Világbajnokság: Biztos siker a nyitányon

2013. 12. 07.

Nehezebb kezdést követően végül gond nélkül, nyolc góllal győzött a magyar női kézilabda válogatott Újvidéken, a szerbiai világbajnokság nyitányán Csehország ellen. A mieink hétfőn Tunézia ellen folytatják a tornát.

Támadás-védekezés közötti csere nélkül, Görbicz góljával kezdtük a meccset a vb-nyitányon, ám két cseh gól következett. A mieink többször is túl gyorsan akarták befejezni a támadásokat, így gyors indításokkal egy, majd két góllal vezetett Csehország az első tíz percben. Tomori két perces büntetést kapott, Görbiczet pedig Szucsánszki váltotta tíz perc után. Bognár-Bódi és Triscsuk igen agilisan játszott, így az első negyedóra végére egyenlítettünk. Ezt követően ismét cseh előnyt mutatott az eredményjelző, Triscsukot Bulath váltotta, aki rögtön góllal szállt be a játékba. A támadójátékunk kezdett helyreállni a 20. perc táján, így a védelmünknek kellett felgyorsulnia. Poznarová a 22. percben két kézzel nyakon ütötte Görbiczet, aki ápolásra szorult, a cseh játékost pedig azonnali piros lappal kizárták. Ezt követően 1-0 után Tomori góljával először tudtunk vezetni (14-13). A cseheket megfogta a kiállítás, és a magyar védelem is összeállt, így három gólra hízott a magyar előny Tomori nagy gólját követően. A jó sorozat folytatódott, 8-2-es magyar rohammal 18-14-re alakult az állás. Szünetre két gól maradt az előnyünk, miután Knedliková kétszer egymás után betalált.

Szünet után masszívabb volt a magyar védelem, Herr több védéssel kezdett, majd Görbicz is visszatért a pályára, és rögtön két gólt szerzett, így 22-17-re alakult az állás, majd a Herr helyére egy hétméteres erejéig beálló Kiss hárította a büntetőt, így 5-6 gólossá vált a magyar előny. A remeklő Bognár-Bódi ütést kapott a fejére, helyére Kovacsicz érkezett, miközben a 41. percben már 26-18-ra vezettünk. Kovacsicz góljával nőtt tízre a magyar előny, miközben a csehek teljesen eltanácstalanodtak. Az utolsó tíz percre Triscsuk visszajött Bulath helyére, a mieink a végén tartották nyolc gólos előnyüket, és végül ekkora különbséggel győztek.

Vélemények a mérkőzés után:

Hajdu János szövetségi kapitány:
- Nagy kő esett le a szívemről, hiszen a cseh csapatot ismerve tudtam, hogy nehéz mérkőzés lesz. Ráadásul ez volt az első meccsünk a vb-n, és az mindig komoly kihívás. Voltak jó és felejthető részek, a folytatásban a mostaninál kevesebb hibával kell játszanunk.

Siti Bea edző:
- Nem gondoltuk, hogy könnyebb lesz a vb-nyitány, az első húsz perc fényében nagy különbségű győzelmet arattunk. Az elején a védekezésünk nem volt kellően agresszív, de aztán javítottuk a hibákat. Minden becserélt játékos hozzá tudott tenni a mérkőzéshez, és egy időszakban a védekezésünk kifejezetten jól működött. Pihenőnap következik, differenciált edzésmunkával. A cél, hogy a románok és a németek elleni mérkőzésre relatíve frissen érkezzünk, így szeretnénk forgatni a csapatot és jól gazdálkodni az erőnkkel. Kaptunk néhány ütést ma, de súlyos sérülés nem történt.

Görbicz Anita:
- Nagyon nehézkesen kezdtük a meccset, de amint feljavult a védekezésünk, már nem volt kérdés, hogy ki nyer. Edig is opitimista voltam a vb-szereplésünket illetően, és most is bízom a jó folytatásban.

Jan Basny cseh szövetségi kapitány:
- Gratulálok a magyar csapatnak, úgy érzem, nagyon színvonalas meccset játszottunk velük. Poznarova kiállításáig abszolút egyenrangú ellenfelei voltunk az Eb-bronzérmesnek, utána azonban nemigen volt esélyünk. A folyatásban igyekszünk javítani.

21. női világbajnokság, 1. forduló:

D-csoport,
MAGYARORSZÁG-CSEHORSZÁG 35-27 (18-16) , Újvidék, játékvezetők: C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák).
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss É. (kapusok), Bognár-Bódi 6, Bulath 2, Cifra 5, Görbicz 9 (5), Kovacsicz 3, Soós 1, Szamoránsky, Szekeres, Szucsánszki 3 (1), Tomori 3, Triscsuk 2, Vérten 1, Vincze.
CSEHORSZÁG: Raniková, Müllnerová (kapusok), Cerná 5, Chrenková 1, Crhová, Hrbková 2, Kecliková 1, Knedliková 6, Kutlvasrová 1, Luzumová 4 (1), Poznarová 1 (1), Rucková, Salcaková 3, Selucka 2, Sterbová 1.
Kiállítások: 4, ill. 10 perc. Hétméteresek: 6/6, ill. 3/2.

A várakozásoknak megfelelően nagy különbségű győzelmet arattak a németek a magyar csoport leggyengébbje, Ausztrália felett. Bár nem így indult a meccs, az ausztrálok a meccs első negyedénél még csak egy góllal voltak lemaradva, de a szünetre már tízzel mentek Laura Steinbachék. A „kenguruk” a 31. és a 45. perc között nem tudtak betalálni a németeknek, akik végül 21 találattal nyertek. A meccs legeredményesebbje azonban a kilencig jutó Sally Potocki volt az ausztráloktól, akik ennek is rendkívüli módon tudtak örülni.

A csoportbeli másik nagy riválisunk, Románia a németeknél szorosabb meccsel nyitott, ez persze nem azt jelenti, hogy vérmes reményeik lehettek volna a tunéziaiaknak. Az első gólt az afrikaiak szerezték, de erre hattal válaszoltak az Aurelia Bradeanu és Cristina Neagu vezette románok, akiket lelkes szurkolóik is hajtottak előre. Bár Gheorghe Tadici többször is bosszúsan perelt egy-egy kipécézett játékosával, aki szerinte hibázott a védekezésben, csapata biztosan őrizte előnyét. A szünetbeli hétgólos fórból a 40. percre lett meg a közte tíz, ezt követően itt állandósult a különbség, a románok végül 27-17-re nyertek.

Németország–Ausztrália 36–15 (17–7)
Ld.: Müller, Zapf, Kethorn 6-6, Beier 5, ill. Potocki 9, Cook 4
Románia–Tunézia 27–17 (15–8)
Ld.: Neagu, Perianu 6-6, Nechita 4, Bradeanu, Ardean-Elisei 3-3, ill. Csebbah 5, Tumi, Dhauadi 3-3

A-CSOPORT

A nap első rangadóján Montenegró nagy csatában győzte le Dél-Koreát. A 24–22-es végeredményt az utolsó másodpercekben hétméteresből állította be a győri Katarina Bulatovics, aki hét góljával az Eb-címvédő legeredményesebb játékosa volt.

Ugyanebben a csoportban a franciák edzőmérkőzést csináltak a Kongói DK elleni találkozójukból, amelyen 31–13-as győzelmet arattak.

Montenegró–Dél-Korea 24–22 (11–11)
Legjobb góldobók: Bulatovics 7, Knezsevics 6, Jovanovics, Radicsevics 3-3, ill., Vu Szun Hi 8, Gvon Han Na 5, Rju Un Hi 4
Franciaország–Kongói DK 31–13 (15–6)
Ld.: Dembélé 5, Cissé, Tounkara 4-4, Deroin 3, ill. Mwasesamwange 8, Musonda 2
Hollandia–Dominikai Közt. 44–21 (20–9)
Ld.: Knippenborg 9, Van Dort 8, Luciano 6, ill. Pop, Pimentel 6-6, Pena, Andino 3-3

B-CSOPORT

A végső győzelemre is esélyesnek tartott brazilok szintén könnyed sikerrel kezdtek (36–20), az ETO-t erősítő Eduarda Amorim kétszer vette be Algéria kapuját.

Dánia még inkább megszórta ellenfelét, az északi csapat 44-szer vette be a kínai kaput.

Szerbia–Japán 28–26 (10–13) – pénteken játszották
Ld.: Lekics 6, Damnjanovics, Lojpur Ognjenovics 5-5, ill. Fudzsi 7, Jokosima 6, Arihama 5
Brazília–Algéria 36–20 (21–7)
Ld.: Da Silva 9, Nunes, Nascimento 5-5, Rodrigues 4, ill. Tizi 6, Hasznaui 5
Dánia–Kína 44–21 (19–13)
Ld.: Schumacher, Kristiansen 6-6, Gravholt, Jörgensen 5-5, Fisker, Kviesgaard 4-4, ill. Csao Csia-csin 5, Vang Sa-sa 4

C-CSOPORT

Argentína csak egy félidőn keresztül tartotta a lépést a legjobb afrikai válogatottal, Angolával, Paraguay azonban még nagyobb verést kapott a lengyelektől. A dél-amerikaiak 10–0-s lengyel vezetésnél a 16. percben lőtték első góljukat, végül 19–4-es félidő után 40–6-os vereséget szenvedtek, hat góljukon három játékosuk osztozott.

A csoport rangadóján Norvégia végig szoros mérkőzésen múlta felül 22–20-ra a spanyolokat, mindkét félidőt 11–10-re megnyerve. Az ibériai válogatott az utolsó másfél percben kiharcolhatta volna a döntetlent, de emberelőnyben ziccert rontott, a norvég kaput védő Katrine Lunde pedig hétméterest hárított (az ETO klasszisa négy spanyol hetesből hármat védett!). Heidi Löke egyetlen lövéséből nem született gól, a másik oldalon a fradista Nerea Pena négy próbálkozásából egy volt eredményes.

Angola–Argentína 33–23 (15–12)
Ld.: Guialo 8, Kiala 6, Cazanga, Bernardo 4-4, ill. Belotti 6, Mendoza 4, Haro, Decilio 3-3
Lengyelország–Paraguay 40–6 (19–4)
Ld.: Koniuszaniec 8, Grzyb 7, Jochymek 5, ill. Faría 3, Fiore 2, Acuna 1
Norvégia–Spanyolország 22–20 (11–10)
Ld.: N. Mörk 8, Sulland 4, Hammerseng-Edin 3, ill. Mangue, Pinedo, Fernández 4-4, López 3