Úszó Eb: 1.2 másodpercnyire az éremtől a hosszútávúszó csapat

2014. 08. 17.

Bosszúsak voltak a magyar együttes tagjai a csapatverseny után: nyíltvízi úszásban gyakorlatilag nullának számító különbséggel, 1.2 másodperccel maradtak le az éremről a rendkívül erős mezőnyben.

A csapatverseny megint csak nem a szakágban amúgy megszokott közelharcról híres: ezt is időfutam-formában rendezik meg, azaz egypercenként indítják a triókat. Ezúttal mind a kilenc együttes a két férfi-egy nő formula szerint állt fel – tavaly, a barcelonai világbajnokságon a mieinknél két hölgy versenyzett –, mégpedig a legerősebb összetételben: mind Risztov Éva, mind Gyurta Gergely vállalta a megmérettetést. A mieink másodikként startoltak, de már a féltávú ellenőrző-pontnál utolérték az oroszokat – igaz, a 2500 méteres részeredmények szerint elég messzire kerültünk a hőn áhított éremtől: ekkor 14 másodpercre voltunk a németektől, és az ötödik helyen álltunk.

A második körben aztán egészen fantasztikusan teljesített a magyar trió: az első kör 28:17 másodperces részidejéhez képest 27.58 alatt tudták le a második 2500 métert, ilyen gyors tempót csupán a győztes hollandok mentek egy körben, senki más – és ezzel csaknem megvolt a bronzérem... De csupán csaknem. A németek hihetetlenül kicsi, 1.2 másodperces különbséggel megelőzték a mieinket, győztek a hollandok, hatalmas fölénnyel – már a harmadik aranyukat nyerték –, másodikként pedig a görögök érkeztek be.
A magyarok érthetően bosszúsak voltak, csupán kicsit később, a lelátón öltözködve eredt meg a nyelvük.

Risztov Éva: „Korábban nem úsztam ilyen formában, még nekem is szoknom kell azt, hogy valakinek a lábvizén haladok. Úgy gondolom, hogyha komolyan akarjuk venni ezt a versenyt – és a mai nap igazolta, hogy érdemes nagyon komolyan venni –, akkor előre ki kell jelölni a három embert, akinek év közben többször is együtt kell gyakorolni, és akkor talán nem maradunk le ilyen kicsivel az éremről.”
Gyurta Gergely: „Kicsit bosszús vagyok... Vagy inkább nagyon. Tudtam volna jobban is menni, de ugye, itt a csapat a fontos, igyekeztem húzni, elöl menni, nagyon sajnálom, hogy ennyin múlott az érem.”
Rákos Patrik: „Az Eb előtt azt gondoltuk, érmesek is lehetünk - aztán megláttuk a többiek összeállítását, és rögtön kiderült, az első öt között hatalmas csata lesz az érmekért. Ilyen erős mezőnyben kifejezetten jó eredmény ez a negyedik hely, de persze bosszantó, hogy egy másodpercen múlt a dobogó.”

5 km-es csapatverseny:
Európa-bajnok: Hollandia (Ferry Weertman, Marcel Schouten, Sharon van Rouwendaal) 55:47.8, Görögország 56:05.5, 3. Németország 56:14.8, 4. MAGYARORSZÁG (Risztov Éva, Gyurta Gergely, Rákos Patrik) 56:16.0

Tizenegyedik a magyar műúszó csapat

A 11. helyen végzett a műúszók csapatversenyében a magyar együttes a berlini Európa-bajnokságon.
A Blaskó Lili, Hajas Regina, Kiss Szofi, László Réka, László Zsófia, Roszik Helga, Vándor Csilla és Tringer Sára alkotta együttes 73,0333 pontot kapott a szombati szabadprogramos döntőben, amelyben szintén a 11. helyen zárt a 12 csapatot felvonultató mezőnyben. Korábban, a rövidprogramban ugyancsak 11. volt a magyar válogatott.
Az élen a címvédő és olimpiai bajnok oroszok végeztek.

Eredmények (az Eb honlapjáról):
műúszás, csapatverseny, európa-bajnok: 1. Oroszország 189,7601, 2. Ukrajna 184,1484, 3. Spanyolország 182,4800,...11. Magyarország 145,6059

Orosz arany a műúszók páros szabadprogramjában

Az orosz Darija Korobova, Szvetlana Kolesnyicsenko duó nyerte a műúszók páros szabadprogramját a Berlinben zajló úszó Európa-bajnokság szombati napján.
Az orosz kettős mögött az ukrán Lolita Ananasszova, Anna Voloscsina duó végzett a második, a spanyol Ona Carbonell, Paula Klamburg páros pedig a harmadik helyen.
Korobováék sikere várható volt, Kolesnyicsenko világbajnokként érkezett a kontinensviadalra, igaz, a vb-aranyat még a háromszoros olimpiai bajnok Szvetlana Romascsinával párban nyerte tavaly Barcelonában.