Világkupát nyert a férfi vízilabda-válogatott, érmek judóban és triatlonban - hétvégi összefoglaló

2018. 09. 17.

Közel két évtized után ismét világkupát nyert a magyar férfi vízilabda-válogatott hétvégén, junior és U23-as triatlon vb-érmek és Európa-bajnoki érmes helyezések születtek judóban, hatalmas küzdelem a budapesti Davis Kupán, úszóérmek a dohai világkupa-fordulón. A hétvége összefoglalója következik, fókuszban az olimpiai sportágak.

Vízilabda. A magyar válogatott nyerte a Berlinben rendezett férfi vízilabda világkupát: Märcz Tamás szövetségi kapitány együttese a vasárnapi döntőben 10-4-re győzte le Ausztrália csapatát. A magyar válogatott - amely a szombati elődöntőben az olimpiai- és Európa-bajnok Szerbia ellen nyert - kiválóan védekezett, Kardos Gergő a kapuban magabiztos teljesítményt nyújtott, elől pedig a négygólos Manhercz Krisztián volt a legeredményesebb. A magyar válogatott 1999 után diadalmaskodott újra a világkupában.
A világkupa-győztes csapat, kapusok: Kardos Gergely (Szolnok), Vogel Soma (FTC). Mezőnyjátékosok: Bátori Bence (Szolnok), Jansik Dávid (Szolnok), Jansik Szilárd (FTC), Kovács Gergő (Eger), Manhercz Krisztián (FTC), Mezei Tamás (Szolnok), Nagy Ádám (Miskolc), Német Toni (FTC), Pásztor Mátyás (BVSC), Pohl Zoltán (FTC), Zalánki Gergő (Szolnok). Szövetségi kapitány: Märcz Tamás. Másodedző: Németh Zsolt. Kapusedző: Mátéfalvy Csaba. Orvos: dr. Szigeti István. Masszőr: Eszlári Gergely. Csapatmenedzser: Tóth Szabolcs.

Judo. Szigetvári Mercédesz aranyérmet nyert a nők +78 kilogrammos súlycsoportjában a szófiai junior cselgáncs Európa-bajnokságon. A Mogyi-Bajai JC nehézsúlyú versenyzője sorrendben izraeli, horvát, török, a döntőben pedig német ellenfelével szemben aratott egyaránt ippon értékű győzelmet. A mezőnyt 18 induló alkotta. A magyar cselgáncsozók korábban húsz alkalommal nyertek Európa-bajnoki aranyérmet ebben a korosztályban: a sort 1977-ben Ozsvár András nyitotta Berlinben, a legutóbbi pedig Pupp Réka volt három évvel ezelőtt Oberwartban. A bolgár fővárosban bronzérmes lett a férfiak 90 kilogrammos kategóriájában Tóth Apor, a nők 78 kilós súlycsoportjában pedig Tóth Fanni.

Triatlon. Bicsák Bence bronzérmet nyert az U23-as korosztályban az ausztráliai Gold Coaston zajló világbajnokságon pénteken, majd Lehmann Csongor aranyérmes lett a junior fiúk versenyében szombaton. A nyolc állomásból álló vb-sorozatban pontversenyében a magyarok közül a legelőkelőbb helyen Bicsák Bence zárt, aki a 23. lett. Bicsák a Gold Coast-i fináléban nem indult el az elitben, ehelyett az U23-as korosztályban szerzett vb-bronzérmet pénteken. Faldum a 38., míg Tóth a 45. helyen végzett a vb-sorozatban.

Birkózás. Sastin Marianna aranyérmet szerzett a Minszkben rendezett nemzetközi birkózóversenyen a nők 62 kilogrammos kategóriájában. A 2013-ben világbajnoki címet nyert klasszis előbb a kazah Kaszimovát verte pontozással, majd a kínai Lu Nát győzte le tussal, végül pedig a Rióban olimpiai bronzérmes indiai Malikot is két vállal verte. A női szakág eddigi egyetlen magyar vb-győztesének hét hónapja született meg kisfia, jelenleg pedig az októberi budapesti világbajnokságra készül.

Úszás. A világkupa-sorozat újabb állomását Dohában rendezték. Két forduló után (Kazany, Doha) Hosszú Katinka 2. (90 pont), Jakabos Zsuzsanna 8. (45 pont); férfiaknál Verrasztó Dávid 6. (54 pont), Dudás Dániel 16. (12 pont). Az idei vk-sorozat harmadik versenyét Eindhovenben tartják szeptember 28-án, 29-én és 30-án, a széria negyedik állomása pedig Budapesten, a tavalyi vizes világbajnokságnak otthont adó Duna Arénában lesz október 4. és 6. között.

Nyíltvízi úszás. Rasovszky Kristóf ötödik lett 10 kilométeren a nyíltvízi úszók világkupa-sorozatának hetedik állomásán, vasárnap a kínai Csunanban. A magyar fiú ebben a számban ezüstérmes volt az augusztusi Európa-bajnokságon, ahol 5, illetve 25 km-en győzött.

Tenisz. Hősiesen küzdött a magyar Davis Kupa-válogatott hétévégén Budapesten. A pénteken győztes Piros Zsombor három szettben kikapott végül Lukas Rosoltól vasárnap a Magyarország-Csehország tenisz Davis Kupa világcsoport osztályozón, ezzel a vendégek 3-2-re megnyerték a budapesti párharcot. A két ország egymás elleni örökmérlegében a csehek immár 3-1-re vezetnek. Az egyetlen magyar siker 1976-ban született Budapesten, Taróczy Balázs vezetésével. A magyar csapat - amely 1996 után tavaly került vissza a legjobb 16 nemzetet felvonultató világcsoportba - a februári nyolcaddöntőben 3-2-re kikapott a tavaly döntős Belgiumtól, ezért kellett osztályozót játszania, elvileg a bennmaradásért. A DK-osztályozónak ezúttal azonban a 2019-es kiemelésen kívül nem volt komoly tétje, mivel a nemzetközi szövetség augusztusban radikálisan átalakította a sorozatot, és a párharcok vesztesei is szinte biztosan ott lesznek jövő februárban a világcsoport 24 csapata között.
Eredmény, Davis Kupa, osztályozó: Magyarország-Csehország 2-3
Piros Zsombor-Lukas Rosol 4:6, 6:7 (6-8), 3:6; korábban: Valkusz Máté-Jiri Vesely 7:6 (7-4), 3:6, 2:6, 4:6.
Szombaton játszották: Nagy Péter, Borsos Gábor-Lukas Rosol, Roman Jebavy 3:6, 4:6, 6:1, 6:2, 6:4
Pénteken játszották: Piros Zsombor-Jirí Vesely 3:6, 6:4, 4:6, 7:6 (7-3), 7:5; Valkusz Máté-Lukas Rosol 1:6, 2:6, 4:6

Ritmikus gimnasztika. Az Árkai Zsófia, Borsányi Patrícia, Földi Cintia, Kovács Jázmin, Németh Virág, Wehovszky Vivien összeállítású magyar együttes kéziszercsapat a 19. helyen végzett összetettben a szófiai ritmikusgimnasztika-világbajnokságon, ezzel kijutott a 2019-es olimpiai kvalifikációs vb-re. Oroszország fölényesen megnyerte az aranyat, az ezüst az olaszoké, a bronz a bolgároké lett. A három dobogós kijutott a 2020-as tokiói olimpiára.

Kajak-kenu. Idén is kiválóan szerepeltek a magyar serdülő kajak-kenusok a mini-világbajnokságnak is mondott Olimpiai Reménységek Versenyén Poznanban. Az éremtáblán 18 arany-, 15 ezüst – és 7 bronzéremmel óriási fölénnyel végeztünk az élen, a fiatalok az országok közötti pontversenyt is megnyerték a németek előtt.

Vitorlázás. Egy futamgyőzelem a tokiói kvótás Érdi Máriától és egy második hely Vadnai Benjamintól. Ezek a legjobb magyar eredmények az enoshimai vitorlás világkupa-versenyen. Mári a 22., Benjamin a 16., Jonatán pedig a 25. helyen végzett a futamok eredményei alapján.

(MOB-összeállítás, fotók: waterpolo.hu, judoinfo.hu, birozoszov.hu, huntennis twitter)