Lemondás lemondást követ – Elképesztők kiugrások, bátor beugrások…

Lemondás lemondást követ – Elképesztők kiugrások, bátor beugrások…

2012. 09. 13.
Megosztás

Rio de Janeiro visszaadta a nemzetközi szövetségnek a 2013-as kajak-kenu világbajnokság megrendezésének a jogát, ezt követően a honi szövetség levelet írt az ICF-nek.

„Nyilván sokan örülnének egy újabb szegedi világbajnokságnak, de mi nem akarjuk megpályázni a rendezést – mondta Ábrahám Attila, a szövetség főtitkára.
– Mindössze azt ajánlottuk fel az ICF-nek, ha nincs jelentkező, akkor megvizsgáljuk a lehetőségeinket, a szegedi szállodakapacitást és egyebeket, hogy esetleg ki tudjuk-e húzni szorult helyzetéből a nemzetközi szövetséget. Úgy értesültem azonban, hogy pánikra nincs ok, több jelentkező is akadt, és úgy tűnik, Duisburg lesz a befutó.”

(Forrás:MTI)

Lemondás lemondást követ – Elképesztők kiugrások, bátor beugrások…

Immár biztosra lehet venni, hogy a 2013. évi kajak-kenu világbajnokságot – Rio de Janeiro helyére beugorva - Duisburg rendezi meg, így 2011 után ismét európai színhelyen bonyolítják le a sportág „csúcstalálkozóját”.

Nem ez volt az első,mondhatni lassan már rossz szokássá vált lemondás mostanában, de ennek a legújabb visszatáncolásnak mégis nagyobb a súlya a többinél. A kihátráló nemzet ugyanis Brazília, a következő nyári olimpiai játékok házigazdája, és nem mellesleg a 2014. évi FIFA labdarúgó világbajnokság rendezője is…

„Híre ment annak, hogy a brazil szövetség nem tudja előteremteni a rendezéshez szükséges anyagi eszközöket, így hát a szerdai bejelentés a bennfenteseket nem lepte meg túlságosan – jelentette ki Ábrahám Attila, a Magyar Kajak-kenu Szövetség főtitkára a T-Mobile Sporthír Szolgálatnak nyilatkozva.
- A gondokról értesülő Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) először úgy próbált meg mentőövet dobni a dél-amerikaiaknak, hogy a 2013-as helyett egy későbbi világbajnokság rendezését ajánlotta fel, de a tárgyalások nem vezettek eredményre. Az ICF ezután a lehető leggyorsabb megoldást választotta és néhány nemzeti szövetséget pályázat benyújtására kért fel. Mi úgy gondoltuk, hogy akkor, amikor a 2011. évi világbajnokság megrendezéséről lemondó Vichy városa helyett Szeged vállalta el a házigazda szerepét, mi magyarok megtettük már a magunkét. Két éven belül egy második beugrás egyébként is eléggé furcsa eseménynek számított volna, de azért a segítségünket ezúttal is felajánlottuk a nemzetközi szövetségnek. Hozzá kell tennem, hogy jövőre, amikor egymást követik Magyarországon a nagy nemzetközi események, aligha számíthattunk volna jelentős állami és szegedi városi támogatásra, és a megfelelő mennyiségű és minőségű szálláshelyet is csak nagy nehezen tudtuk volna biztosítani. Hivatalos értesítést még nem kaptunk, de ma már biztosnak tűnik, hogy az ICF a színfalak mögött viharos sebességgel megegyezett a német szövetséggel, így jövőre Duisburgba készülhetnek a világ legjobb kajakozói és kenusai. ”

Az érintett nemzetközi és európai szövetségeknek nem kis fejfájást okozó visszalépések, illetve visszaléptetések sorozata tavaly az öttusasport berkeiben kezdődött el, amikor a 2011-es olimpiai kvalifikációs világbajnokság rendezési jogát kiérdemlő Kairó helyett hamarjában új helyszínt kellett keresni. A változtatás nyomós okával az Egyiptomban kialakult feszült és bizonytalanságot kiváltó belpolitikai helyzet szolgált, amely előbb a Világ Kupa viadal, majd a világbajnokság lemondására kényszerítette az ottani sportvezetőket. Sikeres sportdiplomáciai lépéseknek köszönhetően Moszkva vehette át a váltóbotot Kairótól, és minderre csupán egy nappal az után került sor, hogy az oroszok a műkorcsolya világbajnokságot is „megörökölték” a földrengés és szökőár sújtotta és ezért visszalépésre kényszerülő Japántól.

Idén, az olimpiai esztendőben az „év beugrója” címet vitathatatlanul Debrecen megyei jogú város érdemelte ki, amelynek mindössze 93 napja volt arra, hogy jól felkészüljön a májusi úszó Európa-bajnokság megrendezésére.

„Az Európai Úszó Szövetség (LEN) hivatalos indoklása szerint komoly és megoldhatatlan szakmai problémákkal találták szembe magukat Belgiumban, és be kellett látniuk, hogy a szervezésben lemaradt Antwerpen nem tudja behozni magát, ahogy a felkészültségének fokát sem tudja feljebb tornászni – emlékezett a történtekre Szabó Tünde, a Magyar Úszó Szövetség főtitkára. – Nagyon merész volt a rögtönzésünk, de nagyon sikeres is. Kellett ehhez egy sportszerető és bátor debreceni városvezetés és az ottani sportszervezők nagytapasztalatú és gyorsan reagáló csapata.”

Idén alakult ki az a furcsa helyzet is, hogy a sikerrel megrendezett januári férfi Európa-bajnokság után a decemberben következő női kontinensbajnokságnak is Szerbia adhat otthont. A duplázást a déli szomszéd ország annak köszönheti, hogy Hollandia, az eredetileg kijelölt házigazda júniusban „feltartotta a kezét” és az európai szövetség nem kis bosszúságára visszadobta a labdát az EHF-nek. Mindezt két nappal a kontinensbajnokság június 4-re meghirdetett sorsolási ceremóniája előtt tették…

„Úgy értesültünk, hogy az európai szövetség és a hollandok nem tudtak megegyezésre jutni a mérkőzések helyszíneivel kapcsolatban, és az is elhangzott, hogy a pályázatban szerepeltetett városok nem mutattak túl nagy lelkesedést a kontinensbajnokság iránt – mondta Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke. – A sportágunk népszerűségét mutatja viszont, hogy a lemondás utáni felhívásra 10 nemzeti szövetség is rendezési szándéknyilatkozattal válaszolt, tehát a szerepet nagyon sokan vállalták volna át. Végül az EHF jó döntést hozott, amikor a férfi Európa-bajnokságon már bizonyító szerbeknek szavazott – újra – bizalmat, mert jók a létesítményeik, meg van a szervező csapatuk és a tudásuk is. És az új helyszín – nem mellesleg - nekünk is jó, hiszen a szurkolóinknak decemberben csak a „szomszédba kell átugraniuk!”

És ha már szó esett a kézilabdázásról és a hollandok tekintélyét igen csak megtépázó „kiugrásról”, ide tartozik, hogy idén a magyar szövetség is vállalkozott egy beugrásra, amelyet a kajak-kenuhoz hasonlóan szintén egy brazil lemondás előzött meg. A Nemzetközi Kézilabda Szövetség (IHF) felkérésére a sportág hazai irányítói pályázatot nyújtottak be a 2013. évi férfi ifjúsági VB megrendezésére, amelynek jogát a londoni olimpia alatt bemutatott prezentációt követően augusztus 9-én ki is érdemeltek. Így a rendezésre Érd és Budaörs városa készülhet fel. A közös érdemet nem nagyon kisebbíti, hogy több potenciális rendezővel az IHF a hírek szerint nem is tárgyalt.

(Forrás: -Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)