15 riói kvótával zártuk a kvalifikációs kajak-kenu vb-t

2015. 08. 23.

A szombaton kiharcolt riói indulási jogokat követően vasárnap újabb kvótákkal és érmekkel bővült a magyar kajak-kenu válogatott milánói termése. A kvalifikációs világbajnokság mérlege olimpiai szempontból 15 kvóta, 2 arany- és 4 ezüstérem. A legtöbb kvótát a magyarok szerezték.

Rióban rajthoz állhat a női és férfi négyes is, valamint női K1 200 méteren és férfi C2 1000 méteren is lesz magyar résztvevő. A szombati versenynapon a döntők során hét kvótát szereztek a mieink. A vb-n 12 olimpiai számban 2 arany- és 4 ezüstérmet nyertek versenyzőink, akik a megszerezhető 18-ból 15 olimpiai kvótát gyűjtöttek be (6 férfi kajakos, 5 női kajakos és 4 férfi kenus).

Vasárnap a női négyes az 500 méteres számban ezüstérmet nyert, csakúgy, mint a férfiak 1000 méteren - így mindkét versenyszám képviselői ott lehetnek jövőre a riói olimpián.

A Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Kárász Anna, Fazekas-Zur Krisztina összeállítású egység az ötös pályán jó rajtot követően a rajt-cél győzelmet arató fehéroroszok mögött ért másodikként célba szűk fél másodperces hátránnyal. A versenyszámban a magyarok 12 vb-címből tizet nyertek korábban. Az ezüstérem kvótát ér, a négyesből Kozák és Szabó már előző nap megszerezte a riói indulási jogot a nemzetnek.

„Azt gondolom, nem a maximumot teljesítettük, és ez bosszantó. Talán kicsit „maxpályát” tudtunk menni, és azok a problémák jöttek elő, amiket nem tudtunk gyakorolni, mint például óriási sebességből még ráindítani, és itt jöttek elő a technikai problémák, mint a billenések, ami abból adódhatott, hogy külön indítottunk. A fehéroroszok nem leptek meg, számítottunk rájuk, a londoni olimpián is az elején még ők vezettek, tudjuk, hogy nagyon jók ők is. A tavalyi év picit könnyebb volt, kevesebb edzéssel tudtunk nyerni, idén meg nem nagyon tudtunk négyest edzeni, gyakorlatilag az Európa Játékok előtt nem is láttunk négyes hajót, nagyon kevés volt a három és fél hét, amit a vb előtt erre tudtunk szánni. Jó lecke volt, nagy pofon... Sokkal komolyabban kell venni ezt a négyest!" - értékelt a londoni olimpiai bajnok Szabó Gabriella a mob.hu-nak, aki azt is elmondta, Rióért itthon is meg kell dolgoznia, a négyessel és a párossal is szeretne az olimpián rajthoz állni.

A Kammerer Zoltán, Tóth Dániel, Kulifai Tamás, Pauman Dávid alkotta korábbi vb-harmadik, londoni ezüstérmes férfi négyes a szlovákok mögött futott be másodikként, szintén kvótát érő helyen.

Kammerer Zoltán hatodik olimpiájára készülve is megszerezte a kvótát. „Örülök, hogy az országnak megszereztem, de kár, hogy nem magunknak. Úgy érzem, ha ezen az úton tudunk haladni, és különösebb változás nem történik az egységben, a körülményekben, akkor ott lehetünk az olimpián ugyan ebben a felállásban. Negyedik éve megyünk így, mindig érmet szerzünk, lépünk előre felé… Egyre stabilabb a teljesítményünk, a mai nap is igazolja, hogy jó munkát végzünk. Nagyon örülök az ezüstnek, tavalyhoz képest előrébb léptünk. A stroke-nak van egy különleges feladata, hogy a fiúk erejét is beosztja, de úgy, hogy a saját maga ereje is megmaradjon a végéig. Úgy éreztem, most kievezte magát mindenki” - mondta a háromszoros olimpiai bajnok, aki azt is elárulta, hogy közel egyhónapos pihenőt követően októberben kezdik az olimpiai felkészülsét.

Olimpiai számban lett ezüstérmes a Vasbányai Henrik, Mike Róbert duó is. A kenusok 1000 méteres versenyszámának döntőjében gyengén sikerült rajtot követően a kilencedik helyről, saját ritmusukban, féltávtól megindulva robogtak be a második helyre.

A kajakos Vad Ninetta a 200 méteres döntőben ugyan 9. helyen zárt, finalista eredménye azonban szintén kvótát ér, hiszen a mezőnyben ketten már megszerezték a riói indulási jogot a szombati küzdelmek során, így "elég volt" teljesítenie a vasárnapi döntő futamot.

A férfi K1-esek 200 méteres B döntőjében Dudás Miklós második lett - sorrendben 11. -, így nem szerzett olimpiai részvételi jogot. A versenyszám A döntőjében 7 sportoló szerezhetett kvótát, továbbá a B döntő győztese csatlakozhatott a riói társasághoz.

A vb-n az olimpiai számokban a Szabó Gabriella, Kozák Danuta női K2-es duó 500 méteren, a Tótka Sándor, Molnár Péter páros K2 200 méteren lett aranyérmes. Az ezüstérmet a női és férfi K4, továbbá Kárász Anna K1 500-on és a Vasbányai Henrik, Mike Róbert duó C2 1000 méteren szállította.

A sportágban a kvalifikáció nem versenyzőre vonatkozik, hanem hajóra és nemzetre. A riói kajak-kenu keretet a 2016-os válogatók után hirdeti ki majd a hazai szövetség. Amelyik magyar hajóegység, versenyző Milánóban nem tud Rióra indulási jogot szerezni, számára a jövő májusi, duisburgi pótkvalifikációs verseny jelenthet még lehetőséget. A riói ötkarikás játékokra maximum 18 indulási jogot szerezhet egy nemzet, a magyarok ugyanakkor – a női kajakos csapat összetétele miatt – legfeljebb 17-et gyűjthettek Milánóban - ebből lett 15. Egy versenyző csak egy kvótára jogosult akkor is, ha több számban végez indulási jogot jelentő helyen.

Az ötkarikás számokat tekintve 2 első és 4 második hely volt a mérleg, míg az olimpiai indulási jogok közül 6 férfi kajakos, 5 női kajakos és 4 kenus. Összehasonlításképpen: három éve, Londonban összesen 14 kvótával - 1 kenussal, 6 női és 7 férfi kajakossal - szerepeltek a magyarok.

Vasárnap a nem olimpiai számok közül női K1 1000 méteren Medveczky Erika okos versenyzéssel az utolsó 250-en a teljes mezőnytől fölényesen elhúzva közel 2,5 másodperces előnnyel lett világbajnok. C1 200 méteren Takács Kincső csupán 0,1 tized másodperccel maradt le a dobogó legmagasabb fokáról. A nanjingi ifjúsági olimpiai ezüstérmes Homonnai Luca a kilencszeres világbajnokkal, többszörös olimpiai bajnok Douchev-Janics Natasával párban végig nagy harcban volt az aranyért K2 200 méteren a fehéroroszok ellenében, a mieink végül 0,182 ezreddel szorultak a második helyre. A férfi kenu négyes Sarudi Pál, Kiss Tamás, Vass András, Varga Dávid összeállításban 1000 méteren indult, az egység az utolsó 250-on nagy hajrában kapaszkodott fel a dobogó harmadik fokára. Hérics Dávid és Somorácz Tamás K2 500-on sokáig az élen haladt, a végére visszaestek, de így is bronzéremmel zártak. C2 200 méteren a Lantos Ádám, Nagy Péter alkotta gárda a negyedik helyen végzett. C1 500-on Korisánszky Dávid a hetedik helyet szerezte meg. K1 500-on Hufnágel Tibor sokáig éremközelben haladt, de a végére elkészült az erejével és hetedik lett. 5000 méteren Medveczky Erika 4., a szintén kajakos Ceiner Benjámin 22., a kenus Vajda Attila a 11. helyen végzett.

A magyar küldöttség Milánóban az olimpiai és a nem olimpiai számokat együttvéve 3 arannyal, 6 ezüsttel és 4 bronzzal zárt. Az éremtáblázaton Magyarország összesítésben a fehéroroszok (5, 2, 3) és a németek (4, 2, 4) mögött a 3. helyen zárt.

(MOB/SE, BL, VF, fotó: MTI/Kovács Tamás)