Jégkorong-vb: Oroszország arannyal vigasztalódott

2014. 05. 26.

A 2014-es jégkorong-világbajnokság döntőjében Oroszország 5–2-re legyőzte Finnországot, így 2012 után újra megszerezte az aranyérmet. Az oroszok vb sikere egy kis gyógyír az idei olimpiai szereplésre, ahol a nyolc között a finnektől szenvedtek 3-1-es vereséget.

Nem sok hiányzott ahhoz, hogy bunyóval induljon a döntő, Jevgenyij Malkin az első cseréjében jól fejbe vágta Erik Haulát (aki kapott is egy védőmaszkot), ez pedig nagyon nem tetszett a finneknek. Az első percekben sok volt a kiállítás, ebből pedig egyet ki is használtak az oroszok, Szergej Sirokov lövése a visszajátszások alapján megpattant, ezért nem tudott Pekka Rinne hárítani (1–0). Sokáig az történt, amit a fehér mezesek akartak, de a harmad végét nagyon megnyomták az északiak, akik előbb eltalálták a kapuvasat, majd három másodperccel a dudaszó előtt Iiro Pakarinen lövése átcsúszott Szergej Bobrovszkij lába között a jobb alsó sarokba. 1–1

A második harmadban hét perc kellett a finneknek a fordításhoz, Olli Palola tudott emberelőnyből eredményes lenni (1–2). Nem kellett azonban sokat várni az oroszok válaszára, Vagyim Sipacsjov középre tett korongja után Ovecskinről feledkezett meg mindenki, aki ezt köszönte szépen, és fonákkal gólt szerzett (2–2). A harmad végén az északiak összeszedtek két büntetést is, így az oroszok 5 a 3 ellen támadhattak, és Malkin nem is kegyelmezett, kegyetlenül kilőtte a jobb felső sarkot. Erkka Westerlund együttesének egyetlen másodperc hiányzott ahhoz, hogy megússzák a kettős emberhátrányt... 3–2

A záró játékrész elején Zaripov is bevette emberelőnyből a finnek kapuját (4–2), de az északiak nem adták fel a meccset, támadtak becsületesen, ám csak a vasat sikerült eltalálniuk. A kegyelemdöfést öt perccel a vége előtt Viktor Tyihonov adta meg az ellenfélnek, szintén emberelőnyből (5–2).

A végén mindenki csak a végső dudaszót várta már, Oroszország veretlenül lett vb-győztes, a finnek pedig az ezüstérem mellett begyűjtötték az MVP-címet is, Pekka Rinnát választották meg ugyanis a torna legértékesebb játékosának.

Az oroszok összességben az ötödik vb-diadalukat aratták. Oleg Znarok együttese veretlenül zárta a tornát.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG (MINSZK)

DÖNTŐ
Oroszország–Finnország 5–2 (1–1, 2–1, 2–0)
G: 10:45 Sirokov (Zaripov, emberelőnyből – 1–0), 19:57 Pakarinen (Lehterä – 1–1), 26:51 Palola (Jormakka, Lehterä, emberelőnyből – 1–2), 27:34 Ovecskin (Sipacsjov – 2–2), 35:36 Malkin (Zaripov, emberelőnyből – 3–2), 44:24 Zaripov (Sirokov, emberelőnyből – 4–2), 55:53 Tyihonov (Kutuzov, Kuljomin, emberelőnyből – 5–2)
3. helyért: Svédország-Csehország 3-0