A vizes sportok játszották a főszerepet a hétvégi sporteseményeken

2018. 08. 27.

A hétvége legrangosabb magyar vonatkozású sporteseménye a portugáliai síkvízi kajak-kenu világbajnokság volt, amelyen sportolóink 6 arany-, 1 ezüst- és 2 bronzérmet szereztek. Jó eredmények születtek vitorlázásban és szörfben is. Hétvégi összefoglalónk következik.

Kajak-kenu. A portugáliai világbajnoksággal honlapunkon részletesen foglalkoztunk.

Vitorlázás. A közelmúltban az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon a 470-es hajóosztályban indult Gyapjas Balázs és Gyapjas Zsombor a juniorok múltheti világbajnokságán, az olaszországi Bracciano-tavon bronzérmet szerzett. „Végül annak ellenére papírforma eredmény született, hogy rendkívül szeszélyes körülmények közepette zajlott a verseny” – kommentálta az eredményt Majthényi Szabolcs, a bronzérmes kettős edzője. Gyapjasék – akik az olimpiai hajóosztályban eséllyel pályáznak ötkarikás kvótára – a verseny során folyamatosan javultak, a selejtezők közepétől a nyolcadik, majd a hatodik helyen álltak, végül az éremfutamra már harmadikként készültek. A magyar páros három hellyel maradt le a kvótaszerzésről a hónap elején rendezett aarhusi olimpiai kvalifikációs vitorlázó-világbajnokságon, melyen a nemzetek rangsorában 11. lett a 470-esek mezőnyében.

Úszás. Nyíltvízi úszóink az Európa-bajnokság után sem pihennek, Rasovszky Kristóf ezúttal az Európa-kupa-sorozat ötödik állomásán, Koppenhágában győzött. „Jó érzés volt újra versenyezni, és egyben érdekes is – mondta a versenyt követően Rasovszky Kristóf. – Különleges verseny a koppenhágai, nekem nagyon tetszett, hiszen nem kell bójákat figyelni, csak úszni a két fal között, a hidak alatt. Egyszer volt csak kicsit szűkösebb a tér, amikor öten-hatan mentünk egymás mellett, és pont egy építkezéshez értünk, ahol nagyon lekeskenyedett a pálya, de ezt leszámítva én tényleg nagyon élveztem. A hat kilométer miatt elég gyors verseny volt, túl sokat nem lehetett gondolkodni közben, csak menni. Az óriási volt, hogy az emberek végig álltak a pálya mentén a parton, felettünk a hidakon, és buzdítottak minket. Az utolsó négyszáz méteren dőlt el a sorrend, jól sikerült a hajrám, de most egy kicsit fáradtnak érzem magam…”

Olasz Anna ezüstérmet szerzett 25 kilométeren a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) UltraMarathon Swim Series elnevezésű sorozatának harmadik állomásán, a macedóniai Ohridban.

Szörf. Gádorfalvi Áron ezüstérmet nyert a lettországi szörf Raceboard Európa-bajnokságon. A hat olimpián indult Gádorfalvi Áron a tavalyi, balatonfüredi Eb megnyerésével címvédőként érkezett a rigai Raceboard Európa-bajnokságra. Az újabb elsőség nem jött össze, mert a lengyel Maksymilian Wojcik óvást indított a magyar szörfös ellen, és ennek eredményeként Áront kizárták az utolsó futamból. A 15 futam során végig a lengyel versenyző vezetett egy-két ponttal, de Gádorfalvi az utolsó napon ledolgozta a hátrányát, majd jött az óvás és a kizárás, így Áron a második helyen végzett. A Raceboard olyan versenyszörf, amely sverttel (uszony) is rendelkezik, hossza három-négy méter, a legnagyobb vitorla férfiaknál 9.5 négyzetméteres, a nőknél 8.5. A Raceboard osztályba beletartozik a jelenlegi és a korábbi olimpiai osztály is, így RSX olimpiai felszereléssel is lehet indulni.

Triatlon. A sportágban szorgalmasan gyűjtögetik versenyzőink az olimpiai kvalifikációs ranglistapontokat. A három magyar férfi induló közül Bicsák Bence volt a legjobb a 9. helyével a triatlonosok világbajnoki sorozatának montreali állomásán. Bence jelenleg az igen előkelő 6. helyen áll a ranglistán.

Székesfehérváron, az Európa-kupa viadalon Vanek Margit bronzérmet szerzett.

Ökölvívás. A Duna Arénában zajló ifjúsági ökölvívó világbajnokságon még három magyar öklöző van versenyben. A 60 kilós Orbán Adrián pontozással győzött az üzbég Asadkhuja Muydinkhujaev ellen a negyeddöntőben, és ezzel megszerezte a magyar csapat első dobogós helyezését, hiszen már biztos érmesnek tekinthető. A magyar öklöző kedden az egyiptomi Maravan Mohamed Maduh ellen lép szorítóba a világbajnoki döntőbe jutásért. További két magyar, Fehér Koppány (+91kg) kazah, Villás Veronika (64kg) olasz öklöző ellen lép ringbe hétfőn az elődöntőbe jutásért.