Csehország–Szlovákia és Oroszország–Finnország elődöntőt rendeznek a jégkorong-világbajnokságon. Helsinkiben bejött a papírforma: a finnek nehezen, az oroszok simán búcsúztatták az Egyesült Államokat, illetve Norvégiát. Stockholmban viszont elmaradt a várt Svédország–Kanada elődöntő, előbbit a csehek, utóbbit a szlovákok győzték le minimális különbséggel.
Szlovákia–Kanada
Az első harmadban a szlovákok meglepték a kanadaiakat, az első tíz percben a fehér mezesek több helyzetet is kidolgoztak, Tomás Kopecky révén vezetést is szereztek, majd Miroslav Satan növelte az előnyt a láthatóan megdöbbent kanadaiakkal szemben.
A harmad végére a szlovák lendület kezdett alábbhagyni, Kanada a harmad végére lövésarány tekintetében is felzárkózott, de a periódust e tekintetben 10:6-ra megnyerték az első 20 percet. Evander Kane révén mégis talált egy gólt Kanada, amely a második játékrészre megújult, s fordítani tudott.
A 17:7-es kapura lövési arány hűen tükrözi a második 20 perc játékát, s a mezőnyfölény nem volt meddő: Jeff Skinner emberelőnyös találatával a 27. percben egyenlített, Alex Burrows 38. percben lőtt góljával pedig megszerezte a vezetést.
A záró játékrészben a szlovákok meg tudtak újulni, Milan Bartovic egyéni akció végén egyenlített, majd Ryan Getzlaf Juraj Mikussal szemben elkövetett durva szabálytalanságát követően két és fél perccel a vége előtt öt perc plusz véglegest kapott.
Az előnyt Michal Handzus távoli bombájával kihasználta Szlovákia, és 4–3-as vezetést szerzett. Kanada emberhátrányban maradt, így hiába vitte le Cam Ward kapust, az egyenlítésre nemigen nyílt lehetősége, és az elmúlt két évhez hasonlóan búcsúzott a legjobb nyolc között.
Oroszország–Norvégia
A találkozón a papírformának megfelelően a csoportmérkőzések során is nyerő (4–2) oroszok domináltak, és a nyolcadik percben meg is szerezték Alekszandr Ovecskin találatával. A norvégok Per-Age Skröder révén négy perccel később egyenlítettek, de a szünetre így is a szbornaja vonult előnnyel – Alekszandr Popov góljának köszönhetően (2–1).
Még az első harmad végén ugyanakkor megfogyatkoztak az oroszok (Jevgenyij Birjukov kétperces kiállítása miatt), amelyet a norvégok a folytatás első percében ki is használtak (Patrick Thoresen volt eredményes), és bár a játékrész során ezt követően háromszor is emberelőnybe próbálkozhattak a Ovecskinék, 16 kapura lövésük mindegyike kimaradt, így az ebben a húsz percben mindössze négyszer kísérletező norvégok a záró felvonásra 2–2-es, kifejezetten kedvező állás mellett készülődhettek.
Az utolsó harmadban azonban már nem kegyelmeztek az oroszok, a kapura lövési párbaj 40–19-re megnyerő együttes Alekszej Jemelin révén harmadszor is előnybe került, ezután azonban már nem az újabb egyenlítés következett, hanem még két orosz találat, Nyikolaj Zserdjev gólja után Ilja Nyikulin emberelőnyből állította be az 5–2-es végeredményt.
Finnország–Egyesült Államok
Kanada után az Egyesült Államok is búcsúzott a jégkorong-világbajnokság negyeddöntőjében, miután utóbbi a társrendező, címvédő Finnországtól kapott ki hihetetlen körülmények között 3–2-re. A finnek győztes gól 9 mp-vel a harmadik harmad vége előtt született meg. A finnek majd Oroszországgal játszanak az elődöntőben.
Az első harmad eleje és vége kiegyenlített játékot hozott, de közben a fizikai erőfölényüket érvényre juttató, azt kellő ötlettel is megtöltő amerikaiak olyan mezőnyfölényre tettek szert és a kapura olyan veszélyesen játszottak, hogy a finnek csak a kiváló formában védő Petri Vehanennek köszönhették, hogy maradt a gól nélküli állás.
Elszántabb, így veszélyesebb finnek érkeztek ki a második felvonásra, fegyelmezett védekezésükből pillanatok előtt alakított ki veszélyes kontrákat és kapura lövéseket, az amerikaiak hálóőrének, Jimmy Howardnak is keményen kapaszkodnia kellett. A 34. percben aztán egy kivédekezett emberhátrány után már ő is tehetetlen volt, pedig csatártársai vezettek két olyan akciót, ami kisebb földharccal ért véget a finn kapu előtt. Mégis utóbbiak kerültek előnybe: a jobb szélen meglóduló Jesse Joensuu erős és pontos, félmagas lövése akadt be a kapu hosszú, jobb oldalába. Nem sokáig, konkrétan 21 mp-ig tudták megtartani a vezetést a társrendezők: egy elcsent korongból vezettek akciót az amerikaiak, a kapu előtt belőtt korongot a tömeg mögött jól és üresen helyezkedő Kyle Palmieri tolta be.
Élvezetes és lendületes volt a harmad befejezése, bármelyik csapat újabb gólt érhetett volna el, de ez egyiknek sem sikerült. Nem úgy, mint a harmadik felvonás elején... Justin Faulk a kék vonalról, a palánk mellől süvített rá egy korongot, Vehanenről lejött a korong, vesztére Bobby Ryan elé, aki nem sokat vacakolt, hanem azonnal betette a hosszúba. Az Egyesült Államok fordított, de még 18:21 perc maradt a finneknek legalább az egyenlítésre. Ami érdekes körülmények között született meg. Sokat dolgoztak a finnek az egalizálásért, de hiába érdemelték meg, véleményesen jutottak hozzá. Az 54. percben Jussi Jokinen centerezett, ahol az érkező Mikko Koivi korijáról pattant a kapuba a korong. A vezető bíró némi videózás után érvényesnek ítélte a gólt: a finnek nem volt rúgó mozdulata, de mégiscsak úgy tette a lábát, hogy bebelsőzze a korongot. A záró felvonást nagyon megnyomó finnek nem akartak túlórázni, próbálták eldönteni hatvan perc alatt a találkozót, és ez a hajrában össze is jött. Petri Kontiola a palánk mögül kotort vissza egy korongot, az amerikai védők rosszul helyezkedtek és váltottak, így Joenssu másodszor volt eredményes, ezúttal közelről.
Svédország–Csehország
Miután az ellenállást nem tűrően kezdő svédek Loui Eriksson góljával a nyolcadik perc elején vezetést szereztek, úgy tűnt, hogy semmi nem állítja meg őket. Legkevésbé a csehek. Erre fel utóbbiak a 31. percben 3–1-re vezettek... Nem volt a helyzet magaslatán a svéd védelem – különösen Jonathan Ericsson hibázott sokat, amiért góllal is bűnhődtek –, talán a társrendezők is elhitték, 1–0 után simán behúzzák az elődöntőt. A csehek másként gondolták.
Előbb jól megjáratott korong végén Petr Nedved egyenlített a 12. percben – a keményen középre lőtt korongot finoman tolta be közelről –, majd egy balról középre lőtt korong perdült be a svéd kapuba. Közben a csehek még ziccert is hibáztak. Martin Erat emberelőnyből szerzett góljáig – David Krejci a mezőnynek háttal, a lába között passzolt vissza a kapu elé, a röviden helyezkedő társnak már csak rutinmunka volt a hálóba továbbítani – csak kereste önmagát a fonalat már régen elveszítő svéd együttes. A második játékrész végére azonban sikerült mezőnyfölényre szert tennie Svédországnak, Henrik Zetterberg pedig begyűrte a szépítő találatot. Lélektanilag jó pillanatban, a szünet előtt.
Minden bizonnyal ez is közrejátszott abban, hogy a harmadik harmad elején a svédek nagy offenzívába kezdtek, mindössze 45 mp-re volt szükségük az egyenlítéshez: Jonathan Ericsson valamicskét kárpótolva önmagát, társait, szakvezetőit és a drukkereket távolról volt eredményes. Élvezetes volt a folytatás, a svédek erőre kapva el nem tudták képzelni, hogy ne győzzenek. De a vezetést csak nem tudták átvenni, a percek meg folyamatosan fogytak. A végén aztán jött a slusszpoén: Milan Michalek két védő között (!) szerzett korongot az ellenfél alapvonalánál a palánk mellett, a svéd kapu felé húzott, majd éles szögből kilőtte a rövid felsőt. Parádés egyéni megmozdulása győzelmet, és elődöntőt ért a csoportkörben nem túl meggyőző cseheknek egy bivalyerős vb-kerettel bíró házigazdák ellen.
JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
NEGYEDDÖNTŐK
Finnország–Egyesült Államok 3–2 (0–0, 1–1, 2–1), Helsinki
G: Joensuu 2, Koivu, ill. Howard, Ryan
Oroszország–Norvégia 5–2 (2–1, 0–1, 3–0), Stockholm
G: Ovecskin, Popov, Jemelin, Zsergyev, Nyikulin, ill. Skröder, Thoresen
Szlovákia–Kanada 4–3 (2–1, 0–2, 2–0), Helsinki
G: Kopecky, Satan, Bartovic, Handzus, ill. E. Kane, Skinner, Burrows
Svédország–Csehország 3–4 (1–2, 1–1, 1–1), Stockholm
G: L. Eriksson, Zetterberg, J. Ericsson, ill. Nedved, Novotny, Erat, Michalek
(Forrás: NSO)