Budapest Open: Bernek Péter az európai rangsor élére tempózott

Bernek Péter az európai ranglista élére úszott

2014. 07. 18.

Bernek Péter 200 háton aratott sikere volt talán a legértékesebb a debreceni úszó országos bajnokság második napján, hiszen először sikerült legyőznie a táv európai uralkodóját, a lengyel Radoslaw Kaweckit. Hosszú Katinka ismét minden számban indult, és ismét négy éremmel (2-1-1, plusz egy magyar bajnoki bronzzal) fejezte be a délutánt.

Hosszú Katinka programja ezúttal így festett: 50 pillangó elődöntő (továbbjutással), 100 gyors (győzelemmel, ráadásul jónak mondható, 55 másodpercen belüli idővel), aztán 200 mell (ezüstérmes lett Sztankovics Anna mögött), majd 100 hát (újabb arany, 59 századdal előzte meg az olasz Carlotta Zofkovát), utána egy 50 pillangó (7. hely), egy keményen végighajtott 800 gyors (4. hely, a magyar viszonylatban viszont bronzérem; itt a visszatérő Kapás Boglárka nyert szép úszással Risztov Éva és az olasz Martina di Memme előtt), és végül levezetésnek a mixed vegyesváltóban a záró 100 gyors (bronz a Vasassal). Összesítésben 1400 méter, két arany, egy ezüst, egy bronz (plusz egy) – félidőben 2500 méter (csak a döntők, az előfutamok még pluszban jönnek), négy arany, egy ezüst, három plusz egy bronz, és folytatása következik.

A férfiaknál azért változatosabbak voltak az eredményhirdetések. Száz pillangón elsőrangú csatát hozott Cseh László és Bernek Péter párharca, az idősebbik Kőbánya-versenyző 25 századdal előzte meg klubtársát. Gyurta Dániel fölényesen nyert gyengébbik távján, 100 mellen, Kis Gergő 400 gyorson visszavágott Gyurta Gergelynek a 800-as vereségért, Takács Krisztián pedig jó idővel viharzott végig az egymedencényi hosszon, 50 gyorson.

A nap csatáját a férfi 200 hát hozta, ahol Bernek Péter régi vetélytársával, és állandó legyőzőjével, az irdatlan, 15 méteres vízalatti delfinezéseiről ismert Radoslaw Kaweckivel „meccselt”. És, ezúttal először, Péternek sikerült legyőznie az Európa-bajnokot, ha három századdal is, de hamarabb érintette meg a falat úgy, hogy súlyosan elrontotta a célbaérkezést! Öt év óta várt erre a sikerre – ideje a 6. helyre jó az idei világranglistán, Európában viszont ő a rangelső.

Ezek után „frissen”, utolsóként segítette győzelemhez a KSC 4x200-as gyorsváltóját, azaz Bernek Péter napi termése (2 arany, 1 ezüst) is igencsak elismerésre méltó.

Nyilatkozatok
Gyurta Dániel (a 100m mell után): „Az országos bajnokság előtt nagyjából erre az eredményre számítottam, a felkészülésemnek is ebben a szakaszában tartok. Ez az eredmény megmutatta nekem, hogy miben kell még fejlődnöm az úszó Európa-bajnokságig.”

Bernek Péter (a 200m férfi hát után): „Nagyon örülök ennek a jó időeredménynek, és hogy le tudtam győzni a lengyel fiút. Az Eb-n szeretnék egy ezüst vagy akár aranyérmet szerezni, de a németek hazai pályán fognak versenyezni, és az olaszok is jók, úgyhogy nem lesz egyszerű.”

Biczó Bence (a 100 pille után): „Örülök, hogy sikerült a ’bronz címemet’ megvédeni úgymond, hiszen már harmadik éve tudom tartani ezt a harmadik helyet. Gyakorlatilag hoztam a papírformát, mégis azt mondom, hogy ez nagyon jó kezdés a 200 méterre, hiszen nekem ez a fő számom. Úgy érzem, az az erő, ami most bennem van, a kétszázra ki fog jönni.”

Kapás Boglárka (a 800m gyors után): „Nagyon örülök ennek a sikerek, mert javítottam is a tavalyi országos bajnoki időmön, ez pedig jó jel az Európa-bajnokság előtt. Jól éreztem magam a verseny közben, és a nyári Eb-n szeretném megjavítani az egyéni csúcsomat.”

Risztov Éva (a 800m gyors után): „Természetesen nagyon örülök a bajnoki éremnek, de annak talán még jobban, hogy a 800-as táv mindkét felében egyenletes teljesítményt nyújtottam.”