Vodafone Kupa 2012: Tornagyőztes a férfi válogatott

2012. 07. 18.

A magyar férfi vízilabda-válogatott nyerte a Margitszigeten rendezett Vodafone Kupát, miután a zárónapon legyőzte a torna egyetlen veretlen csapatát Ausztráliát.

A sikerhez az is kellett, hogy a magyarokat hétfőn legyőző világbajnok olaszok a nap korábbi találkozóján vereséget szenvedjenek a spanyoloktól.

A nyitónapon az olaszokat legyőző, majd hétfőn a spanyolokkal döntetlenre végző ausztrálokkal 70. mérkőzését vívta a magyar válogatott, és a papírforma egyértelműen hazai sikert ígért. Már csak azért is, mert a korábbi 69 összecsapásból - négy döntetlen és 13 vereség mellett - 52-t a magyarok nyertek meg. A legutóbbi ausztrál győzelem viszont éppen Budapesten született: a 2004-es margitszigeti Világliga-meccsen nyertek 14-10-re.

Az olimpia előtti utolsó felkészülési torna zárómeccsét a házigazdák a vállát fájlaló Biros Péter nélkül kezdték, a csapatkapitány helyére a tartalékok közül Katonás Gergelyt nevezte a válogatott kispadján 400. alkalommal ülő Kemény Dénes.
Az első említésre méltó eseményre két percet kellett várni, ekkor, emberelőnynél a 150. válogatottságát ünneplő Hosnyánszky Norbert vágta elemi erővel a kapuba a labdát (1-0). A pontatlanságok miatt olykor úszóversennyé fajult a játék, és az első negyedben nem is esett több gól.

A másodikban sem záporoztak a gólok, már csak ezért is ment élményszámba a válogatottban 350. alkalommal játszó Kásás Tamás jobb felső sarokba lőtt labdája (2-0). Már a nagyszünetre várt a Hajós uszoda 50-es medencéjének nézőterén helyet foglaló két és fél ezer ember, amikor az utolsó fél percben a harmadik hazai gól is megszületett: Hosnyánszky kísérlete volt sikeres, de válaszra még futotta az ellenfél részéről (3-1).

A harmadik játékrész alaphangját a triplázó Hosnyánszky jobb felső sarkos bombája adta meg (4-1). Fórból szépített a vendégegyüttes, aztán Kásás a 250-edszer válogatott Madaras Norbert remek passzát látványosan húzta a kapuba (5-2). A szívós ausztrálok szépítettek (5-3), ám Madaras pattintása nyomán nyugodt utolsó negyednek nézett elébe a magyar tábor (6-3).

A záró nyolc percben 6-4-re felzárkóztak az ausztrálok, majd a nemzeti együttesben 150-edszer pólózó Varga Dénes pazar lövést küldött a bal felső sarokba (7-4). A 8-4-es végeredményt Varga Tamás állította be, aki századszor volt válogatott az ausztrálok elleni meccsen.

Kemény Dénes:
– Az elején elkaptuk a fonalat, s ezzel elbizonytalanítottuk az ellenfelet. A srácokban ezúttal a védekezési hajlam, a figyelem nagyobb volt, minden odatette magát. A vasárnapi meccs elaltatott minket, azt hittük, minden megy magától, de magától semmi sem megy, levontuk a tanulásokat, hátul kellett rendbe tenni a dolgokat. Látszik, hogy fásult az izomzat, sokszor az agy is, bármennyire is próbálnak a játékosok mindent megtenni a győzelemért, a dinamizmus, a lobbanékonyság hiányzik a gólhelyzetek kihasználásánál, ezekhez kell még idő, bízom benne, a hátralevő elég lesz.
John Fox:
– Sajnos nem tudtuk jobban megszorongatni a magyar válogatottat, de ezzel együtt is megszereztük a második helyet, és nagyon hasznos meccseket játszottunk, jó felkészülés volt a torna.

VODAFONE-KUPA
MAGYARORSZÁG–AUSZTRÁLIA 8–4 (1–0, 2–1, 3–2, 2–1), Hajós uszoda, 2500 néző. Vezette: Naumov (orosz), Stampalija (horvát)
MAGYARORSZÁG: SZÉCSI – KÁSÁS 2, Varga Dénes 1, HOSNYÁNSZKY 3, HÁRAI, Madaras, 1, Kiss G. Csere: Varga Dániel, Szivós, Varga T. 1, Steinmetz Á., Katonás
AUSZTRÁLIA: Dennerley – Roach 1, Howden, McGregor, Beadsworth 1, Younger 1, Whalan 1. Csere: Campbell, Woods, Cleland, Miller
Gól – emberelőnyből: 11/4, 9/1
Kipontozódott: Cleland (27. p), Varga T. (32. p.)

Olaszország-Spanyolország 6:7 (1:1, 2:0, 0:4, 3:2)
Margitsziget, Hajós Alfréd Sportuszoda, v.: Flahive (ausztrál), Brguljan (montenegrói)
Olaszország: Tempesti, Perez, Gitto 1, Figlioli 4, Giorgetti, Felugo, Giacoppo, Deserti, Presciutti, Fiorentini, Aicardi, Premus 1
Spanyolország: Aguilar, M. Garcia, Martin, Szirányi, Molina 2, Minguell 1, Mallarach 2, Espanol, X. Valles 1, Perrone, Perez 1, X. Garcia

A 3. Vodafone Kupa végeredménye:
1. Magyarország 6 pont, 2. Ausztrália 4 (21-24), 3. Spanyolország 4 (18-22), 4. Olaszország 3