Újabb riói lépések: Szilágyi Áron Európa-bajnok, Mohamed Aida bronzérmes

Újabb riói lépések: Szilágyi Áron Európa-bajnok, Mohamed Aida bronzérmes

2015. 06. 09.
Megosztás

Hétfőn az utolsó napjához érkeztek az egyéni küzdelmek a montreaux-i olimpiai kvalifikációs vívó Európa-bajnokságon. A magyarok számára nem is fejeződhetett volna be szebben, minthogy az olimpiai bajnok Szilágyi Áron megszerezte az Európa-bajnoki címet kardvívásban. Ráadásként Mohamed Aida egészen az elődöntőig menetelt női tőr egyéniben, s megszerzte a magyar küldöttség harmadik egyéni bronzérmét.

A kardozók 59-en, összesen 9 csoportban vágtak neki a selejtezőknek. Szilágyi Áron veretlenül került fel a 32-es táblára, úgy, hogy ellenfelei két tusnál többet nem tudtak elérni ellene. Iliász Nikolasz egy, Szatmári András és Decsi Tamás két vereséget összeszedve került fel a 32-es táblára.

A 16 közé csak Szilágyi és Szatmári lépett tovább. Itt Szatmári, Szabó Bence MOB-főtitkár tanítványa egy korábbi fehérorosz Európa-bajnoktól szenvedett vereséget. Szilágyi viszont a selejtezők során már 5-1-re legyőzött belga Seppe van Holsbekke-vel nézett farkasszemet. A belga 3-0-ra elhúzott, majd 10-10 után már 14-11-re is vezetett. Szilágyi keze nem remegett meg, végül 15-14-re győzött, s jutott be a nyolc közé, ahol nem okozott problémát a francia Ansett legyőzése. Orosz ellenfél következett Jakimenko személyében. Már 8-3-ra is vezetett Áron, de 12-12-nél egál volt az állás. Áron végül 15-13-ra hozta a találkozót, így jöhetett a finálé a német Max Hartung ellen. A magyar olimpiai bajnok 10-10 után nem engedte kibontakozni ellenfelét, s 15-11-es győzelmével megszerezte az Európa-bajnoki címet.


Szilágyi Áron, aki olimpiai és világbajnok után immár Európa-bajnoknak is mondhatja magát, boldogan nyilatkozott.

"Igen, ezzel a kérdéssel a tavalyi Európa-bajnokságon a kelleténél többet is foglalkoztam. Most igyekeztem erre egyáltalán nem gondolni, a versenyre akartam koncentrálni. Érdekes nap volt. Legyőztem jelentős különbséggel nagyon erős vívókat, és megküzdöttem olyanok ellen, akikkel szemben nem kellett volna. Legtöbbre talán a Jakimenko elleni elődöntőbeli sikeremet értékelem, őt fantasztikus vívónak tartom, ráadásul negatív a vele szembeni mérlegem. A döntőben hat-kilenc után éreztem rá igazán a Hartung elleni távolságra, és utána már nem is volt semmi probléma. Természetesen elmondhatatlanul boldog vagyok, igaz, most még az asszók pörögnek a fejemben, csak később tudok majd feloldódni. Az ünnepléssel bizonyosan várni kell. A mai este, vagy inkább az éjszaka a regenerálódásé. Reményeim szerint nem komoly a döntőben elszenvedett bokasérülésem, de teljesen rendbe kell jönnöm, mert három nap múlva csapatverseny, és nem egy aranyéremért utaztam Svájcba.”

A hölgyek csatájában többször sem kedvezett a sorsolás a magyaroknak. A 32 között Jeszenszky Szilvia Knapek Edinával mérkőzött, míg egy fordulóval később Knapek ellenfele Mohamed Aida volt.

A nyolc közé három olasz és orosz mellé kűzdötte be magát Varga Gabriella és Mohamed Aida is. Mohamed bravúros vívással 15-11-re legyőzte az olaszok legendáját, Valentina Vezzalit, de Varga Gabinak ugyanez nem sikerült az orosz Larissa Korobeynikova ellen.

Az elődöntőben Mohamed ellenfele szintén az orosz lány volt. Kettőjük csatája a második hosszabbításban dőlt el az orosz javára, így Mohamed Aida egy évvel második gyermeke születése után bronzérmet szerzett.


“Tudatos és hosszú munka eredménye ez a bronzérem, aminek természetesen kimondhatatlanul örülök. A szülésem után rendkívül nagy hangsúlyt fektettem a fizikai munkára, kicsit a vívásom is átalakult emiatt. Aztán a május eleji, sanghaji Grand Prix-verseny után döntöttem úgy, hogy valamin változtatni kell. Rendkívül érdekes, hogy egymástól függetlenül ugyanezt gondolta a Mester, Solti Antal is - nem véletlenül, hiszen harminc éve készülünk együtt. Módosítottunk a távolságon, a technikán, az edzésmódszeren. Kicsit kevesebbet vívtam mostanában, de azt nagy intenzitással. Érdekes, de annyira izgultam az Európa-bajnokság rajtjakor, mint az első versenyemen… Aztán éreztem, hogy rendben haladnak a dolgok. A táblán az ukrán lány sem volt könnyű ellenfél, Edinával pedig már annyi hatalmas csatát vívtunk, hogy azt el sem tudom mondani. Vezzalival mindig borzasztóan nehéz, az utolsó másodpercekben, nagy előnynél is koncetrálni kell, sikerült. Tudtam az elődöntőben is, hogy nincs meg az asszó, hiába vezettem. Váltott az orosz, és én mire eszméltem, már el is fogyott az előnyöm. Ugyanakkor azt gondolom, hogy mindent kiadtam magamból, és sikerült teljesítenem a maximumot. Meg szeretném azt is köszönni, hogy profi körülményeket teremtettek körülöttünk, sokat segített napközben az egészségügyi stáb a regenerálódásomban. És köszönöm klubomnak, az Újpestnek is, amely akkor állt ki mellettem, amikor nem halmoztam az eredményeket” - mondza Mohamed Aida.

Ezzel befejeződtek az egyéni küzdelmek. A magyar mérleg egy arany- és három bronzérem, és sok-sok értékes olimpiai kvalifikációs pont.

Keddtől következnek a fontos csapatküzdelmek, melyek sorát a férfi tőrözők és a női párbajtőrőzők nyitják. Lányainknak igen nehéz sorsolás jutott. A 16 között a németek, majd egy fordulóval később az olaszok következnek. A mi águnkon van még a francia, svájci, holland és észt válogatott. A férfi tőrözők a 16 között a britekkel csatáznak. Győzelem esetén az olimpiai bajnok olaszok következnének.

(MOB, hunfencing.hu, fotók: hunfencing.hu)