Tavaly decemberben a sportújságírók Csipes Tamarát választották meg az év női sportolójának, édesapját és mesterét, a szöuli olimpiai bajnok Csipes Ferencet pedig 2011 legsikeresebb edzőjének.
Ez a befutó, vagy ha úgy tetszik, a családi duplázás, idén aligha ismétlődhet, mert a tehetséges kajakozó nő, aki tavaly az olimpiai kvalifikációs világbajnokságon két nem „ötkarikás” versenyszámban aranyérmet nyert, nem került be a londoni csapatba. Az edző-édesapa fejére ugyanakkor 2012-ben is „korona” kerülhet, ugyanis Csipes Ferenc versenyzői közül Kozák Danuta és Kovács Katalin két-két, Szabó Gabriella pedig egy számban már biztos londoni szereplőnek számít!
„Ez lesz edzőként az első olimpiám és ha a terveim úgy valósulnak meg, ahogy a válogatókon, akkor London után is olyan kiváló lesz a hangulatom, mint ma, amikor lezárult a versenyfutás a csapatba kerülésért – hangoztatta a sikeres edző, aki hetekkel ezelőtt már egészen pontosan jósolt a négy női kajakos versenyszám hazai versengésének várható kimenetelével kapcsolatban.
– Nem volt túl nehéz kikövetkeztetni azt, hogy a négy élversenyzőm közül ki az a három, aki – ha semmi rossz nem jön közbe – szinte biztosra mehet, ahogy azt is jó előre be kellett látnom, hogy hiába papolok, Tamara lányom el fog bukni, mert nem veszi kellőképpen komolyan az olimpiai kihívást. Kozák Danuta olyan remek formába került, hogy kis túlzással „törvényszerűen” igazolta az esélyeit az 500 csatákban, amely a négyesben is helyhez juttatta. Arra is számítani lehetett, hogy a sérüléséből szinte már teljesen felépülve Kovács Katalin tervei is valóra válhatnak. Ma sem titkolom, hogy én egy honvédes kettősről álmodoztam, de a kétszeres címvédő Kovács – Douchev(Dusev) páros egyik tagja sem ment bele az én forgatókönyvem megvalósításába. Most már én is úgy érzem, hogy ennek így kellett lennie, mert Tamara lányom az önfegyelem alapvető követelményeinek sem tudott megfelelni. Ahelyett, hogy öt kilót leadott volna, körülbelül hármat felszedett és ilyen túlsúllyal nem lehet csatát nyerni. Neki is tudnia kell, hogy csak magát hibáztathatja, és ezek után csupán remélni tudom, hogy ebből a keserves történetből most már tényleg levonja a kellő tanulságot.”
Egy hét múlva az Európa-bajnokságon elővizsgázik a magyar olimpiai csapat, mindenki abban a számban rajtol, ahol a londoni ötkarikás versenyeken is bizonyításra készül. Tamara a nem olimpiai számokban éppenséggel még rajthoz állhatott volna, de ahogy Csipes Ferenc mondja, ebből most nem kért, nyilván a pocsékká vált hangulata miatt…
„ Mi tagadás, még jobb lenne a hangulatom, ha Danuta, Kati és a négyesben indulási jogot kiérdemlő Szabó Gabriella mellett Tamarával kiegészülve mind a négy versenyzőm a nemzeti színeket képviselhette volna, de én két hónappal ezelőtt ezt a forgatókönyvet gondolkodás nélkül aláírtam volna . Nem akarok túl messze menni és felelőtlenül tippelni, de szerintem mind a négy magyar női kajakos egység nyerésre esélyes. Furcsa, de a rizikó faktor az 500 egyesben a legmagasabb. Elég, ha csak a tavalyi szegedi világbajnoki döntőre emlékeztetek, amikor egy furcsa, vagy inkább extrém hátszél olyan hátrányos helyzetbe hozta Danutát, hogy az első 300 méter után üldözőversenyt kellett vívnia. Idén egy nagyon látványosan feljövő ausztrálra kell figyelnie, ugyanakkor a tavalyi legyőzője nem indul Londonban. Natasa a 200-on, az új olimpiai számban szuperfavorit, tehát az új-zélandi világbajnoki címvédőnél is jobbnak látszik. Nem is tudom, hogy a négyesünknek, amely végül is Szabó, Kozák, Kovács és Fazekas összeállításban veszi fel a küzdelmet, lehet-e igazán nagy riválisa, és hasonló a meglátásom a kettesek versenyével kapcsolatban is, ahol Katinak és Natasának a papírforma szerint csak a német duóra kell nagyon figyelnie” – hangsúlyozta Csipes Ferenc a T-Mobile Sporthír Szolgálatnak nyilatkozva.
A kajakos olimpikonok az Európa-bajnokság után előbb Budapesten, aztán Ráckevén, végül pedig Szolnokon fejezik be a londoni előkészületeiket.
(Forrás: T-Mobile Sporthír Szolgálat, Szalay Péter)