Vízilabdacsapataink és a férfi kézilabda-válogatott is versenyben az olimpiai kvótáért

2020. 01. 20.

Az elmúlt hét legfontosabb sporteseménye az olimpiai kvalifikációs férfi kézilabda és vízilabda Európa-bajnokság volt, amelyeken mindhárom magyar válogatott még versenyben maradt a napokban is az olimpiai kvótáért. Ezenkívül az úszók és a birkózók számára rendeztek nemzetközi viadalt.

Vízilabda. Eddig hibátlan mindkét magyar válogatott a hazai rendezésű olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságon. A férfiak csoportjukban jobb gólkülönbséggel a spanyolokat megelőzve végeztek az élen. A nők minden ellenfelüket legyőzve szerezték meg a csoportelsőséget.

A férfiak már a nyolc között várják, ki lesz az ellenfelük. Erre hétfő estig kell várni, amikor az orosz-grúz találkozó győztese ellen kell szerdán medencébe szállniuk.
A nyolc közé jutásért hétfőn (zárójelben ki lesz az ellenfél a negyeddöntőben):
A felső ágon: Montenegró-Törökország (Olaszország) és Oroszország-Grúzia (Magyarország)
Az alsó ágon: Németország-Spanyolország (Szerbia) és Románia-Görögország (Horvátország)
A papírforma alapján a magyar válogatott olimpiai kvótát szerez, ha Horvátország előtt végez az Eb-n.

A lányoknál már ismert a keddi negyeddöntő mezőnye:
A felső ágon: Magyarország-Franciaország és Görögország-Spanyolország
Az alsó ágon: Oroszország-Olaszország és Szlovákia-Hollandia
A magyar női válogatott csak a tornagyőzelemmel szerezheti meg az olimpiai indulás jogát.

Ha a kvótaszerzés válogatottjainknak nem sikerül, akkor azt az olimpiai kvalifikációs világtornán gyűjthetik be. A férfiak tornáját március 22-29. között rendezik Rotterdamban, ahonnan 4 csapat juthat el az olimpiára. A nők tornáján Olaszországban március 15. és 22. között 3 kvótát osztanak.

Kézilabda. A svéd, osztrák, norvég közös rendezésű olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságon eddig remekül szerepel férfiválogatottunk. Miután a gárda veretlenül jutott be a selejtező csoportjából a középdöntőbe, egy a norvégoktól felejthető vereség után, egy góllal 29-28-ra legyőzte Szlovéniát. Mivel a csoport további eredménye számunkra kedvezően alakult, ahhoz, hogy a magyar csapat bejusson az elődöntőbe a csoport legerősebb csapatának, a norvégoknak meg kell nyerniük mindkét hátralévő mérkőzésüket, továbbá a magyaroknak le kell győzniük a portugálokat. Ekkor a magyar csapat elődöntőt játszhat, és kijut az olimpiai selejtezőtornára.

20.30: Izland–Svédország

A másik csoportban Spanyolország és Horvátország elődöntőbe jutása várható.

Birkózás. A nemzetközi szövetség (UWW) 2020-as első rangsorversenye a római Matteo Pellicone-viadal. A magyar kötöttfogású válogatott két arany-, egy bronzéremmel fejezte be a viadalt.

Lörinc Viktor a 87 kilogrammosok között amerikai, kínai és török versenyzőket legyőzve jutott a fináléba. Ott a katonai-világjátékok győztese a döntőben sem talált legyőzőre, indiai ellenfelét is minimális különbséggel, de magabiztosan múlta felül. Lőrincz Viktor ezzel megszerezte zsinórban hatodik aranyérmét UWW-rangsorversenyekről, amire korábban még senki sem volt képes a világon. Lőrincz Viktor után Lévai Zoltán sem talált legyőzőre. A kétszeres U23-as Európa-bajnok a 77 kilogrammosok között török, amerikai és venezuelai ellenfeleit is magabiztosan verte a döntőbe vezető úton. A finálé valamivel szorosabbnak indult, hiszen sem a török Yunus Emre Basar, sem pedig Lévai nem tudott lentről akciót csinálni a másikon, így 1-1-nél óriási iram kerekedett, amikor nagyjából másfél perc volt vissza a mérkőzésből. A török egyértelműen arra törekedett, hogy pontot szerezzen és megnyerje a mérkőzést, ám ekkor Zoli bekapaszkodott és hatalmas csípődobással kétvállra fektette riválisát. Torba Erik ezúttal nem fogyasztott le a 60 kilogrammosok közé, hanem eggyel feljebb, 63 kg-ban próbált szerencsét, ahol a körmérkőzéseknek köszönhetően négy parázs összecsapáson is birkózhatott. Erik felemás teljesítményt nyújtott Rómában, hiszen egy győztes mérkőzés után kikapott, majd ismét nyert, végül ismét kikapott. Ennek eredményeképpen a súlycsoport harmadik helyén zárt.

Tenisz. A magyar idő szerint hétfőre virradóra kezdődő Australian Open férfi egyesének első fordulójában a Margaret Court Aréna első meccsén Fucsovics Márton négy szettben, 193 perc játék után legyőzte a 20 éves, ám a torna 13. kiemeltjeként rangsorolt kanadai Denis Shapovalovot, s ezzel bejutott a legjobb 64 közé, ahol a Jannik Sinner (olasz)–Max Purcell (amerikai) összecsapás győztes lesz az ellenfele. Denis Shapovalov (kanadai, 13.)–Fucsovics Márton 3:6, 7:6 (9–7), 1:6, 6:7 (3–7).

Úszás. Pekingben, 50m-es medencében rendezték az Úszó Bajnokok Sorozata második állomását. Az 1.2 millió dollár összdíjazású eseményre – amelynek első állomásának a hét közepén Sencsen adott otthont – a FINA hívja meg a sportág legjobbjait. A nagymedencés viadalon nem rendeznek előfutamokat, számonként mindössze négyen indulnak, az első helyezett 10 ezer, a második 8 ezer, a harmadik 6 ezer, a negyedik 5 ezer dollárral gazdagodik. Több magyar úszó is szerepel a viadalon.

Hosszú Katinka és Késely Ajna is nyert egy-egy aranyérmet Pekingben. A háromszoros olimpiai bajnok 200 méter háton 2:09.95 perces idővel diadalmaskodott, míg 18 esztendős honfitársa 400 méter gyorson bizonyult a legjobbnak 4:09.10 perces teljesítménnyel. Utóbbi számban két magyar állt a dobogón, mivel a második Kapás Boglárka lett 4:11.35 perccel. Kenderesi Tamás 200 méter pillangón ugyancsak második helyen ért célba 1:55.87 perccel, ebben a futamban a japán Szeto Daija 1:52.53 perces idővel nyert. Ez minden idők ötödik legjobb teljesítménye, a 23-szoros olimpiai bajnok, már visszavonult Michael Phelps rendelkezik három jobb idővel, illetve a világcsúcstartó Milák Kristóf (1:50.73). Kozma Dominik 200 méter gyorson volt érdekelt, ahol 1:48.98 perccel a harmadik lett.

Három magyar versenyző mérte össze erejét 200 méter pillangón a viadal második napján. Az első állomáson, a hét közepén Sencsenben Hosszú diadalmaskodott, most azonban Szilágyi 19 századdal, 2:08.37 perces idővel megelőzte háromszoros olimpiai bajnok riválisát. A szám harmadik magyar versenyzője, az aktuális világbajnok Kapás Boglárka a negyedik lett 2:09.91 perccel. Katinka kedvenc számában, 200 méter vegyesen is második lett, 67 századdal kapott ki a kanadai Sydney Pickremtől. A 30 éves klasszis ebben a számban 2013. július 27. óta őrzi veretlenségét, már ami az olimpiát, a világbajnokságokat, az Európa-bajnokságokat és a világkupasorozatot illeti.

(MOB, fotók: MTI/Szigetváry Zsolt, keziszovetseg.hu, MBSZ, huntennis.hu, )