Érmet ígérnek a magyar karatésok, amennyiben a sportág bekerül a 2020-as olimpiai programba.
A közelmúltban sporttörténelmi sikert ért el korosztályos válogatottunk a törökországi Európa-bajnokságon, ahonnan öt éremmel, köztük – Nógrádi Nicol és Bousseba Aicha révén – két arannyal tértek haza a fiatalok. Május 9. és 12. között pedig Budapesten lesz a felnőtt karate Eb, a sportág utolsó világversenye a NOB döntése előtt. A Magyar Karate Szakszövetség arra kéri a hazai sportvezetést, hogy támogassa a sportág olimpiai törekvéseit.
WKF és Párizs:
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert karate világ-szervezet, a WKF az elmúlt években óriási fejlődésen ment keresztül. A novemberi párizsi világbajnokság szinte minden rekordot megdöntött a sportág történelmében. Néhány számadat: a Bercy Sportcsarnokban teltház, 16 ezer néző figyelte a vb-t, amelyen 114 ország közel 1000 karatékája vett részt. A média részéről 17 tv-társaság és közel 300 újságíró tudósított.
A világbajnokság és a karate sikereiben fontos szerepet játszik a hátország: a világon összesen mintegy 100 millióan karatéznak. És mivel ennek 65 százaléka a fiatalok és gyermekek köréből kerül ki, a sportág jövője is biztosított.
Olimpia és esélyek
A NOB végrehajtó bizottsága múlt heti ülésén úgy foglalt állást, hogy a birkózás kerüljön ki a 2020-as nyári játékok programjából. A Magyar Karate Szakszövetség sportolói és vezetői együtt éreznek a döntés nyomán bizonytalan helyzetbe került birkózókkal, és sajnálnák, ha a sportág eltűnne az olimpiákról.
Mindazonáltal a karate már évtizedek óta ott kopogtat az ötkarikás játékok ajtaján, és az MKSZ bízik abban, hogy az idén végre sikerül bekerülni az olimpiai sportágak közé, ami a karate 2020-as bemutatkozását jelentené.
Egy előzetes válogatást követően hétre szűkítették le a bekerülésre esélyes sportágak számát - ez a szám módosult a birkózással nyolcra. Az érintett sportágak: a vusu, a sportmászás, a görkorcsolya, a fallabda, a karate a wakeboard, a közösen pályázó baseball és softball, valamint a birkózás. A NOB végrehajtó bizottsága május végén ezek közül választ ki egy sportágat és javasolja majd a közgyűlésnek, amely szeptember 7-én, Buenos Airesben szavaz.
Nyolc éve mindössze néhány szavazaton múlt, hogy nem emelték be a karatét az olimpiai programba. Négy esztendeje szintén a kiválasztottak között volt a sportág, akkor azonban a golf és rögbi mellett tették le voksukat a NOB-tagok. A WKF most is nagyszabású kampányt folytat (www.thekisontheway.com), a támogatottsághoz pedig adalék lehet az amerikai ESPN televízió honlapján indított szavazás (http://espn.go.com/sportsnation/poll/_/id/4931/wrestling-olympics#top), amelyen 180 ezer voks leadása után a karate több mint ötven százalékkal vezet.
Magyarország és esélyek
Az eredetileg kiválasztott hét sportág közül Magyarország számára a karate a legjobb döntés. Az elmúlt évtized világbajnokságain S. Kovács Ádám és Klima Zsuzsanna révén három-három ezüst- és bronzérmet szereztek a magyarok, S. Kovács pedig a 2009-es Világjátékokon a teljes magyar küldöttség egyetlen aranyérmét nyerte.
Karate utánpótlásunk fejlődése még látványosabb: az utóbbi évek világversenyeiről Magyarország rendre érmekkel tért haza. Kiemelendő Szegedi Döme világbajnoki címe, Tadissi Martial két, Metzger Szandra egy Európa-bajnoki aranya, a februári törökországi korosztályos Eb-n pedig minden idők legjobb szereplését produkálták a magyar fiatalok. Két arany- és három bronzéremmel hazánk az éremtáblázaton a negyedik lett.
Az újdonsült Európa-bajnokok, Nógrádi Nicol és Bousseba Aicha – akárcsak a többi tehetséges magyar fiatal – 2020-ra talán életük csúcsformájában lesznek…
A Magyar Karate Szakszövetség úgy látja, hogy sportolóink egy esetleges olimpiai részvétel esetén már a bemutatkozáskor képesek lehetnek érmet nyerni az országnak. Az MKSZ ezért kéri a magyar sportvezetést, hogy támogassa a sportág olimpiai törekvéseit, így a májusi, budapesti Eb-t is.
Eb és Budapest
2007-ben az MKSZ sikerrel pályázott a 2013-as Európa-bajnokság megrendezésére (Magyarország korábban nem rendezett felnőtt Eb-t). A május 9. és 12. között sorra kerülő verseny helyszíne a káposztásmegyeri Jégpalota lesz, ahová 45-50 ország versenyzőit várják a szervezők. A magyar szakvezetés két-három érem megszerzésében bízik.
Készül a budapesti Eb-re a magyar karate 40 éves történetének legeredményesebb versenyzője, S. Kovács Ádám is. A 2009-ben a nem olimpiai sportágak kategóriájában az Év Sportolójának választott karatés elmondása szerint egy hazai közönség előtt szerzett Eb-éremmel szeretné feltenni a koronát versenyzői pályafutására.
(Forrás: karate szövetség)