Újoncavatás és bronzérmek – ez történt a hétvégén

2019. 03. 11.

Érmes helyezések a vívó GP-n és a világkupán. Nem szakadt meg a világbajnokságon sem a rövidpályás gyorskorcsolyázók éremszerző sorozata. Női vízilabdázóink továbbjutottak az Európa-kupa hatos döntőjébe, Karakas Hedvig pedig harmadik lett a judósok marrakesi olimpiai kvalifikációs Grand Prix-viadalán. Somorján a téli Európa-kupával indult atlétáink nemzetközi szabadtéri versenyidénye. Fucsovics Márton a második fordulóban fejezte be az Indian Wells-i ATP-tornát. U23-as magyar birkózó-válogatottunk két aranyéremmel tért haza az újvidéki Európa-bajnokságról. A triatlon-válogatott négy tagja értékes olimpiai kvalifikációs pontokat gyűjtött egyéniben és a vegyes váltók versenyében is egyaránt. A műkorcsolyázó Láng Júlia első junior világbajnokságán pedig idei legmagasabb pontszámával a 14. helyen végzett. Hétvégi összefoglalónk következik az olimpiai sportágak világából.

Vívás. Lassan közeledik április első hete, amikor is kezdetét veszi a vívók olimpiai kvalifikációs pontgyűjtő éve. Így minden azelőtt megrendezett világkupának és GP-versenynek nagy jelentősége van a ranglistán elfoglalt jobb pozíciók megszerzésében a későbbi kiemeléseknél.

Budapest adott otthont a párbajtőröző nők és férfiak Westend Gran Prix versenyének. A vasárnapi 64-es táblára a férfiaknál 10, a nőknél 4 magyar vívó jutott. Hatvan ország, 317 férfi vívója, olimpiai és világbajnokok sora indult a mezőnyben, hiányzó is alig akadt a világranglista első 50 helyezettje közül. A GP – mely egyben Kulcsár Győző emlékverseny is volt – legjobb négy vívója közé jutott a csapatban junior világbajnok Andrásfi Tibor, aki a nyolc között az orosz Európa-bajnok, vb-érmes Pavel Sukhovot győzte le 15:8 arányban. Az elődöntőben, a későbbi győztes japán Minobe-től szenvedett 9:15 arányú vereséget. Az olimpiai érmes Rédli András is bejutott a legjobb nyolcba, őt is a végső győztes japán vívó állította meg és így a 8. helyen végzett.

A hölgyek mezőnye – ami egyben Sákovics József emlékverseny is volt – 261 indulót számlált. A 64-es táblára feljutó négy vívónk közül Muhari Eszter két héttel a kadet és junior Európa-bajnokság után, ahol negyedik és ötödik Európa-bajnoki aranyérmét szerezte, a felnőttek között legyőzte az olasz Marzanit, majd a következő körben négy tus hátrányból fordítva diadalmaskodott a világranglista-második hongkongi Kong felett, és jutott be a legjobb 16 közé. Esztert a későbbi érmes koreai Csoj búcsúztatta (12:15), ezzel eddigi pályafutása legnagyobb felnőtt sikerét érte el.

Udvarhelyi Gábor szövetségi kapitány - egyben Rédli András mestere - így értékelte a párbajtőrözők teljesítményét a nap végén: „Az első nagy szakmai dicséret a férfi szakágnak jár, tíz magyar volt a 64-ben, hat a 32-ben, ezek nagyon értékes számok. Igazolják, hogy jó úton járunk. Aztán természetesen Andrásfi Tibi előtt le a kalappal, nagyszerűen teljesített, feladta a leckét az idősebbeknek. Rédli András ma azon a szinten vívott, ahová érzésem szerint tartozik, a későbbi győztestől kapott ki egy tussal. Muhari Eszti pedig példát mutatott korosztályának és az idősebbeknek egyaránt, miként kell versenyezni. Szép hétvégét zárt a párbajtőr szakág, nagyon elégedett vagyok!”

A kardozó nők Athénban, a férfiak Padovában küzdöttek világkupa-viadalon. A nőknél a két kiemelt magyar, Márton Anna és Pusztai Liza lépett pástra a legjobb 64 között. Márton Anna az első fordulóban búcsúzott. Az ifjúsági olimpiai bajnok Pusztai Liza viszont meg sem állt az elődöntőig, ahol az ukrán Harlan győzte le őt 12:15 arányban. Vasárnap a csapatversenyen a Katona Renáta, László Luca, Márton Anna, Pusztai Liza összeállítású válogatott az első összecsapását Japán ellen elvesztette, és ezzel nem jutott a legjobb nyolc közé. A folytatásban két győzelem után a 9. helyért folytatott csatában az ukránoktól kapott ki a gárda.

A férfiak egyéni versenyén a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi Áron és a világbajnok Szatmári András mellé Gémesi Csanád és Decsi Tamás iratkozott fel a 64-es táblára. Mind a négyen a 16 közé jutásért búcsúztak a további küzdelmektől. A csapatversenyben Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron kvartett a nyolcaddöntőben 45:33-ra győzte le Ukrajnát. A negyeddöntőben Irán 37:45 arányban diadalmaskodott a magyarok felett, így a további helyosztós csatározások során a magyar csapat Kína, és az Egyesült Államok legyőzésével szerezte meg az ötödik helyet.

Rövidpályás gyorskorcsolya. A bolgár főváros, Szófia arénája több tucatnyi magyar szurkoló buzdításától volt hangos a világbajnokságon. Nem hiába, hiszen sorozatban harmincharmadik világversenyéről is éremmel tért haza a magyar rövidpályás gyorskorcsolya-válogatott. A vb utolsó számában, az 5000 m-es férfiváltóban Liu Shaolin Sándor, Burján Csaba, Krueger Cole, Varnyú Alex összeállítású csapat nagy csatában a harmadik helyen futott be a célba.
A magyar korcsolyázók közül Jászapáti Petra, Burján Csaba és Liu Shaolin Sándor 500,1000 és 1500, Bácskai Sára Luca 1000 méteren vette sikerrel a selejtezőfutamokat. Petrának ezúttal az 1500 m elődöntője volt a csúcs, míg Csaba ugyanezen a távon a B-döntő ötödik helyéig jutott, ezzel összetettben a 13. helyen zárt. Liu Shaolin Sándor viszont mindhárom számban is parádésan korcsolyázott, ennek ellenére nemhogy érem, de még lefutott döntő sem jutott számára, csak három kizárás: 1500 méteren az elődöntőben, 500 méteren a döntőben korai rajt miatt, 1000 m-en pedig az elődöntőben látták őt vétkesnek a bírók és került a neve mellé a „penalty” felirat. Ám szerencsére a váltó érme valamennyire kárpótolhatta őt is.

„Nagyon örülök az éremnek! Kimerültünk a szezon végére, ebben a mi felelősségünk is benne van, sok mindent át kell gondolnunk. Ám egy vb-n érmet szerezni mindig nagyszerű teljesítmény, és boldogok vagyunk, hogy végül bronzéremmel zárhattuk a szezont” - vélekedett a szezonról Bánhidi Ákos, a válogatott menedzsere.

Vízilabda. A Bíró Attila irányította női válogatott magabiztosan győzte le a szentesi Világliga/Európa-kupa-selejtezőben 12-8-ra az olasz nemzeti együttest, mely így is megnyerte a csoportot. A második helyén végzett magyar gárda, a torinói Európa-kupa hatos döntőben Görögország ellen játszhat majd a négy közé jutásért. A másik ágon holland-spanyol összecsapás lesz az elődöntőért, melyben a két csoportgyőztes, Olaszország és Oroszország vár majd a két meccs nyertesére.

Az Európa-kupa hatos döntőjét 2019. március 29-31. között Torinóban, a Világliga nyolcas döntőjét 2019. június 4-9. között Budapesten rendezik. A budapesti torna győztese olimpiai kvótát szerez.

Judo. Karakas Hedvig remekül szerepelt a marrakesi olimpiai kvalifikációs Grand Prix-n, ahol bronzérmet szerzett. A mieink közül Pupp Réka hetedik lett. Az olimpiai ötödik helyezett, világbajnoki bronzérmes, Európa-bajnoki ezüstérmes Karakas Hédi megszerezte az idei első GP-érmét, pályafutásának huszonegyedik World Tour-medálját. A Marrakesben gyűjtött olimpiai kvalifikációs pontokkal Hédi tovább erősítette pozícióját a kvótákra esélyes versenyzők között.

Atlétika. Az év első nemzetközi szabadtéri versenyén a dobóatléták téli Európa-kupáján Somorján, az U23-as mezőnyben a kalapácsvető Halász Bence és a súlylökő Veiland Violetta, valamint a felnőtt gerelyhajító Rivasz-Tóth Norbert a második, a súlylökő Márton Anita harmadik helyen végzett.

Tenisz. Az Indian Wells-i kemény pályás ATP 1000-es teniszverseny 2. fordulójában a tornán 29. helyen kiemelt Fucsovics Márton három szettben kikapott a világranglista 40. helyét elfoglaló svájci, párosban olimpiai bajnok Stan Wawrinkától, így számára befejeződött a viadal. A magyar teniszező egy három és félórás csata után, 4 meccslabdát hárítva szenvedett vereséget.

ATP 1000-es torna, Indian Wells (9 314 875 dollár, kemény pálya), egyes, 2. forduló (a 32 közé jutásért)
Stan Wawrinka (svájci)–Fucsovics Márton (29.) 6:4, 6:7 (5–7), 7:5

Birkózás. Újvidéken rendezték meg a junior birkózók U23-as Európa bajnokságát, ahol a kötöttfogású Lévai Zoltán (82kg) és Galambos Ramóna (57kg) a dobogó legmagasabb fokára állhatott fel. Rajtuk kívül a kötöttfogású Torba Erik (63kg), Lévai Tamás (77kg), Szabados Noémi (65kg) és a szabadfogású Asarin Roman (65kg) szerzett még bronzérmet.

Triatlon. A szezon idei első versenyén Abu Dhabiban, a World Tour Seriel sprintversenyben Bicsák Bence a 17, Faldum Gábor a 35., a hölgyeknél Kovács Zsófia a 36., Vanek Margit a 49.helyen végzett. A négy sportoló alkotta váltó – az olimpia műsorába most felkerült vegyes versenyszámban – a 10. helyet szerezte meg.

A vegyes váltók olimpiai rangsorának állása itt megtekinthető.

Az olimpia mezőnyének pillanatnyi állása: férfiak nők

Műkorcsolya és jégtánc. A jeges sportok másik hétvégi eseménye a junior világbajnokság volt Zágrábban. A szakvezetés mindkét magyar indulótól azt várta, hogy versenyszámában a kűrt is bemutathassa. Ez a Marton Villő–Szemko Danyiil jégtáncduónak nem sikerült, mert a 31 fős mezőnyben a 23. helyre sorolták őket a bírók a ritmustáncban, három hellyel és 2,45 századdal maradva le ezzel a 20., még kűrt érő helyezéstől.
A nők egyéni korcsolyázásában a szarajevói téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon is részt vevő Láng Júlia a rövid programban remekül korcsolyázott és a 10. helyről várta a folytatást. A 15 éves korcsolyázó a 24 fősre zsugorodott mezőnyben, tizenötödikként jégre lépve a kűrben már nem tudta megtartani a korábban kiharcolt helyezését, és a 14. legjobb kűrt futva végül összetettben is ezen a helyen végzett. Ez így is nagyon szép teljesítmény tőle, hiszen ezzel 18 helyet lépett előre tavalyi eredményéhez képest.