Világbajnokság: Kétszeri hosszabbítás után vereség Brazíliától (VIDEÓVAL)

2013. 12. 19.

Nem jutott a legjobb négy közé a magyar női kézilabda-válogatott a szerbiai világbajnokságon, mivel szerdán a belgrádi negyeddöntőben kétszeri hosszabbítást követően 33-31-re kikapott a brazil csapattól.

A két csapat utóbbi hat találkozójából csak egyszer tudtak nyerni a magyarok, mégis bizakodva várták a negyeddöntőt, mert a vb-n egyre jobb formában játszottak, a spanyolok elleni hétfői sikerrel pedig már teljesítették az alapelvárást, így nem volt teher a vállukon. A belgrádi összecsapásra néhány száz magyar szurkoló utazott el, a brazilokat maroknyi csoport buzdította.

Tomori nyitógólja után Triscsukot azonnal kiállították, a kétperces szakaszt 2-0-ra nyerték a dél-amerikaiak. Nascimento harmadik találatával 3-1 lett, majd egy újabb kapott gólt követően a 5. percben Hajdu János szövetségi kapitány időt kért. A támadójáték változatlanul szörnyű volt, Arenhart kapusnak alig akadt védeni valója, mert lövésig sem nagyon sikerült eljutni. Szucsánszki a 10. percben dobta a második magyar gólt. A győri légiós, Amorim jól védekezett klubtársa, Görbicz ellen, majd be is talált az ugyancsak ETO-s Herrnek.
A brazil Ana Rodrigues, illetve Kiss Éva, Szekeres Klára, Tomori Zsuzsanna és Kovacsics Anikó a szerbiai női kézilabda-világbajnokság negyeddöntőjébenA galéria megtekintéséhez kattintson ide

Hajdu keverte a sorokat, de nem igazán alakult ki hatékony összeállítás. Herr ugyan egyre többet védett, elől azonban alig akadt valaki, aki át tudta volna törni a védőfalat. A labdát vissza adni nem akaró kapust és a brazilok reklamáló dán szövetségi kapitányát, Morten Soubakot is kiállították, ám kettős emberelőnyben is gólt kaptak a magyarok, ráadásul Görbicz büntetőt rontott. A brazilok a folytatásban fokozatosan elfáradtak, cseresoruk pedig messze nem volt olyan erős, mint a kezdő hatos. Szép lassan felzárkózott a Hajdu-csapat, így az egyenlítésért harcolt, de hiába, mert a fontos ziccerek kimaradtak. Ráadásul a brazilok az egyik kimaradt hétméteresüket újra lőhették, mivel Szekeres idő előtt belépett a tiltott zónába. Az ismétlés már a hálóban kötött ki. A szünetre Szamoránsky találatával 12-11-re jött fel a tavalyi Eb bronzérmese.

A második félidő Amorim góljával indult, csapata pedig 3-1-es sorozatot produkált. A győri légióst kiállították, de jól húzták az időt az olimpiai hatodik brazilok. Cifra becserélésével hatékonyabb lett a beállós játék, melynek köszönhetően a 38. percben sikerült egyenlíteni, ekkor 16-16 volt az állás. Két perc múlva Görbicz jóvoltából 1-0 után vezetett ismét a magyar együttes, plusz emberelőnybe is került. Időt kértek a brazilok, és kisvártatva egyenlítettek. Mindkét csapat sokat hibázott ekkor, az utolsó tíz perc 22-22-ről vette kezdetét. Görbicz higgadtsága aztán kétgólos előnyt jelentett, a brazil kapitány ismét rendezte csapata sorait, így tanítványai újra egyenlítettek. A hajrában még egy-egy gól esett, így jöhetett a hosszabbítás.

"Meccslabda"

A ráadás első öt percében Herr remekelt, az egyetlen gólt pedig Kovacsicz lőtte. A második szakaszban Kovacsicz "meccslabdát" hibázott, ugyanis egygólos magyar vezetésnél, nem sokkal a vége előtt egyedül törhetett kapura, de senkitől sem zavartatva "ellépte magát". A brazilok ezt a hibát kihasználva egyenlítettek, majd fordítottak, de Tomori góljával kiharcolta az újabb folytatást.

A második hosszabbítást Szucsánszki kiállítása miatt emberhátrányban kezdte a magyar válogatott, de ezt átvészelte a Hajdu-csapat, majd kettős emberelőnybe került, de a dél-amerikaiak megtartották a döntetlent. Ezt követően Nascimento büntetőjével újra a brazilok kerültek előnybe, majd Moura lövése a kapufáról Herr lábára, onnan pedig a kapuba pattant, amivel el is dőlt az összecsapás. A brazilok történetük során először jutottak vb-n négy közé, míg a magyarok nem tudták megismételni a tavalyi Eb-s szereplésüket, amikor harmadikok lettek.

Vélemények:

„Gratulálok a braziloknak, jól felkészültek ellenünk, megérdemelték a győzelmet. Büszke vagyok a lányokra, nagy szívvel játszottunk, de elfogyott a koncentráció. Meg kell néznem majd az elemzésnél a játékvezetői döntéseket, néhány ítélet egyelőre kérdőjelesnek tűnik” – nyilatkozta a mérkőzés után Hajdu János magyar szövetségi kapitány.

„Nagyon sajnálom, hogy nem sikerült elődöntőbe jutnunk, de nagyon büszke vagyok a csapatra. Nehéz volt alkalmazkodni a játékvezetéshez, a kis szabálytalanságokat nem fújták el, ez a végére nagyon fáradttá tette a játékosokat. Nem kezdtünk jól, de megtaláltuk a brazil védekezés ellenszerét, a nyitott védekezés ellen is volt ellenszerünk, de a végére nem volt kellő átütőerő a játékunkban. Meccsről meccsre fejlődött a válogatott, emiatt is sajnálom, hogy alulmaradtunk” – idézi a kézilabda-válogatott hivatalos Facebook-oldala Siti Beát.

„Jó emlékekkel érkeztünk a vébére, szerettük volna megismételni a tavalyi eredményt, de sokat hibáztunk, ez volt a legnagyobb gond. Nem tudok mást mondani, mint gratulálni az ellenfélnek” – mondta Herr Orsolya, a magyar válogatott kapusa.

„Addig tart a mérkőzés, amíg le nem fújják. Gratulálok a csapatnak, úgy gondolom, nagyon nagyot küzdöttünk, egy kicsi hiányzott ahhoz, hogy meg tudjuk nyerni a mérkőzést. Most egy kicsit túl sokan voltak a brazilok… – mondta Görbicz Anita a találkozót követően.
„Nem az a lényeg, hogy én mennyit játszok, hanem az, hogy a csapatnak menjen a játék. Ha nélkülem megy, az a jó, ha velem, az a jó, mindegy, csak menjen. Egyáltalán nem foglalkozunk azzal, hogy ki játszik, ki nem, úgy mentünk fel a pályára, hogy meg kell nyernünk a mérkőzést.”

„Történelmi pillanatnak voltunk a részesei, a brazil kézilabda-válogatott még sohasem volt korábban a négy között. Ez sokat jelent a sportágnak, és nagy lökést ad a riói olimpiára való felkészülésben. Remélhetőleg nagyobb figyelmet kapunk majd” – nyilatkozta Morten Soubak a lefújást követően.

„Nagyon boldogok vagyunk, és már nagyon várjuk a hazai olimpiát. Nehéz meccs volt, sok gondunk támadt a meccs alatt, de sikerült elérnünk végül az elődöntőt. Köszönöm Istennek” – fogalmazott Daniela Piedade.

Eredmények:

Női vb-negyeddöntők:

BRAZÍLIA-MAGYARORSZÁG 33-31 (12-11, 26-26, 29-29) - kétszeri hosszabbítás után, Belgrád, játékvezetők: Mosorinski, Pandzics (szerbek).
BRAZÍLIA: Arenhart, Pessoa (kapusok), Amorim 6, Andrade, Cavaleiro 3, Costa, F. da Silva 3, S. da Silva Rocha 4, Diniz, Moura 1, Nascimento 10 (4), Nunes, Piedade 1, Rodrigues 5 (1), Souza.
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss É. (kapusok), Bognár-Bódi 1, Bulath 2, Cifra 5, Görbicz 5 (3), Kovacsicz 2, Kovacsics 1, Soós 3, Szamoránsky 1, Szekeres, Szucsánszki 3, Tomori 7, Triscsuk 1, Vérten, Zácsik.
Kiállítások: 18, ill. 8 perc. Hétméteresek: 5/5, ill. 4/3.

A házigazda szerb válogatott fantasztikus mérkőzésen 28-25-re legyőzte a címvédő norvég csapatot a női kézilabda-világbajnokság szerdai negyeddöntőjében.
Az olimpiai bajnok északi együttes a második félidő közepén már öt góllal is vezetett, ezt követően azonban a szerbek egy 7-0-ás sorozattal, 12 percen keresztül kapott gól nélkül megfordították és végül meg is nyerték az összecsapást.

A másik negyeddöntőben a dánok három góllal nyertek a németek ellen, ami azt jelenti, hogy a magyar válogatott a nyolcadik helyen végzett.