Tóth Tamás paralimpiai bajnok

2016. 09. 17.

Pénteken három sportágban versenyeztek a magyar paralimpikonok Rióban, és mindháromban érmes helyezéseket nyertek. Úszásban Tóth Tamás megszerezte a magyar csapat első aranyérmét a 100m hátúszás fináléjában. Vereckei Zsolt hetedik olimpiájáról is éremmel, egy bronzzal térhet haza. Biacsi Bernadett 1500m síkfutásban és a női kerekesszékes válogatott tőr csapatban nyert ezüstérmet. Ezzel már 18 medálnál (1 arany, 8 ezüst, 9 bronz) tart a magyar küldöttség.

ÚSZÁS

A kilencedik versenynapon megszületett a magyar küldöttség első aranyérme a riói paralimpián: Tóth Tamás pénteken elsőként csapott a célba az S9-es sérültségi kategória 100 méteres hátúszó számának döntőjében. Tóth a délelőtti előfutamból a negyedik idővel jutott be az esti döntőbe, ahol 50 méternél ötödikként fordult, de aztán csapásról csapásra jött fel, és a cél előtt 15 méterrel már az élen volt. Bár a kínai Liu Hsziao-ping és az ausztrál Brenden Hall is szorongatta, remek hajrájával végül mindenkit maga mögé utasított, és elsőként ért a falhoz.

"A korábbi versenyeimen mindig erősen kezdtem, és azok nem is sikerültek úgy, ahogy szerettem volna. Most miközben vártam, hogy a medencéhez szólítsanak, arra gondoltam, hogy ezt most elkezdem lassan, és vagy még jobban 'belehalok' és nyolcadik leszek, vagy fogom bírni a végét. Szerencsére az utóbbi történt - elemezte versenyét a Vasas Totó becenévre hallgató úszója, aki végtaghiánnyal született, a jobb kézfeje nem fejlődött ki. - Közben fogalmam sem volt, hogy hányadik helyen haladok, de hetvennél azért éreztem, hogy jó vagyok, mert nem fájt semmim. Miután beérkeztem, háromszor is meg kellett néznem a táblát, hogy biztosan én vagyok-e az első. Nagyon boldog vagyok!"

Rio első magyar paralimpiai bajnoka felidézte, hogy régebben, 15-16 éves korában hátúszó volt, de aztán váltott a gyorsra, és ezzel az úszásnemmel nem igazán foglalkozott.

"Azért el-elindulgattam versenyeken, most pedig nagyon kijött a lépés" - mondta, hozzátéve: nem gondolta volna, hogy éppen ebben a számban győz majd. "Reggel, az előfutamban nagyon elfáradtam, úgy jöttem a döntőre, hogy ha a negyedik helyet megtartom, akkor már elégedett leszek. Ahhoz képest kicsit jobban sikerült" - fogalmazott az MTI kérdésére.

A rajt előtt Tóth Tamás azt mondta, egyelőre nem túl kellemes számára a riói klíma, a meleg, fülledt idő. "Ma viszont kicsit lehűlt a levegő, én ezt szeretem, mert melegben nem a legjobb a légzésem, úgyhogy úgy néz ki, ma minden nekem kedvezett" - zárta nyilatkozatát.

Vereczkei Zsolt még a Nemzeti Szinházban az ünnepélyes fogadalomtétel során mondta, hogy egyetlen vágya van, hogy Rióból egy éremmel térjen haza, és akkor elmondhatja, hogy mind a hét paralimpiáját éremmel fejezte be.

Ezt a célját pénteken sikerrel teljesítette, mert Zsolt bronzérmet nyert az S5-ös sérültségi kategória 50 méteres hátúszó számában. A 38 éves bajai sportoló, aki a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság döntése alapján kapott kvótát a mostani versenyre, a délelőtti előfutamból a negyedik helyen került be a fináléba, ahol aztán remekül versenyzett, s harmadikként ért a célba.

Vereczkei Zsoltnak fejlődési rendellenesség miatt mindkét alkarja hiányzik, s már az 1992-es, barcelonai paralimpián is indult, ahol 50 méter háton aranyérmet nyert. Atlantában (1996) és Sydneyben (2000) is megvédte címét, majd Athénban (2004), Pekingben (2008) és Londonban (2012) egy-egy bronzéremmel gazdagította éremgyűjteményét. A sikersorozat most, Rióban sem szakadt meg.

Ezen a napon még egy versenyszámban voltunk érdekeltek az uszodában. A délelőtti időfutamában a 10. helyet szerezte meg az S9 sérültségű kategóriában 100m hátúszó versenyszámban Konkoly Zsófia.

Eredmény, úszás, férfi 100 m hát (S9), paralimpiai bajnok: TÓTH TAMÁS 1:04.30, 2. Liu Hsziao-ping (Kína) 1:04.46, 3. Brenden Hall (Ausztrália) 1:04.67

férfi 50 m hát (S5), paralimpiai bajnok: Daniel Dias (Brazília) 35.40, 2. Andrew Mullen (Nagy-Britannia) 37.94, 3. VERECZKEI ZSOLT 38.92

KEREKESSZÉKES VÍVÁS

Pénteken befejeződtek a kerekesszékes vívóversenyek a riói paralimpián. A tőr csapatversenyen a Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Hajmási Éva összeállítású magyar válogatott ezüstérmes lett, miután a döntőben 45-28-ra kikapott Kínától.

Az együttes első csoportmeccsén magabiztosan, 45-23-ra verte a fehéroroszokat, majd a folytatásban 45-34-re kikapott a favorit kínaiaktól, s az elődöntőben - akárcsak csütörtökön, a párbajtőr versenyben - a hongkongiakkal találkozott, akiket nagy izgalmak után 41-40-re legyőzött.

A finálé a kiírthoz képest egy órával később kezdődött. Krajnyák kezdett azzal a Csang Csung-cujjal, akit az egyéni verseny bronzmérkőzésén legyőzött, most azonban a kínai nyert, mégpedig 5-1-re. A folytatásban Dani vívott Zsung Csinggel, ez az asszó is sima volt, 5-0 "oda", majd következett Hajmási Csou Csing-csing ellen, de ő is kikapott (2-5), így az első kör után 15-3-as kínai vezetést mutatott az eredményjelző. A második szakaszt Dani és Csang párharca és egy újabb 5-1-re megnyert kínai asszó nyitotta, majd Krajnyák 8-5-re megverte Csout, Hajmási viszont kikapott Zsungtól, megint 5-1-re. A magyarok az utolsó kör előtt kilátástalannak tűnő helyzetben voltak, a rivális 30-14-re vezetett. A harmadik asszók során Dani ugyan legyőzte 6-5-re Csout, Hajmási pedig 7-5-re Csangot, de a befejező embernek, Krajnyáknak így is 40-27-es kínai vezetésnél kellett megkezdenie összecsapását Zsunggal. Utóbbi 5-1-re nyert, így Kínáé lett a győzelem.

"Leírhatatlan érzés, hogy ilyen nagyot sikerült teljesítenünk, még nem is fogtam fel igazán - nyilatkozott az MTI-nek Hajmási Éva. - Nagyon egységesek vagyunk, sok a munka mögöttünk, mind a páston, mind a magánéletben összetartóak, barátnők vagyunk."

Ahogy fogalmazott, a csoportok kiegyenlítettek voltak, és a siker kulcsának azt nevezte, hogy Hongkongot le tudták győzni az elődöntőben. "Nem indult könnyen a nap, Zsuzsi és Gyöngyi ugyanis már négy napja vív folyamatosan, fáradtak is, Zsuzsinak ráadásul hasfal-sérülése is van, úgyhogy nem volt egyszerű a kezdet, de jól végződött. Az, hogy Hongkongot megvertük, parádés, korábban ugyanis még csak egyszer sikerült, egy világkupaversenyen. A döntőben Kína nagyon összeszedett volt, mi pedig talán egy kicsit leeresztettünk, de nagyon boldogok vagyunk az ezüstéremmel" - mondta Hajmási.

A Törekvés SE 29 éves versenyzője, Hajmási Éva újonc a paralimpián. Tanulmányi gyakorlaton volt 2008-ban Görögországban, amikor egy robogós baleset során - utasként - a bal lábát térd felett elvesztette. Korábban eredményesen karatézott, 2010 óta vív. Neki ez az első paralimpai érme.

ATLÉTIKA

Biacsi Ilona nagyszerűen versenyezve ezüstérmet szerzett a T20-as kategória 1500 méteres síkfutó számában a riói paralimpia pénteki napján. Ikertestvére, Bernadett az ötödik helyen végzett. A tanulásban akadályozott, 30 éves szegedi testvérpárnak ez a fő száma, négy éve Londonban Ilona bronzérmes volt, Bernadett pedig negyedik lett.

A Nemzeti Stadionban rendezett döntőben a japán Makita Szajaka kezdett a legjobban, két kör után azonban jelentősen visszaesett, és ezután egy ötfős élboly vezette a mezőnyt, benne mindkét magyarral. Az utolsó kört az ukrán Ljudmilla Danilina kezdte meg az első helyen, őt a lengyel Barbara Niewiedzial és Biacsi Ilona követte, Biacsi Bernadett ekkor már leszakadt. Az ukrán aztán a végére elfáradt, a lengyel és az óriásit futó Biacsi Ilona is megelőzte, így a végén lengyel, magyar, ukrán befutót láthatott az aréna néhány ezer fős közönsége.

"Nagyon sajnálom, hogy így jött össze. Úgy váltunk szét a verseny előtt, hogy átadom a dobogós helyezést, csak legyen mögöttem - mondta az MTI-nek könnyeivel küszködve a testvéréről, Bernadettről Biacsi Ilona. - De ez az érem mindkettőnké, ha ő nem lenne, én sem lennék itt. Együtt készültünk, együtt csináltuk végig az elmúlt négy évet, volt olyan holtpontom, amin ő segített keresztül, bíztatott. Nagyon hálás vagyok, hogy ilyen testvérem van, és nagyon sajnálom, hogy most sír, mert ő is érmet szeretett volna. Megszakad a szívem."

A rendkívül elkeseredett Biacsi Bernadett azt mondta: nem feküdt neki ez a stílus, hol gyorsabb, hol lassabb volt az iram, s a második kör végén a combja is begörcsölt, ezért nem tudott robbantani, amikor kellett volna.

Eredmény, atlétika, női 1500 m (T20), paralimpiai bajnok: Barbara Niewiedzial (Lengyelország) 4:24.37, 2. BIACSI ILONA 4:27.88, 3. Ljudmilla Danilina (Ukrajna) 4:28.78, ...5. BIACSI BERNADETT 4:43.10

(MOB-MTI, fotók: MOB/Szalmás Péter)