Úszóarannyal kezdtek a magyarok Besztercebányán

2022. 07. 25.

Az úszó Elekes Tamara nyerte a magyar csapat első érmét a besztercebányai XVI. Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon. Az első versenynapon 6 sportágban mutatkoztak be sportolóink.

Harminc évvel ezelőtt ezen a napon, július 25-én kezdődött a barcelonai olimpia, ahol Magyarország a 8. helyen végzett az éremtáblázaton. A jubileumhoz méltó eredményekkel kezdek a magyar fiatalok az EYOF-on, ahol rögtön az első napon arannyal indítottak. Elekes Tamaráé az egyik első 2022-es nyári EYOF-medál.

SZP4620
MOB/Szalmás Péter

Úszásban a délelőtti hét szám előfutamaiból sikerrel kvalifikált egy-egy magyar a délutáni elődöntőkbe, illetve a két fináléba. A leány 400 méteres vegyes döntőjében Elekes Tamara 2.130 ezredes előnnyel elsőként csapott a célba. A fiúk 400 gyors csúcsfutamában Kovács-Seres Hunor a pontszerző negyedik helyet szerezte meg. Zámbó Virág Angyal 200 pillangón 3., Szabó Dóra 200 háton 6., Kováts Alex 100 háton a 7. legjobb idővel jutott a másnapi fináléba.

„Csak az utolsó pillanatban, egy cserét követően dőlt el, hogy indulhatok, így nem is számítottam arra, hogy nyerni tudok. Csak élvezni szerettem volna az úszást, szerencsére ez sikerült” - mondta a verseny után Tamara. Az érmet Spyros Capralos, az Európai Olimpiai Bizottság görög elnöke adta át.

Atlétikában a leány távolugrás selejtezőjéből Rózsahegyi Bori 597 cm-es ugrásával elsőként kvalifikált a fináléba. Száz méteren futamgyőztesként jutott döntőbe Deák Zoltán. 800-on Kis Petra Sára szintén döntőt jelentő második helyen ért a célba.

295636680 611524840495487 1371222089538839410 n

A tollaslabdázókat 8 csoportba sorolták, azok győztesei léphetnek tovább majd a negyeddöntőbe.
Horváth Csanád az 5. csoportba az első találkozóján könnyedén verte azeri riválisát. Ezután hatalmas csatára késztette brit ellenfele. Egy-egy nyert játszmát követően a döntő szettben 24:22-re veszített a magyar fiú. A lányoknál Hart Petra villámgyors találkozón 12 perc alatt győzte le a 8. csoportban koszovói ellenfelét, majd második találkozóján a portugált is két szettben győzte le.

Kezi3

A leány kézilabda-válogatott csoportjában a hazai szlovák válogatottal mérkőzött. A lányok 18:12-es félidő után fölényes 39-22-es arányú győzelmet arattak. Penszki Gergely vezetőedző így értékelte a találkozót: „Nagyon fontos volt, hogy jól kezdtük az EYOF-ot. Igyekeztünk a lehető legjobban összeállítani a védekezést, ami működött is. Az első félidei 12 kapott góllal megalapoztuk a mérkőzés végkimenetelét. Köszönet a szurkolóknak, akik csodálatos hangulatot varázsoltak!"

Slovensko U16 Madarsko U16 EYOF 25 07 Ivan Golembiovský 2022 Fc B 78
Ivan Golembiovský

Női kosárlabdában is a házigazda Szlovákia volt az első ellenfele a magyar lányoknak, végül a mieink 66-57-re győztek.

A teniszező Nagy Botond Levente, Bak-Szabó Norina alkotta vegyes páros ciprusi duóval találkozott az első fordulóban. Könnyedén nyerték az első játszmát 6-1 arányban, majd az ellenfél diadalmaskodott 2-6-ra. A döntő szettet a magyarok hatalmas csatában nyerték 12-10 arányban és jutottak tovább a 2. fordulóba.

Eyof tenisz mobtt

A versenynapon több sportág eseményeit megtekintette Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, és Fábián László, a szervezet főtitkára is.

Kedden mind a 9 sportágban lesz magyar érdekeltség.