Atlétikai vb - Nõi 4x100 méteres váltófutás

A női 4x100 m-es váltó országos csúccsal búcsúzott a vb-től

2023. 08. 26.

A pénteki versenynapon 3 egyéni és két váltószámban álltak rajthoz sportolóink.

A legjobban a női 4x100 m-es váltó szerepelt. Az idén 43.49 mp-re javította a magyar rekordot a csapat, amelyben a gátas Kerekes Gréta volt az első ember, őt Csóti Jusztina váltotta, majd a 100-on elődöntős Takács Boglárka, végül az U20-as Eb-bronzérmes Kocsis Luca Anna következett. A négy versenyző láthatóan jókedvűen érkezett a stadionba az edzőpályáról, az elektromos kisutóban mosolyogva énekeltek. A két futamból az első három helyezettek mellett a további két leggyorsabb négyes került a fináléba. A magyar váltó a második futamban az egyes pályáról indult. Kerekes Gréta reagált a mezőnyből a leggyorsabban, de visszalőtték a rajtot, és a lengyeleket figyelmeztették. Kerekes másodszorra is jól rajtolt, Csóti is remekül pörgette a ritmust, Takács pedig elment a kettes pályán futót brazil ellenfele mellett, Kocsis pedig megőrizte a dél-amerikaiakkal szembeni előnyt. A nigériaiak nem értek célba, így a magyar négyes a 43.38-as országos csúccsal futamában hetedik lett. Ez az idő a végelszámolásnal a 14. helyre volt elegendő.

Atlétikai vb - Férfi gerelyhajítás
MTI/Derencsényi István

A gerelyhajító Herczeg György az idei év nyolcadik legjobb eredményével érkezett a vb-re, miután júliusban egy ausztriai verseny 84,98 méterrel új országos csúcsot hajított. A fináléba jutás ugyanakkor nem volt elvárás vele szemben, elsősorban a tapasztalatszerzés lehetett a cél. Az olimpiai bajnok Németh Miklós tanítványa, aki három hete U20-as Európa-bajnokságot nyert, a B csoportban nem sokkal dél előtt kezdte meg versenyét. A kvalifikációs szintet 83 méterben határozták meg, de az A csoport végeredménye alapján előzetesen azzal lehetett számolni, hogy 80 méter körüli dobással már be lehet jutni a fináléban. A fiatal dobó 72,31 méterrel kezdett, majd a másodikra 76,18-ra javított. Az utolsó kísérleténél a közönség óriási biztatásban részesítette, de dobása nem sikerült, le sem mérette, s végül a 23. helyen zárt.

Atlétikai vb - Nõi magasugrás
MTI, MTI/Derencsényi István

A 25 éves Fekete Fédra a világranglista 60. helyezettjeként várhatta a női magasugrás selejtezőjét, amelynek 35 fős mezőnyében övé volt a leggyengébb egyéni eredmény. Fekete 1,87 méteres legjobbját idén és teremben ért el, miközben a döntőbe jutáshoz szükséges szintet 1,94 méterben határozták meg, avagy a legjobb 12 folytathatta a fináléban. A Budapesti Honvéd atlétája már 1,75 méteren elkezdte a versenyt, ezt elsőre teljesítette, az 1,80-on pedig másodikra jutott túl. Az 1,85 méter viszont már nem sikerült, így a 33. helyen búcsúzott a vb-től.

Atlétikai vb - Férfi 4x100 méteres váltófutás

A férfi 4x100m-es váltó az előfutamban a hatodik lett, így nem jutott be a döntőbe. A magyar csapat az első futamban kapott helyet, továbbjutást az első három hely mellett a további két legjobb idő ért. A négyes első embere Illovszky Dominik volt, aki a hatos pályán a japán és a jamaicai futó között rajtolt, de ebben a futamban indultak a két 100-as világbajnokkal, Christian Coleman-nal és Fred Kerley-vel felálló amerikaiak is. Illovszky Boros Bencének adta át a váltóbotot, majd Szabó Dániel következett, Pap Márk pedig 39.55 mp-es eredménnyel ért célba, ami a váltó idei legjobbja. Ezzel a magyar kvartett hatodik lett, mivel a németek és a hollandok is rontottak. A futamot az amerikaiak nyerték 37.67 mp-cel, a világ idei legjobbjával. Összesítésben a 13. helyet szerezte meg a hazai váltó.

Atlétikai vb - Nõi 800 méteres síkfutás
MTI, MTI/Czeglédi Zsolt

Kéri Bianka az elődöntőben búcsúzott 800 méteren. A 29 éves magyar versenyző a pénteki elődöntőben a második futamban kapott helyet, futamonként az első két helyezett, illetve a további két legjobb idő tulajdonosa folytathatta a fináléban. Az SVSE középtávfutója az első körben a mezőny végén helyezkedett és arra figyelt, hogy ne szakadjon le. Majd 600 méternél megindult előre, az utolsó kanyarban egészen a harmadik helyre futott fel. A hajrát azonban nem bírta jól, sorra elmentek mellette a többiek, végül 2:01.68 perccel nyolcadik lett. A három elődöntő futam időeredményei alapján a 23. helyen végzett.

Atlétikai vb - Férfi 200 méteres síkfutás

Jamaica a nők 200m-es síkfutó számban Shericka Jackson révén begyűjtötte a harmadik aranyérmét. A férfiak hasonló versenytávján az amerikai Noah Lyles a 100m után a 200 méteren sem talált legyőzőre. A venezuelai Yulimar Rojas a hatodik ugrásával nyerte meg pályafutása 4. világbajnoki aranyát. A japán Haruka Kitaguchi is az utolsó kísérletével ragadta el a győzelmet az addig vezető columbiai Ruiz Hortadotól.

Alább a szombati program és a magyar indulók (zárójelben sorrendben a legjobb és az idei legjobb eredményük, illetve a világranglistán elfoglalt helyezésük).

Délelőtt

07:00 női maraton, Kovács-Garami Katalin (2:40:01, 2:40:16, 569), Szabó Nóra (2:28:25, 2:28:25, 215)
10:05 férfi 110m gátfutás, tízpróba
10:25 női súlylökés kvalifikáció, Márton Anita (19.87, 18.40, 19)
11:00 férfi diszkoszvetés, tízpróba A csoport
11:55 férfi diszkoszvetés, tízpróba B csoport
12:40 férfi rúdugrás, tízpróba A csoport
13:30 férfi rúdugrás, tízpróba B csoport