Szerdán befejeződött a nők A selejtező csoportjának küzdelmei az olimpiai jégkorong tornán. Ugyanakkor a férfiaknál a C csoport küzdelmeivel kezdődött meg a férfi jégkorongtorna.
Curlingben újabb fordulókat rendeztek. A férfiaknál Kína és Norvégia, a nőknél Kanada és Svájc még veretlen.
Hosszabbításban nyertek a finn női hokisok
Hétgólos mérkőzésen hosszabbításban győzött Finnország Svájc ellen a szocsi téli olimpia női hokitornáján, a selejtezőkör A-csoportjában.
Nem volt már különösebb tétje a Svájc–Finnország mérkőzésnek. Mindkét csapat pont nélkül állt, matematikailag már nem tudták elérni az automatikusan elődöntőt érő első két hely valamelyikét. Ugyanakkor a sajátságos lebonyolítás miatt még mindkettőnek van esélye a négy közé kerülésre, mivel csoportkör befejezése után az A jelű négyes utolsó két helyezettje keresztbe játszik a B jelű kvartett első kettőjével.
A mérkőzés nem ért véget háromszor 20 perc után, mivel mindkét együttes három-három gólt ütött. A ráadás harmadik percében érkezett Jenni Hiirikoski, és góljával eldöntötte az összecsapást.
Az elődöntőbe jutásért vívott mérkőzések végleges párosítása a B-csoport csütörtöki játéknapja után derül ki. Az is eldőlt már, hogy onnan Svédország és Oroszország jut tovább az első két helyen. A konkrét sorrendről a két csapat egymás elleni találkozója dönt.
Kanada izgalmas hokirangadót nyert
A női jégkorongtorna legjobban várt párharca a Kanada–Egyesült Államok ütközet volt. Az már a második forduló után eldőlt, hogy ez a két csapat végez az élen az A-csoportban és jut egyből az elődöntőbe. Mostani meccsük a csoportelsőségről döntött.
Az első harmadban érződött, hogy ez a két csapat kiemelkedik a mezőnyből. Jóval nagyobb tempóban korcsolyáztak a játékosok, és technikailag is magasabb színvonalat képviseltek, mint a többi együttes. Ezzel együtt az első harmadban nem esett egyetlen gólt sem. Az Egyesült Államok 11-szer, míg a címvédő Kanada 8-szor lőtt kapura.
Az első gólra egészen a második harmad végéig kellett várni. Hilary Knight két és fél perccel a játékrész vége előtt remekül tette bele ütőjét egy távoli lövésbe, így a korong védhetetlenül vágódott a magyar származású Shannon Szabados helyett kezdő Charline Labonte kapujába. Knight mindkét korábbi meccsén betalált, így sorozatban harmadszor volt eredményes. Kétszer húsz perc után az Egyesült Államok egy góllal vezetett.
A harmadik harmad elején egyenlített a címvédő Meghan Agosta révén, majd másfél perccel később már a kanadaiaknál volt az előny: Hayley Wickenheiser találatának szabályosságát vitatták az amerikaiak, de a bírók rövid videózás után megadták a gólt.
Öt perccel a mérkőzés vége előtt Agosta egyedül vezette a korongot a kapura, majd a kapus lábai között a hálóba bombázott. Eldőlni látszott a csata, de 65 másodperccel a vége előtt Anne Schleper lövését bevédte a kanadai kapus, így 3–2-re módosult az állás.
Az utolsó fél percre emberelőnybe kerültek az amerikaiak, de nem sikerült az egyenlítés, így Kanada 3–2-re győzött.
TÉLI OLIMPIA, SZOCSI
Női jégkorongtorna.
Selejtezőkör, A-csoport
Svájc–Finnország 3–4 – h. u. (0–2, 2–1, 1–0, 0–1)
Gólütő: Janni Hiirikoski (7:56, 0–1), Michelle Karvinen (9:55, 0–2), Romy Eggimann (23:28, 1–2), Phoebe Stanz (28:00, 2–2), Michelle Karvinen (35:31, 2–3) Stefanie Marty (56:25, 3–3), Hiirikoski (62:38, 3–4)
Kanada–Egyesült Államok 3–2 (0–0, 0–1, 3–1)
Gólütők: Hilary Knight (37:34, 0–1), Meghan Agosta (42:21, 1–1), Hayley Wickenheiser (43:54, 2–1), Agosta (54:55, 3–1), Anne Schleper (58:55, 3–2)
A csoport végeredménye
1. Kanada 9 pont (11–2), 2. Egyesült Államok 6 (14–4), 3. Finnország 2 (5–9), 4. Svájc 1 (3–18)
Svéd és svájci hokisiker
Svéd és svájci sikerrel rajtolt a férfi jégkorongtorna a szocsi olimpián.
A svédek 4–0-ra is vezettek már Csehország ellen, de Jaromír Jágrék két gyors góllal még a második harmad közepén visszaszerezték az esélyt a talpra állásra. Ám a hátralévő szűk félórában nem esett gól, így a torinói bajnok 4–2-re nyert. A svájciak nagyon nehéz meccset játszottak Lettországgal, nyolc másodpercen múlt, hogy döntetlen után hosszabbítás következzen, de Simon Moser gólja megtörte az ellenállást, így végül, ha nehezen is, de bejött a papírforma.
A sport statisztikáival foglalkozó Infostrada szerint Svédországnak kétszer annyi esélye van az olimpia megnyerésére, mint Csehországnak. Ha bárki túlzásnak találta volna ezt az esélylatolgatást, az első 21 percben meggyőződhetett a jóslat alaposságáról. A svédek ugyanis sokkal magabiztosabban és hatékonyabban játszottak, mint a csehek, és gólokban is megmutatkozott a fölény.
Hirdetés
Az első gólnál Erik Karlsson távoli lövése közben Daniel Alfredsson zavarta Jakub Kovár kapust, majd Patrik Berglund lőtte ki éles szögből a rövid sarkot. Az első szünet után egy perc sem tel el, amikor Henrik Zetterberg lövése talált utat a kapuba, majd ismét Karlsson talált be messziről – mindkétszer a kapus előtt állt egy svéd támadó, ellehetetlenítve a kapus dolgát. Utóbb már nem Kovárét, hanem Alexander Salákét, a Jekatyerinburg kapusát ugyanis a Szentpéterváré váltotta a cseheknél 0–3-nál.
A négygólos svéd előny akár 7–0 is lehetett volna, a nagy fölény pedig túlságosan is megnyugtatta a kék mezeseket. A második harmad közepén visszajöttek a csehek, s ha már átengedték nekik a kezdeményezést, két percen belül vissza is zárkóztak két gólra. Előbb Marek Zidlicky lőtte ki a jobb felső sarkot, majd Jaromír Jágr lapos lövése talált utat a kapuba, miközben Tomás Plekanec a kapu torkában lökdösődött – a montreali miatt meg is nézték videón az esetet, de mivel nem ért hozzá a koronghoz, érvényes maradt a gól.
A cseh lendületet Petr Nedved kiállítása törte meg, s már a harmadik harmadban sem sikerült visszaszerezni. Bár a záró 20 percben háromszor is emberelőnybe kerültek a csehek, az eredmény nem változott, a svédek önbizalom növelő sikerrel kezdtek.
A lettek nyolc másodperc híján kihúzták a Svájc elleni nyitányt
A csoport másik meccsén az utóbbi években a középcsapatok közül az elithez legközelebb kerülő svájciak inkább fellélegezhettek, mint önbizalmat szereztek. A lettek elleni mérkőzést első harmadában a várt fölényben játszottak, be is szorították a kapujuk elé a fehér mezes balti csapatot. Ám a gólszerzés nem jött össze, és a lettek egyre inkább elhitték, hogy lehet keresnivalójuk.
Olyannyira lendületbe jöttek, hogy a második harmadra szinte eltűntek a különbségek a két csapat játéka között, a lettek is veszélyes támadásokat vezettek. A gólra azonban 40 percnél is tovább kellett várni. Edgars Masalskis megbabonázta a svájciakat, a Poprad lett kapusa majdnem hatvan percen át kihúzta kapott gól nélkül.
A gól nélküli döntetlen 7.9 másodpercen múlt, ekkor a svájciak 39. lövéséből Simon Moser megszerezte a győztes gólt: nem is akármilyet. A lövése ugyanis inkább passz volt Nino Niederreiter felé, ám a korongba belekapott Georgijs Pujacs, és a korong Masalskis kapujába csorgott.
Svájc megúszta, Lettország pedig a papíron legkönnyebbnek ígérkező meccsén hatalmas dráma után kapott ki.
SZOCSI 2014
FÉRFI JÉGKORONG
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
C-CSOPORT
Svédország–Csehország 4–2 (2–0, 2–2, 0–0)
G: Karlsson (10:07; 24:07), Berglund (13:17), Zetterberg (20:51), ill. Zidlicky (28:12), Jágr (30:01)
Svájc–Lettország 1–0 (0–0, 0–0, 1–0)
G: Moser (59:52)
Curling
A férfiaknál kettő, a nőknél egy fordulót rendeztek szerdán.
Férfiak
4 forduló
Dánia-Egyesült Államok 5-9
Kína-Svájc 5-4
Norvégia-Németország 8-5
5 forduló
Svájc-Nagy-Britannia 2-4
Németország-Kína 7-11
Dánia-Svédország 8-5
Oroszország-Kanada 4-7
Az állás: Kína 4/0, Norvégia 3/0, Nagy-Britannia 3/1, Svédország 3/1, Kanada 2/2, Dánia 2/2, Egyesült Államok 1/2, Svájc 1/3, Németország 0/4, Oroszország 0/4
Nők
4 forduló
Egyesült Államok-Kína 4-7
Korea-Svédország 4-7
Japán-Oroszország 8-4
Kanada-Nagy-Britannia 9-6
Az állás: Kanada 3/0, Svájc 3/0, Kína 2/1, Japán 2/1, Svédország 2/1, Oroszország 2/2,
Nagy-Britannia 1/2, Korea 1/2, Dánia 0/3, Egyesült Államok 0/4
(Forrás: NSO / MOB)