Értékes kvalifikációs pontok gyűjthetők az Európa Játékokra a budapesti asztalitenisz-vb főpróbáján

2019. 01. 08.
Megosztás


Négy kontinens 51 országának 390 versenyzőjét várják a jövő héten a BOK-csarnokba, a budapesti asztalitenisz World Tour-viadalra, amely a Hungexpón április 21-28-án sorra kerülő egyéni világbajnokság főpróbájának is tekinthető. A versenyen értékes ranglistapontokat lehet gyűjteni az idei minszki, 2. Európa Játékokra.

A jövő kedden kezdődő és vasárnapig tartó esemény keddi sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a kínaiakkal az élen, várhatóan bombaerős mezőny látogat a magyar fővárosba. Itt lesz többek között mindkét világelső: Fan Csen-tung és Ting Ning is. A házigazdákat 21 magyar játékos képviseli majd.

Nátrán Roland, a Magyar Asztalitenisz Szövetség (MOATSZ) elnöke elmondta, hogy a 2019. évi verseny már 7. alkalommal kerül megrendezésre hazánkban. Lajtai Kristóf versenyigazgató ismertette, hogy 214 férfi és 176 női asztaliteniszező szerepel majd Budapesten, s a selejtező a korábbiakkal ellentétben most már kieséses rendszerű lesz. A hazai színeket 11 férfi és 10 női játékos képviseli, és minden számban lesz főtáblás; egyesben Majoros Bence, illetve Póta Georgina és Madarász Dóra, párosban pedig az Ecseki Nándor, Szudi Ádám, a Póta, Matilda Ekholm és a Szudi, Pergel Szandra kettős. A döntőket pénteken, szombaton és vasárnap rendezik.

A viadal jelentőségét növeli, hogy az elmúlt évekkel ellentétben idén az U21-es verseny helyett a vegyespárosok küzdelmét rendezik meg, hiszen az olimpiára is felvették ezt a versenyszámot. A minél jobb hazai szereplés segítheti, hogy több ranglistaponttal gazdagodhatnak versenyzőink, ami azt eredményezheti, hogy többen indulhatnak majd a minszki Európa Játékokon. Onnan pedig már közvetlen kvótákat lehet szerezni a 2020. évi tokiói olimpiára.

A szövetségi kapitányok, a nőket irányító Bátorfi Zoltán és a férfiak vezetője, Aranyosi Péter a megjelent két játékossal, Madarász Dórával és Ecseki Nándorral összhangban azt mondta, sok függ a sorsolástól, de mindketten reménykednek a minél jobb szereplésben, akár az éremszerzésben.

A tavalyi tornához hasonlóan az első két napon ezúttal is 20 asztalon zajlik a kvalifikáció, majd csütörtöktől, az egyenes kieséses szakasztól négy, illetve szombattól egy asztalon folytatódik a küzdelem.


A sajtótájékoztatón az áprilisi budapesti világbajnokságról is elhangoztak információk. A szövetség elnöke úgy fogalmazott: ez lesz Magyarország történetének legnagyobb asztalitenisz-eseménye. Kiemelte, hogy a nemzetközi sportági szövetség mellett szorosan együttműködnek a többi idei, hazai rendezésű vb - öttusa, vívó és kajak-kenu - szervezőivel, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumával, a kormánnyal és a Magyar Olimpiai Bizottsággal is. Utóbbival nagyon szoros és jó a szakmai munka.

A rajtig még 3 hónap és 12 nap van hátra, jelenleg száz fő dolgozik a szervezésen, a vb-n magán pedig 150-200 fős lesz a rendezői és 350 tagú az önkéntescsapat.

Felegyi Gábor, a MOATSZ főtitkára elárulta: a nemzetközi jegyértékesítés hétfőn indult, s e rövid idő alatt már 1500 jegy gazdára talált, a bérletek 80 százaléka (!) pedig szintén elfogyott.

Bemutatták a világbajnokság kabaláját, egy vörös rókát, amelynek egyelőre még nincs neve, a szurkolók a Facebookon választhatnak a három lehetőség - Ropi, Pongi és HUba - közül.

(MOB, MTI, fotók: MOB/Szalmás Péter)