Tour de Ski: norvég dupla győzelem

2014. 01. 06.

Befejeződött a Tour de Ski 2013/2014-es sorozata. A nőknél Therese Johaug győzelmével ért véget a versenysorozat Val di Fiemmében.

A norvég mögött honfitársa, Astrid Uhrenholdt Jacobsen végzett a második helyen. Johaug sikere történelmi, korábban sem a férfiaknál, sem a nőknél nem nyert norvég sportoló. Bár a nőknél a Tour de Ski utolsó szakasza előtt a norvég Astrid Uhrenholdt Jacobsen 23.8 másodperccel vezetett Therese Johaug előtt, az utolsó, kilenc kilométeres szakasz, és ezzel az egész sorozat esélyese Johaug volt. Ugyanis a végső etap nagy részén a mezőnynek egy alpesi lejtőn, az Alpe Cermisen felfelé kellett haladnia, ebben pedig Johaug sokkal jobbnak számít.

Nem is történt meglepetés, röviddel az emelkedő megkezdése után utolérte Jacobsent, majd azzal a lendülettel le is hagyta honfitársát, és végül 20 másodperces előnnyel elsőként haladt át a célon. Johaug első norvégként nyerte meg a sorozatot, győzelméért 90 ezer svájci frankot kapott.

A női verseny után a férfiaknál is norvég győztese lett a sífutók Tour de Ski versenysorozatának. Martin Johnsrud Sundby (a képen) fölényesen nyert, mögötte honfitársa, Chris Jespersen lett a második.
Sundby 48.5 másodperces előnnyel vághatott a végső emelkedőnek a hetedik szakaszon, így elég nagy csodának kellett volna történnie ahhoz, hogy ne elsőként érje el a célt, és ezzel együtt ne szerezze meg a végső győzelmet. Sundbynak nem is kellett nagyon törnie magát (bár az emelkedő belőle is sokat kivett), végül 36 másodperces előnnyel futott be.

Ahhoz képest, hogy a norvégok nem nyerték még meg korábban a Tour de Skit, most a férfiaknál és a nőknél összesen öt érmet szereztek, csak a férfiak bronza lett az osztrák Johannes Dürré. Az igazsághoz tartozik, hogy a legnagyobb esélyesek közül sokan el sem indultak, vagy a közelgő téli olimpiára való tekintettel verseny közben visszaléptek.

TOUR DE SKI

Férfiak. 9 km (szabad stílus): 1. Martin Johnsrud Sundby (norvég) 32:49.6, 2. Chris Jespersen (norvég) +36.0, 3. Johannes Dürr (osztrák) +1:05.9

A Tour de Ski végeredménye
1. Martin Johnsrud Sundby, 2. Chris Jespersen, 3. Johannes Dürr

Az összetett vk állása (még 12 verseny van hátra)
1. Martin Johnsrud Sundby 1001 pont, 2. Chris Jespersen 739, 3. Alekszandr Legkov (orosz) 526

Nők. 9 km (szabad stílus): 1. Therese Johaug (norvég) 34:43.6, 2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (norvég) +20.4, 3. Heidi Weng (norvég) +2:50.4

1. Therese Johaug, 2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen, 3. Heidi Weng

1. Therese Johaug 1002 pont, 2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen 841, 3. Marit Björgen (norvég) 676

A sílövők oberhofi vk-versenyén az eddig remeklő Ole Einar Björndalen, Emil Hegle Svendsen kettős lövészetben nem villogott, ellentétben az összetett vk-ban élen álló Martin Fourcade-dal, aki egyetlen rontással is meg tudta nyerni a versenyt. A nők versenyén a norvég Berger győzött.
Az oroszországi Csajkovszkijban az északi összett versenyzők vasárnapi viadalát az osztrák Wilhelm Denifl nyerte.

SÍLÖVÉSZET, VK-VERSENY, OBERHOF
Férfi 15 km (tömegrajtos): 1. Martin Fourcade (francia) 37:39.4 (1 büntetőkör), 2. Alekszej Volkov (orosz) +5.2 (0), 3. Tarjei Bö (norvég) +19.0 (2)

A szakági vk állása (még 2 verseny van hátra)