U20-as női Eb: Az első vereség ellenére még az élen

2012. 08. 25.

A csütörtöki szünnapot követően a két győzelemmel álló német válogatott várt az U20-as B-divíziós Európa-bajnokságon a magyar válogatottra.

Farkas Sándor együttese öt mérkőzést követően veretlenül áll a Klatovyban megrendezésre kerülő kontinensviadalon.

A német válogatott legutóbb Izrael legyőzésével feledtette valamelyest zsinórban elszenvedett két vereségét, míg a mieink a románok elleni sima sikert követően Svájcot is legyőzték a szerdai játéknapon.

Nem indult rosszul ez az összecsapás sem lányaink szempontjából, Velkey triplájával a második minutumban 7-3-ra vezettünk. Három perc elteltével viszont már senki nem csodálkozhatott azon, hogy Farkas Sándor magához hívta a lányokat, hiszen a németek egy 12-0-s etapot produkálva megléptek (7-15). Cserékkel igyekezett frissíteni a csapaton a szakvezetés, de ettől függetlenül a negyed hátralévő részében a német jártak előrébb (11-17). A lányok alaposan szigorítottak a védekezésükön, éppen ezért jött rosszkor (jöhetne jókor is?) Graf triplája a németek időkérést követően (13-20).

A második negyednek ötpontos hátránnyal vágott neki a magyar csapat, amelyet Adamecz Lilla gyors öt egységével igyekeztek ledolgozni a lányok. 25-22-es német előnyt követően Mányoky majd Adamecz talált be, amivel sikerült végre visszavennünk a vezetést. Érkezett is menetrendszerű német időkérés – úgy festett ez meg is töri a mieink lendületét, és a játékrész derekán már ismét hét ponttal, 35-28-ra vezettek a fekete mezesek. A 18. percben Velkey gyönyörű palánk alatti bejátszását váltotta kosárra Licskai, majd a már 18 pontnál járó Adamecz középtávoli tempójával maradtunk látótávolságon belül. A félidő egy egészen fantasztikus jelenettel zárult: Velkey csaknem a félpályáról szórt be egy palánkos triplát a dudaszóval egyidőben! Ezzel a bravúros kosárral 41-39-re zárkóztunk fel.

Mi mozgósíthat plusz energiákat a folytatásra, ha nem egy ilyen megmozdulás? A lelátóról mindenesetre érkezett a buzdítás a szurkolóktól, igaz valljuk be ebben a németek is kitettek magukért, még akkor is, ha a „defense-defense” kissé monotonnak is hatott. Óriási közhellyel élve mindkét csapat kissé bennragadt az öltözőben – a nagyobb fejfájást már inkább az okozta, hogy a németek találtak ki onnan előbb, így a 23. percben ismét időt kért Farkas Sándor (41-46). Baksa három büntetője után egész pályás letámadással próbálkoztak a mieink, amivel sikerült is megzavarni a németeket, ám hiába a hatékonyabb védekezés, a pontatlan dobások és néhány labdaeladás következtében nem sikerült faragni a hátrányból. Hosszú magyar kosárcsendet tört meg Mányoky hármasa, amivel a negyed végére ismét beállt a két csapat közti öt pontos különbség (51-56).

A záró negyed az első pontjait szerző Kohlmann triplájával indult, majd egy újabb német támadólepattanó után az addigi legnagyobb különbség, tíz pont alakult ki (51-61). Tetézve a gondokat még egy 2+1-et is ajándékoztunk az ellenfélnek, így cseppet sem indult jól a negyedik negyed. A zónára átálló lányaink nagyon akartak, de ez sok hibát eredményezett támadásban, így a 35. percben még mindig kilenccel mentek a németek. Fuisz elsőre triplának tűnő kettesével (59-66) azonban hatalmas zárkózást indított a magyar válogatott: Velkey hármasával előbb négy, majd Mansaré 2+1-ével három pontra sikerült feljönni. Az utolsó perchez közelítve sem adták fel a reményt a lányok, Fuisz triplája után 68-71-et mutatott az eredményjelző, ám a hátralevő időben már okosan gazdálkodtak előnyükkel a németek, így végül elvették a magyar válogatott veretlenségét.

U20-AS NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, B-DIVÍZIÓ, KLATOVY (CSEHORSZÁG)

Magyarország – Németország 71-76 (17-22, 22-19, 12-15, 20-20)
Magyarország: Baksa (3), Fuisz (7/3), Velkey (15/9), Mansaré (7), Licskai (8). Csere: Mányoky (5/3), Adamecz (25/9), Szabó F. (1)
Németország legjobb dobói: Schaake (19/3), Hebecker (16/3), Greinacher (15)