsokat úsznék."

Petrov Árpád, tanítványa sikerével automatikusan megkapta a legjobb edzőnek járó elismerést. Elmondta: amikor nyár végén elkezdték a közös munkát, nem számított rá, hogy ilyen sikeresek lesznek.

Vízilabda. A magyar férfi vízilabda-válogatott lett az év csapata, kapitánya pedig az év edzője. Az elismerést Chilkó Márton Universiade-győztes játékos vette át. A FINA által szervezett idei két esemény, azaz a világliga és a világkupa eredményeit számítottak bele, előbbiben a magyar csapat ezüstérmes lett, utóbbit pedig megnyerte.

Az elismerés kapcsán Märcz Tamás szövetségi kapitány az MTI-nek azt mondta: "Nagyon nehéz egy olyan évben jól teljesíteni, amikor ennyi esemény van. Nem volt könnyű a formaidőzítés. Sajnos a számunkra rendkívül értékes Európa-bajnokságon nem tudtunk a dobogón zárni, viszont két nem várt fantasztikus érmet sikerült begyűjteni. Ugyanakkor ezeknek is van jelentősége, hiszen kvalifikálni lehetett a jövő évi világbajnokságra." A szakember a jövő évi sűrű programmal - Európa Kupa, világliga, világbajnokság - kapcsolatban hozzátette, nehéz szelektálni a versenyek között, hiszen a magyar vízilabdának mindig mindenhol meg kell felelnie. "Már a világliga olimpiai kvalifikációs szuperdöntőjére sem lesz könnyű kvalifikálni, arra is egy rendkívül kemény tornáról, az Európa Kupa nyolcas döntőjéről lehet odakerülni. Ha ez nem sikerül, akkor teljes erővel fókuszálunk majd a világbajnokságra, ahol még több kiadó hely van" - fogalmazott.

Kézilabda. Franciaország nyerte a női kézilabda Európa-bajnokságot az olimpiai bajnok oroszok 24-21-es legyőzésével. A gallok ezzel megszerezték az indulási jogát a 2020-as olimpiára. A magyar válogatott a 7. helyen fejezte be a kontinensviadalt, ezzel jó helyről várva az olimpiai kvalifikációs tornán való részvétel lehetőségét. Az olimpiai kvalifikációs tornán a vb 2-7. helyezett csapatai mellett további két válogatott vehet részt Európából, a kontinenstorna azon két legjobb csapata, amely a vb-n nem kerül a legjobb hét közé. A magyar válogatott a vb-részvételért Ausztriával játszik oda-visszavágos selejtező-mérkőzést.

Háfra Noémi is bekerült a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság álomcsapatába. Az európai szövetség szavazásán csütörtöktől szombatig posztonként öt jelöltre lehetett voksolni a torna okostelefonos alkalmazása segítségével. A győzteseket vasárnap hirdették ki. A Ferencváros junior világbajnok balátlövője a német Emily Bölk, a montenegrói Djurdjina Jaukovic, a dán Anne Mette Hansen és a francia Orlane Kanor előtt végzett az első helyen posztján. Háfra átlagosan a mérkőzések felét töltötte a pályán, és 57 lövésből 27 gólt dobott, ezzel a hetedik helyen végzett magyar csapat házi gólkirálya lett. Klubtársa, a balátlövő Schatzl Nadine a balszélsők között volt jelölt, de ő nem került az álomcsapatba.