461056425 1005735834896320 3565333204077724648 n

A magyar triatlon 40 éves történetének legnagyobb sikere: az olimpikon Lehmann Csongor Európa-bajnok

2024. 09. 23.

Lehmann Csongor aranyérmes lett az olimpiai távú triatlon Európa-bajnokságon. András Csaba második helyen végzett a svédországi Halmstadban rendezett ITTF asztalitenisz-tornán. Középmezőnyben végeztek a magyar országúti kerékpárosok a svájci világbajnokság időfutam versenyszámában. Súlyos balesetet szenvedett Kempf Zoltán a svájci BMX freestyle Európa-bajnokságon, Újváry Zoltán Eb-ötödik.

460740765 1005735778229659 4083605197177555622 n
Facebook/triatlon.hu

Triatlon. Lehmann Csongor nagyszerű versenyzéssel, erejét remekül beosztva aranyérmet szerzett a triatlon Európa-bajnokságon, a franciaországi Vichyben. Az olimpiai versenytávon – melyen 1,5 kilométer úszás, 40 kilométer kerékpározás és 10 kilométer futás várt a versenyzőkre – négy magyar volt érdekelt a férfiak mezőnyében. Kiss Gergely hetedik, Dévay Zsombor 20., Dobi Gergő 26. lett. Az első szakaszt követően a kerékpározásra egy öt fős csoport ment el, de a következő hetesben ott volt Lehmann és Kiss is. Ez a csoport csakhamar felzárkózott, majd további két triatlonos – az egyik Dévay volt – csatlakozott hozzájuk. A futás elejénél némileg szétzilálódott az élcsoport, Lehmann diktálta a tempót és Kiss is ott volt az első nyolcasban. Aztán érkeztek a lemaradók, de Dévay nem tudott visszazárkózni. Az élen haladók fokozták a tempót, többen leszakadtak. Kiss sokáig bírta, de amikor már csak heten voltak, ő is lemaradt. Lehmann viszont nagyon is jól bírta a tempót, a végére a francia Yanis Seguinnel és a norvég Casper Stornesszal hárman maradtak, a hosszú hajrát nyitó magyar viszont két utolsó riválisát is leszakította.

„Ez a magyar triatlon 40 éves történetének legnagyobb sikere" – idézte a magyar szövetség közleménye Kindl Gábor elnököt. „Az elit kategóriában, olimpiai távon, világversenyen sosem állt még magyar versenyző a dobogó tetején. Egyedülálló teljesítményt nyújtott Csongor, egy nagyon erős mezőnyben kontrolláltan, kifogástalanul versenyzett, amihez neki, az edzőjének, Lehmann Tibornak és az egész szakmai stábnak gratulálok. Ez az eredmény is alátámasztja, hogy Csongort milyen balszerencse sújtotta az olimpián, hiszen Párizsban is ugyanilyen jó formában volt" – tette hozzá az elnök.

A női mezőnyben nem volt magyar induló. Mocsári Bence pedig megnyerte a franciaországi Vichyben rendezett paratriatlonos Európa-bajnokságot a PTS5-ös kategóriában.

54009899845 c4ce1eb8f3 b

Asztalitenisz. A sportág negyedik legrangosabb, úgynevezett Feeder-besorolású WTT-viadalán a svédországi Halmstadban a selejtezőből főtáblára került András Csaba, svéd, osztrák, majd sorozatban három kínai versenyző kiejtésével jutott el a fináléba, ahol újabb kínai várt rá. A 22 500 dollár összdíjazású torna döntőjét a 22 éves magyar remekül kezdte, az első játszmában előbb 7-2-re elhúzott, majd 10-7-nél három szettlabdája is volt, a végjáték azonban nem sikerült neki, egy-két könnyű labdát rontott, majd riválisa fordított és 12-10-re megnyerte a nyitószakaszt. A második szettben András sokáig jól tartotta magát, 7-7 után azonban ismét a kínai volt a pontosabb és végül 11-8-as részsikerrel közel került a győzelemhez. A magyar sportoló játéka a harmadik játszmára kissé szétesett, míg a kínai láthatóan már bátran, a korábbiaknál is gyorsabban játszott és végül 11-2-vel zárta le a finálét. Az egész tornán nagyszerűen teljesítő András Csaba a második helyért 90 ranglista-ponttal gazdagodott.

A sportág a szövetség születésének 100. évfordulóját ünnepelte. Az ünnepi eseményen az olimpiai család részéről Schmitt Pál tiszteletbeli elnök és Fábián László főtitkár köszöntötte az asztaliteniszezőket.

DEBRE20240508022
bringasport.hu

Kerékpár. Zürichben rendezték a világbajnokság időfutam versenyszámát. A férfiakra a mostanság megszokottnál hosszabb, 46,1 kilométeres, 413 méter szintemelkedést tartalmazó táv várt, a bringások a velodromból indultak neki az időfutamnak. A múlt hét derekán a limburgi Európa-bajnokságon 21. Pelikán János, valamint a kontinensviadalt sérülés miatt kihagyó Peák Barnabás képviselte a magyar színeket.

A 2016-ban és 2017-ben magyar bajnok Pelikán 59:01 perc alatt tekerte le a távot, ezzel célba érkezésekor a második helyen állt. Az aktuális magyar bajnok Peák – aki 2018-ban és 2020-ban is aranyérmes volt az időfutam-ob-n – 58:19-et tekert, neki ez végül a 33. helyre volt elég, míg Pelikán a 36. pozícióban zárt az 59 induló közül. Az időfutam-versenyt a párizsi olimpiai bajnoka, Remco Evenepoel nyerte, aki megvédte világbajnoki címét.

460943018 1059480039511222 813417328580197893 n
fcebook/bringasport.hu

Városi sportágak, BMX. Több helyen arccsonttörést szenvedett Kempf Zoltán, a magyar BMX freestyle egyik legnagyobb alakja a svájci EUC freestyle Európa-bajnokságon. Gyakorlata közben olyan balszerencsésen esett és ért talajt, hogy fejsérülése miatt azonnal kórházba, intenzív osztályra szállították. A Magyar Kerékpáros Szövetség (MKSZ) szombati sajtóközleménye szerint a Zozó becenevű bringás állapota stabil.

Város Viktória szakágvezető elmondta: beszélt, kommunikált vele, mindenre reagál, de a következő pár óra meghatározó lesz, ezért a legfontosabb, hogy Kempf pihenni tudjon, ezért kérik, hogy Zozót és családját egyelőre ne keressék sem a kerékpárosok sem a sajtó képviselői, további jelzésig minden kapcsolattartás a Magyar Kerékpáros Szövetségen keresztül történjen.

Kempf Zoltán indult a városi sportágak budapesti olimpiai selejtezőjén, a Ludovika Campuson is, ahol a 11. helyen zárt a BMX freestyle park versenyszám döntőjében, így nem szerzett párizsi ötkarikás kvótát.

20240622 028 OQS 04

Kempf Zozo a budapesti olimpiai kvalifikációs versenyen.

MOB-Média/Szalmás Péter

Az MKSZ hangsúlyozta, hogy az esésekből származó sérülések egyre gyakoribbak, ezért a Magyar Judo Szövetséggel közös, „Ne törd magad” nevű, esésoktató programját a tervek szerint ősztől kiterjesztik a többi sportágra is és alapítványt hoznak létre annak érdekében, hogy minden magyar sportoló megtanulhasson biztonságosabban talajt fogni.

Az Eb-n Krausz Kristóf és Újváry Zoltán is az Eb-n a döntőbe jutottak, a BringaSport Facebook-oldalának híre szerint Újváry Zoltán ötödik lett, ami az eddigi egyik legjobb magyar szereplés Eb-n. Krausz Kristóf a 11. helyen végzett.