Az első nap a melbourne-i olimpián: ezüstérmes Kovács József

2016. 11. 23.

A megnyitó utáni első versenynapon a magyar tábor az atléták, az öttusázók, az evezősök és a vívók szereplését figyelte. Kovács József (4-es rajtszámmal) „Bütyök” a nap legizgalmasabb versenyszámában, a 10000 méteres sikfutásban állt rajthoz.

A százezres tömeg csaknem az egész fél órát végig izgulhatta. Sokáig úgy tünt, hogy a szovjet Kuc és az angol Pirie között dől el a verseny. Az angol 5 körrel a vége előtt visszaesett. A magyar atléta egyre jobban közelített a vezető szovjetre. Az utolsó körben a hazai közönség bíztatása ellenére az ausztrál Lawrence nem bírta a hajrát és Kovács a második helyen ért a célba.

„Csak nyolcezer méter után gondoltam komolyan arra, hogy a győzelmi emelvényre kerülhetek. A vezető Kuc csoportját követő második bolyban haladtam, sokszor 90 m-re is lemaradva. Tartottam az előre kidolgozott iramtervezetet, s úgy hiszem, végül is biztosan szereztem meg a második helyet” – emlékezett vissza évekkel az olimpiai ezüstérmes nyíregyházi atléta.

Nem kísérte siker a 100 méteres síkfutóink szereplését. Az előző olimpián váltóban bronzérmes magyar gárda tagja Goldoványi Béla az előfutamot ugyan sikerrel vette, de a 24 között elvérzett. Nyolcszázon az Európa-bajnok Szentgáli Lajos az előfutamából továbblépett.

Öttusázóink az első tusában, az 5000 méteres tereplovaglásban gyengén szerepeltek. Egyedül az olimpiai bajnok Benedek Gábor tudott az amerikai Lambert mögött a második legjobb időt elérni. Bódy Gábor és Moldrich Antal a 15. és 30. helyről várhatta a másnapi folytatást. Különösen Moldrich teljesítménye maradt el az elvárttól, de lova a cél előtt összerogyott, s ez visszavetette a csapat jó helyezését. A csapatversenyben a magyarok a 4. helyen álltak.

Evezőseink az Eb-ezüstérmes kormányos nélküli négyes Ütő Géza, Kovács Csaba, Riheczky Rezső, Kávay Zoltán összeállításban a második helyen jutott tovább a következő fordulóba.

A magyar tőrcsapat is versenyben maradt. A Fülöp Mihály, Gyuricza József, Marosi József, Sákovics József Somodi Lajos, Tilli Endre alkotta együttes először nehezen verte az ausztrálokat. Gyuriczáék már 4:0-ra vezettek, de az utolsó csörte előtt már 8:7-ra az ausztráloknál volt az előny. Ekkor Gyuricza 5:0-ás győzelme azt jelentette, hogy a magyarok jobb találataránnyal továbbjutottak. A következő ellenfél a szovjet gárda volt. Ez a találkozó már kevesebb izgalmat hozott. A magyarok 11:5-re nyertek és bejutottak a négyes körmérkőzéses fináléba.

A megnyitó beszámolóját itt olvashatják.

(MOB, fotó: MTI archivum)