Világbajnokság: A brazilokkal szemben van törlesztenivalónk

2013. 12. 18.

Túl vagyunk a legfontosabb mérkőzésünkön, most már felszabadultan játszhatunk - vélekedett Hajdu János, a szerbiai világbajnokságon negyeddöntőbe jutott magyar női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya.

"A rutinosabbak sokat segítenek a fiatalabbaknak, és végig azt hajtogatták, hogy a csoportmeccsek hibáit majd a nyolcaddöntőben ki lehet javítani. Ki is javítottuk, és főleg a védekezéssel, valamint a kapusteljesítménnyel sikerült nyerni" - tette hozzá.

A kapitány kiemelte azt is, mindenki bízott abban, hogy a hatodik mérkőzésen, a kieséses szakasz nyitányán jön majd a legjobb teljesítmény, és most már felszabadultan lehet játszani.

Az olimpiai és világbajnoki bronzérmes spanyolok hétfői nyolcaddöntős legyőzését követő szünnapon a csapat átutazik Újvidékről Belgrádba, ahol szerdán 17.30 órakor találkozik az előző vb-n - hazai környezetben - ötödik, a londoni olimpián hatodik brazil együttessel. A rivális egyik ásza a BL-győztes Győrt erősítő Eduarda Amorim. Rajta kívül többen is Európában játszanak, hatan az osztrák Hypo NÖ-ben szerepelnek.

Hajdu szerint a magyar csapat a spanyolok vagy a brazilok ellen nem játszik olyan lelki teherrel, mint tenné ezt a norvég válogatottal szemben, és ez is nagy segítség.

"Érezhető volt, hogy a spanyolokat meglephetjük, ugyanakkor a brazilokkal szemben van törlesztenivalónk" - mondta a megbízott szövetségi kapitány.

Emlékeztetett, hogy október 26-án, Szombathelyen felkészülési tornán a dél-amerikai együttes úgy nyert 28-26-ra, hogy Tomori Zsuzsanna nem játszott, a többiek közül pedig mindenki pályára léphetett. Azt a viadalt amúgy a brazilok százszázalékos mérleggel zárták, a magyar csapat lett a második.

"Akkor megígértem, hogy a brazilokat legyőzzük a vb-n. Szeretném tartani a szavamat" - jegyezte meg Hajdu János.

A két csapat eddig 14-szer találkozott egymással, kilencszer nyertek a magyarok, háromszor a brazilok, és volt két döntetlen is. Az utolsó hat összecsapásból azonban csak egyszer nyert a magyar válogatott, s háromszor kikapott két döntetlen mellett.

A brazilok - akik egyedüli nem európaiként maradtak állva - a szerbiai vb-n megnyerték a csoportjukat a házigazda szerbek és a dánok előtt. Érdekesség, hogy ebből a csoportból mindhárom továbbjutó megnyerte nyolcaddöntőjét, míg az A jelű csoportból csak a franciák, a C-ből a címvédő, olimpiai bajnok norvégok és lengyelek, a D-ből a németek és a magyarok kerültek a legjobb nyolc közé.

Mind a négy csoportelső (a francia, a brazil, a norvég és a német együttes) negyeddöntős, egy csoportmásodik (a szerb csapat) és három csoportharmadik (a magyar mellett a dán és a lengyel válogatott) csatázik az elődöntőbe jutásért szerdán.

Amennyiben a magyarok nyernek a brazilok ellen, akkor pénteken, szintén Belgrádban a dán-német negyeddöntő győztesével találkoznak.

A válogatott már Belgrádban készűl, szurkolói jegyinformációk

A spanyolok elleni győztes világbajnoki nyolcaddöntő másnapján a magyar női kézilabda-válogatott elköszönt Újvidéktől, és már meg is érkezett Belgrádba.

A válogatott Facebook-oldalának tájékoztatása szerint nem tartott a csapattal Triffa Ágnes és Vincze Melinda. Ők hazautaztak Magyarországra, otthon készülnek tovább, hogy ha szükség van rájuk, edzésben legyenek. A mieinknek amúgy még egy cserelehetőségük van a világbajnokság alatt.

A szerbiai szervezők közlése szerint a szerdai magyar–brazil női világbajnoki negyeddöntőre a magyar szurkolóknak a 208-as, 209-es, 210-es, 221-es, 222-es és 223-as szektorokat tartják fenn. A szektorokba 12 eurós áron kaphatók a belépők a belgrádi Kombank Arena (Belgrád, 58 Bulevar Zorana Dindica) jegypénztáraiban.

Egy kis visszatekintő a korábbi magyar-brazíl találkozókra

Legutóbb, az októberi Provident-kupán a mieink 28–26-ra kikaptak Eduarda Amoriméktól, és így a második helyre szorultak a hazai rendezésű tornán az olimpiai 6. mögött. 2011-ben hasonlóan az idei vereséghez, hazai környezetben veszített a csapat, akkor Százhalombattán 32–25-ös vereséget szenvedett el a Mátéfi Eszter irányította magyar válogatott.

Tétmeccs is volt a legutóbbi négy találkozó között: a 2008-as olimpia második mérkőzésén Amorim 10-et szórt Görbicz Anitáéknak, a vége 28–28-as döntetlen lett. A dél-amerikaiak már akkor felzárkózóban voltak a közvetlen élmezőnyhöz, de nem jutottak tovább az egyenes kieséses szakaszba a csoportkörből.

Időben visszafelé lépdelve a negyedik meccset Brazíliában játszottuk: 2006 júniusában Foz do Iguacúban 31–30-re kaptunk ki. Az a meccs egyébként egy dél-amerikai túra lezárását jelentette, és első vereségünk volt a szambalányoktól. Az azt megelőző napokban Cacavelben nyertünk 28–25-re, míg Florianópolisban tornagyőzelmet érő 34–34-es döntetlent játszottak Németh András lányai.

A brazíliai túrát megelőző nyolc meccsét rendre megnyerte válogatottunk, így az összmérleg továbbra is kedvező: 14 mérkőzés, 9 győzelem, 2 döntetlen, 3 vereség (423–359). Ugyanakkor az is biztos, hogy az esélylatolgatásnál sokkal inkább az elmúlt időszak eredményeit kell figyelembe venni, mint a régmúltat.

Az elmúlt négy Pánamerikai Játékokat megnyerő brazilok 2009 óta a dán Morten Soubak – jelenleg már a keret zömét foglalkoztató Hypo edzője is – irányításával készülnek, és ugyan még egyszer sem jutottak be nagy világversenyen a legjobb négy közé, az elmúlt években többször is közel volt az áttörés.

A legutóbbi, számukra hazai rendezésű vb-n a spanyolok ellen csatáztak a legjobb nyolcban, és az összecsapás után csak magukat okolhatták a rossz meccskezdés és a rengeteg kihagyott ziccer miatti egygólos vereségért (26–27). Ennél is fájóbb lehet a tavalyi olimpia negyeddöntője, amelyben a címvédő Norvégia ellen játszottak óriási meccset. A brazilok már hat(!) találattal is vezettek a kevés gólt hozó összecsapáson, ám a csereként beszálló Kari Aalvik Grimsbö élete egyik legjobbját nyújtotta a norvég kapuban, és a hajrára megzabolázta a dél-amerikaiakat, így az északiak szerencsével jutottak tovább (19–21).