A melbourne-i olimpia tizennegyedik napja: Kárpáti Rudolf olimpiai bajnok

A melbourne-i olimpia tizennegyedik napja: Kárpáti Rudolf olimpiai bajnok

2016. 12. 06.
Megosztás


Az olimpia tizennegyedik versenynapján úszásban, műugrásban, vívásban, birkózásban, tornában és vízilabdában szerepeltek sportolóink. Ezen a napon Kárpáti Rudolf arany-, Polyák Imre ezüst-, Tóth Gyula bronzérmet szerzett.

Úszásban a 4x100 méter gyorsváltó Littomeritzky Mária, Szőke Katalin, Temes Judit, Gyenge Valéria összeállításban nagy csalódást okozott. Győzelemre ugyan nem lehetett számítani, de a hetedik helynél előbbre várta a szakvezetést a váltót. Toronyugrásban két magyar is szerepelt a 12 fős fináléban. Gerlach József és Siák Ferenc is a vártnál sokkal jobban teljesített. Gerlach negyedik helyezése a külföldi szaksajtót is meglepte. Siák alig 0.29 századdal maradt le a pontszerző 6. helytől, 7. lett.

A melbourne-i kiállítási csarnokban befejeződtek a kötöttfogású birkózóversenyek. Az utolsó nap több meglepő eredmény is született. Három magyar, akár az arany reményében léphetett a szőnyegre. Légsúlyban az olimpiai bajnok Hódos Imre pontozásos vereséget szenvedett a későbbi bajnok szovjet Virupajevtől, s ezzel a negyedik helyen végzett. A pehelysúlyú Polyák Imre először 4:30 alatt tussolta török riválisát, majd a finn Mäkinentől pontozásos vereséget szenvedett. Így a dobogó második fokára állhatott fel.

„Az északi bírók a finn mellett voltak, ez még belefér. De hogy a három bíró között egy sem akadt, aki közel a reálisat hozza ki, az már sok. Én azt mondom, ha egál, akkor üsse kő, nyerjen a finn riválisom, ha egy ponttal nyerek, még azt is lenyeltem volna. De mindent lefújtak, amit csináltam, mondván szabálytalan volt, az már sok. Éreztem, hogy nem nyerhetek. Másodszor is ezüstérmes lettem az olimpián. Ennyi ember ellen nem lehet birkózni.” – kesergett a finálé után Polyák.

Tóth Gyula, aki szabadfogásban negyedik lett, most egy tussal és egy pontozásos vereséget is szenvedett, így kötöttfogásban eggyel előrébb lépett, és bronzérmet szerzett a könnyűsúlyban.

Tornában Héder János és Takács Attila teljesítménye a 63 induló között az összetettben a 44., illetve 24. helyre volt elegendő. A legjobb teljesítményt Takács érte el, aki lóugrásban a 11. lett.

Vízilabdában féltettük a csapatot a szovjetek elleni találkozótól. A mérkőzés végig rendkívül kemény, izgalmas játékot hozott. Sok volt a szabálytalanság, volt olyan időszaka a mérkőzésnek, hogy a játékosok többsége a parton volt. A túlfeszített hangulatú találkozón végül Gyarmati, Bolváry, Zádor és Kárpáti találatával 4:0-ra nyert a magyar együttes. A heves küzdelem közepette a szovjet Prokopov véletlen mozdulattal eltalálta Zádor szemét, ami felrepedt. Dőlt a vér a magyar játékos arcából.


A közönség természetesen tüntetőlegesen lépett fel. A felháborodás a nézőtéren hatalmas volt, mondván a szovjet játékos megverte a magyar sportolót. A média pedig egy politikai hírt kreált az esetből. Zádor véres arcáról készült fotók bejárták az egész világsajtót. A találkozót pedig nem tudták folytatni. Tulajdonképpen a mai napig nem ért véget a magyar-szovjet összecsapás.

A nap magyar aranyérmét Kárpáti Rudolf szerezte, aki a kard egyéni fináléjában 6 ellenfelét legyőzve, csupán egy mérkőzését elvesztve szerezte meg az olimpiai bajnoki címet. A másik két döntős Gerevich Aladár és Kovács Pál mérsékeltebb teljesítményt nyújtott, előbbi az 5., utóbbi a 7. helyet szerezte meg.

Kárpáti nagyszerű vívást mutatott be, és a kardvívás minden szépségét megcsillogtatta. Méltó utóda a régi nagy elődöknek. Kárpáti mindkét riválisát legyőzte, s így Gerevich és Kovács az első két forduló után 2-2 vereséggel állt. Ez is magyarázhatja, hogy utána kissé enerváltabban vívtak, hiszen korábban már mindketten álltak fent olimpiai dobogó legmagasabb fokán egyéni kardvívásban.

A magyar csapat éremmérlege egészen kiválóan alakult, a nap befejeztével 7 arany-, 9 ezüst-, 7 bronzérmet szereztek sportolóink.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.
Az első nap beszámolóját itt olvashatják.
A második nap beszámolóját itt olvashatják.
A harmadik nap beszámolóját itt olvashatják.
A negyedik nap beszámolóját itt olvashatják.
Az ötödik nap beszámolóját itt olvashatják.
A hatodik nap beszámolóját itt olvashatják.
A hetedik nap beszámolóját itt olvashatják.
A nyolcadik nap beszámolóját itt olvashatják.
A kilencedik nap beszámolóját itt olvashatják.
A tízedik nap beszámolóját itt olvashatják.
A tízenegyedik nap beszámolóját itt olvashatják.
A tizenkettedik nap beszámolóját itt olvashatják.
A tizenharmadik nap beszámolóját itt olvashatják.

(MOB, fotók: MTI Archívum)