Világkupaérmek tornában, vb-medálok birkózásban, kvalifikációs pont karatéban - hétvégi összefoglaló

2018. 09. 24.

Nem csak eredményekben, szervezésben is kiváló teljesítményt nyújtott a magyar tornasport és Szombathely. A magyar birkózók ezúttal a junior korosztályban hozták az érmes helyezéseket, karatéban olimpiai kvalifikációs pontok születtek. Hétvégi összefoglalónk következik...

Torna. A vasárnapi szerenkénti finálékkal zárult Szombathelyen a Swietelsky Hun Challenge World Cup, a világkupa-sorozat magyarországi állomása. A szerenkénti döntőket megtekintette Kulcsár Krisztián a MOB elnöke. A szombati szerenkénti finálékban Boncsér Krisztián az igen erős talajdöntőben a 4. helyen végzett. Vasárnap két aranyéremnek is tapsolhattak a nézők. Kovács Zsófia gerendán, Böczögő Dorina (a nyitóképen) talajon nyert aranyérmet, Vecsernyés Dávid pedig nyújtón szerzett ezüstérmet.
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke: „Örülök, hogy itt lehetek, és mindenekelőtt gratulálok a Magyar Torna Szövetségnek, a szervezőknek és a városnak, hogy ilyen magas színvonalon meg tudták rendezni ezt a versenyt, valamint a tornászoknak a remek eredményekhez. Jártam elég tornaversenyen ahhoz, hogy meg tudjam állapítani, ez a világkupa a legmagasabb nemzetközi standardeknek is megfelel. Azért van ez a verseny Szombathelyen, hogy a helyi tornasportot is tudjuk segíteni, bízom abban, hogy ezt a célt is sikerül elérni.” Kovács Zsófia, a gerenda aranyérmese: „Nagyon örülök annak, hogy hosszú kihagyás után ennyire jól sikerült a visszatérés és ez a verseny. Mindig nagy örömmel jövök ide, Szombathelyre, szeretek a hazai közönség előtt szerepelni. Bár a mostani egy leépített gyakorlat volt, jól szolgálja a felkészülésemet a közelgő, október végi világbajnokságra.” Böczögő Dorina, a talaj aranyérmese: „Külön öröm, hogy az egész hétvégén konstans jó teljesítményt tudtam nyújtani. Szép, tiszta gyakorlatot mutattam be a hazai közönség előtt, úgy gondolom, hogy ezen az úton kell tovább haladnunk – nekem és a csapatnak is.” Vecsernyés Dávid, a nyújtó ezüstérmese: „Nagyon örülök a második helynek is. Sikerült egy jó gyakorlatot bemutatnom, bár az eleje egy kicsit koszos volt. Első helyen jutottam be a fináléba, de a döntőben látszott, hogy a bírók szigorúbban pontoznak. Szépen csillog ez az ezüst.” Jövőre ismét Szombathely ad otthont a világkupának szeptember 6. és 8. között; a magyarországi verseny ismét kitűnően illeszkedik a tornászok menetrendjébe, hiszen az egyik fő felkészülési állomás lesz a jövő évi, október eleji, stuttgarti világbajnokság előtt.

Karate. A harmadik helyen végzett Hárspataki Gábor a Karate1 versenysorozat Santiago de Chilében megrendezett állomásán. A dél-amerikai viadalon már a – sportág olimpiai debütálását jelentő – 2020-as tokiói ötkarikás játékok kvalifikációs pontjaiért folytak a küzdelmek.

Asztalitenisz. Egy bronzérem a magyarok idei Eb-mérlege. Nem sikerült döntőbe jutnia a Póta Georgina, Matilda Ekholm párosnak az alicantei asztalitenisz Európa-bajnokságon. A német Petrissa Solja, Sabine Winter kettős ellen sikerrel megvívott délelőtti negyeddöntő után a délutáni programban már a fináléba jutásért a magyar, svéd páros hét szettben kikapott az előzetesen esélytelenebbnek tartott osztrák, orosz duótól. „A mérkőzés első felében minden egyben volt, jól játszottunk, akkor elképzelni sem tudtam, hogy ennyire megváltozhat minden. Sajnos becsúszott néhány hiba, amitől megfordult a meccs és utána már nem tudtunk váltani” – mondta kissé elkeseredve Póta. A mieink ezzel befejezték szereplésüket az alicantei Európa-bajnokságon, a mérleg egy bronz, amely egyébként Póta Georgina tizenkettedik Európa-bajnoki érme is egyben.

Birkózás. Négy bronzéremmel zártak a magyarok a szlovákiai Nagyszombaton rendezett junior birkózó-világbajnokságon. A magyar szövetség tájékoztatása szerint a kötöttfogású Váncza István (63 kg), Takács István (82) és Vátzi Bálint (97) után Szurovszki Patrik a szabadfogású 86 kilós súlycsoportban lett harmadik. A nagyszombati junior birkózó világbajnokságon a szabadfogású Szurovszki Patrik bronzérmet szerzett a 86 kilogrammosok között. A két elsőéves junior kadett kötöttfogású világbajnoki ezüstérmes, a 97 kilogrammos Vátzi Bálint és a 82 kilós Takács István, továbbá a 63 kilogrammos Váncza István szintén a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
Kevesebb, mint egy hónappal a budapesti birkózó-világbajnokság előtt főpróbán vett részt a magyar női válogatott Bukarestben, a Ion Cornianu és Simon László nevével fémjelzett nemzetközi versenyen. A mieink közül az Európai Játékok-győztes, vb- és Eb-bronzérmes Barka Emese nyaksérülése ellenére meggyőző teljesítménnyel végzett az élen 57 kilóban. Rajta kívül további három honfitársnőnk állhatott még dobogóra a román fővárosban, hiszen harmadik lett Dénes Mercédesz (53 kg), a világbajnok Sastin Marianna (62 kg) és az Eb-2. Németh Zsanett (76 kg) is.

Judo. Fantasztikus kitartásról tett tanúbizonyságot Tóth Krisztián, aki harminchét percnyi tiszta küzdelmi idő után, hat mérkőzést vívva szerezte meg az ötödik helyezést a bakui olimpiai kvalifikációs judo-világbajnokságon. A szingapúri, első nyári ifjúsági olimpiai bronzérmes sportoló sorozatban az ötödik világbajnokságán került be a legjobb nyolc közé (2013-ban ötödik, 2014-ben ezüstérmes, 2015-ben hetedik, 2017-ben és az idén ismét ötödik lett).

Vívás. Az olaszországi Termiben a kerekesszékes vívó Európa-bajnokságon a magyar vívók hét harmadik hely mellett egy aranyat és két ezüstöt gyűjtöttek be. Hajmási Éva megvédte címét, és aranyérmet nyert női tőrben. Mező Boglárka a női kard B kategóriájának egyéni versenyében ezüstérmet nyert, A kategóriás férfi kard egyéniben Osváth Richárd második lett, Krajnyák Zsuzsannát női tőr, Osváth Richárd férfi tőr, Veres Amarilla pedig női párbajtőr A kategóriában bronzot szerzett, hasonlóan a magyar női tőrcsapat, a női kardcsapat, Szarvas Zsolt a párbajtőrözők C kategóriájában, Veres Amarilla kardban lett harmadik. A szerdán elhunyt Kulcsár Győzőre, a Nemzet Sportolójára, a négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrözőre emlékezve fekete karszalaggal vívtak a magyarok az Eb-n csütörtökön. Az eredményhirdetések során Szekeres Pál háromszoros paralimpiai bajnok vívó megemlékezésével és egyperces néma csenddel búcsúztak a résztvevők Kulcsár Győzőtől.

Kick-box. Nem olimpiai sportág, de sikerük előtt le a kalappal. Tizenkilenc arany-, 17 ezüst- és 28 bronzérmet szereztek fiataljaink a Jesolóban rendezett kadet és junior kick-box világbajnokságon. A sportág történetének eddigi legnagyobb – 65 ország 1800 versenyzőjét felvonultató – utánpótlás vb-jén a több mint százfős magyar válogatott Oroszország mögött a második helyen végzett az éremtáblázaton, megelőzve többek között a házigazda olaszokat.